Skitouring z psem – gdzie można?

Wielu z Was posiada czworonożnych przyjaciół, którzy towarzyszą Wam nie tylko w codziennym życiu, ale tez podczas aktywności outdoorowych, w tym na skiturach. Powstaje zatem pytanie, gdzie można wybrać się w towarzystwie psa?

Wielu z Was posiada czworonożnych przyjaciół, którzy towarzyszą Wam nie tylko w codziennym życiu, ale też podczas aktywności outdoorowych, w tym na skiturach. Powstaje zatem pytanie, gdzie można wybrać sie w towarzystwie psa?

Niestety w nie wszystkie polskie czy słowackie góry wejdziecie z psem.  W Polsce zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r., art. 15.1., podpunkt 16, do parków narodowych oraz rezerwatów przyrody zabrania się:

(…) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas.

Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.

Ostateczną decyzję w sprawie wprowadzania psów podejmuje każdorazowo dyrekcja parku. Część z nich bezwzględnie zakazuje, inne udostępniają niektóre tereny, a pozostałe zdecydowały się być całkowicie przyjazne psom. Każdorazowo warto wybierając się sprawdzić obowiązujące przepisy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby poruszając się obrębie Parków Narodowych z psem, należy mieć psa na smyczy. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie naruszać harmonii tam panującej, nie płoszyć zwierząt, nie zanieczyszczać i nie wprowadzać zagrożenia rozprzestrzeniania się chorób. Wciąż jednak macie wiele możliwości.

Gdzie można wybrać się z psem?

W Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów z wyjątkiem Doliny Chochołowskiej oraz Drogi pod Reglami.

https://www.youtube.com/watch?v=6hAQFMMF

W tej okolicy znacznie lepiej działać w obrębie Gubałówki i Witowa. Tutaj można śmiało zabrać czworonoga na Magurę Witowską. Opis trasy znajdziecie w naszym przewodniku https://skitourowezakopane.pl/2015/06/polana-szczurkowka-krzystkowka-cicha-kosarzyska-witowski-przyslop-magura-witowska/

Póki co można jeszcze wejść praktycznie na wszystkie słowackie szlaki tatrzańskie z psami, unikając tylko miejsc ochrony ścisłej. Niestety wkrótce i tam zostanie wprowadzony zakaz. Słowacki rząd właśnie opracowuje stosowną ustawę, która bardzo mocno zawęzi możliwości. Warto sprawdzać strony TANAPu, żeby nie umknęło nam jej wprowadzenie w życie.

Jednak póki można, to godną polecenia jest chociażby Dolina Białej Wody Kