Porady dla poczatkującego skiturowca w pigułce

Plnujesz wycieczkę skitourową, ale nie wiesz jak się przygotować? Każde pakowanie plecaka przed wyjazdem spędza Ci sen z powiek? Zapraszamy do newsa o naszych najważniejszych poradach, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Planujesz wycieczkę skitourową, ale nie wiesz jak się przygotować? Każde pakowanie plecaka przed wyjazdem spędza Ci sen z powiek? Zapraszamy do newsa o naszych najważniejszych poradach, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć sie więcej na dany temat, pod każdą częścią znajdują się linki do naszych wcześniejszych artykułów.

JAK SPAKOWAĆ SIĘ NA WYCIECZKĘ SKITUROWĄ?

Dobór ekwipunku na wycieczkę zależy od dwóch czynników: celu naszej tury oraz aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Inaczej spakujemy się na szybkie wyjście na Kasprowy Wierch, a co innego weźmiemy ze sobą na całodzienną wycieczkę na przykład na Czerwone Wierchy. Musimy zdawać sobie sprawę, że ta sama trasa o różnych porach dnia/miesiącach zimy może wymagać innego sprzętu.

Jest jednak jedna wspólna zasada, sprawdzająca się zarówno w przypadku łatwej, krótkiej wycieczki, jak i tej bardziej zaawansowanej: wziąć tylko to co jest nam niezbędne. Im więcej zbędnych rzeczy spakujemy do plecaka, tym bardziej będziemy się w czasie wycieczki męczyć. Na zupełny minimalizm jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić – warto być przygotowanym na różne scenariusze.

O tym i o innych zasadach i ciekawostakach piszemy szerzej w artykule o tym samym tytule „Jak spakowac się na wycieczkę skitourową”. Jesli chcesz dowiedzieć się więcej przejdź do artykułu ⬇⬇

TUTAJ: https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/jak-spakowac-sie-na-wycieczke-skitourowa/

https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/jak-spakowac-sie-na-wycieczke-skitourowa/

EKWIPUNEK, CZYLI PAKOWANIE PLECAKA

Niby każdy wie, że na każdego rodzaju tury konieczne jest spakowanie odpowiedniego ekwipunku do plecaka, najlepiej jeśli zrobimy to dzień wcześniej, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo może się nagle okazać, że nie mamy niezbędnego sprzętu. Kluczem jest, aby nie wziąć ze sobą za dużo, bo plecak będzie nam ciążył, ani za mało, żeby nam czegoś nie brakło. Ale czy na pewno wiesz, co trzeba spakować gdyby doszło do wyjazdu?

Wojtek Szatkowski napisał dla nas o tym, co on zabiera ze sobą kiedy rusza w drogę. Przeczytaj krótki artykuł i wyrusz z nami i TY! ⬇⬇

TUTAJ: https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/ekwipunek-czyli-pakowanie-plecaka-2/

https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/ekwipunek-czyli-pakowanie-plecaka-2/

SKITOURING Z PSEM – GDZIE MOŻNA?

Wielu z Was posiada czworonożnych przyjaciół, którzy towarzyszą Wam nie tylko w codziennym życiu, ale też podczas aktywności outdoorowych, w tym na skiturach. Powstaje zatem pytanie, gdzie można wybrać sie w towarzystwie psa? Niestety nie we wszystkie polskie czy słowackie góry wejdziecie z psem, jednak mimo wielu obostrzeń, możliwości wciąż jest bardzo dużo.

Sprawdźcie co dokładnie piszemy na ten temat w poniższym artykule. ⬇⬇

TUTAJ: https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/skitouring-z-psem/

https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/skitouring-z-psem/

CHMURY. JAKĄ POGODĘ WRÓŻĄ W GÓRACH?

Każdy wie, że idąc w góry, niezależnie od pory roku warto jest dobrze się przygotować. Przed planowaniem wycieczki, czy to latem czy podczas mroźnej zimy, warto sprawdzić prognozy pogody. Niestety chyba każdy z nas doświadczył tego, że pogoda w górach lubi się bardzo szybko zmienić. Często oznaką nadchodzących zmian są chmury, dlatego dobrze jest poznać ich podstawowe rodzaje, tak aby móc na bieżąco oceniać sytuację. Co prawda w dobie wszędobylskiej cyfryzacji i przeróżnych aplikacji pogodę na najbliższe godziny zawsze można sprawdzić na smartfonie. Ale co jeśli padnie nam bateria, albo stracimy zasięg? ?

Przeczytaj i sprawdź jak samodzielnie możesz przewidywać warunki na szlaku. ⬇⬇

TUTAJ: https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/chmury-jaka-pogode-wroza-w-gorach/

https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/chmury-jaka-pogode-wroza-w-gorach/

JAK PO TATRACH CHODZIĆ?

Niezależnie od tego czy zima dotarła do Zakopanego czy nie, w oczekiwaniu na pierwsze wycieczki warto jest się przygotować teoretycznie. Jako, że nasze piękne Tatry objęte są ochroną, postanowiliśmy przybliżyć Wam, jak po nich chodzić, żeby przyrodzie nie szkodzić, a i mandatu nie dostać 🙂

Przygotowaliśmy artykuł, w którym w skrócie przedstawiamy Wam najważniejsze zasady do wykorzystania od zaraz. ⬇⬇

TUTAJ: https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/jak-po-tatrach-chodzic/

https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/jak-po-tatrach-chodzic/

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ PRZED SEZONEM NA SIŁOWNI?

Biegając, jeżdżąc na rowerze czy na nartach spędzamy czas na łonie natury, gdzie czerpiemy z jej piękna siłę, moc, energie. Więc jak to zrobić, aby się przełamać i iść na siłownie, gdzie takich walorów brak lub prawie brak? Ktoś kiedyś powiedział, że jesteśmy tak mocni jak „mocne” są nasze słabe punkty, czyli aby łamać kolejne bariery musimy pracować nad naszymi słabymi stronami.

Więc o tych słabych stronach i jak nad nimi pracować napisaliśmy dla Was artykuł. Garść inforacji nie tylko dla początkujących ale i tych bardziej zaawansowanych. ⬇⬇

TUTAJ: https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/yurtablog-jak-przygotowac-sie-przed-sezonem-na-silowni/

https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/yurtablog-jak-przygotowac-sie-przed-sezonem-na-silowni/

NIEDŹWIEDZIE W TATRACH – GDZIE MOŻNA JE SPOTKAĆ?

Gęsta sieć szlaków, stała obecność człowieka w górach to powody, dla których te ostrożne z natury zwierzęta i raczej unikające kontaktu z ludźmi – stają się coraz bardziej oswojone, chodzą po szlakach, zaglądają w okolice schronisk, wsi, a nawet podgórskich miast jak Zakopane. Pozostawione przez ludzi śmieci i odpadki są dla nich łatwym pokarmem, stąd ośmielają się na coraz więcej. Dlatego tak ważnym jest, aby dzikich zwierząt nie dokarmiać oraz nie zostawiać resztek po jedzeniu w górach.

Co jeśli spotkamy niedźwiedzia?

Przykazania dla gości odwiedzających ostoję niedźwiedzia.

Gdzie najczęściej spotykane są „misie”?

Na te i kilka innych zagadnień odpowiedzieliśmy w poniższym artykule ⬇⬇

TUTAJ: https://skitourowezakopane.pl/bez-kategorii/niedzwiedzie_w_tatrach/

https://skitourowezakopane.pl/bez-kategorii/niedzwiedzie_w_tatrach/

Odwiedź nasz facebook’owy fanpage Skitourowe Zakopane.pl, otrzymuj powiadomienia o live’ach oraz planowanych wydarzeniach i nie tylko. Dołącz do nas i bądź częścią społeczności ciekawych świata ludzi z pasją!! 🙂 

Dołącz tutaj:   https://www.facebook.com/skitourowezakopane

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl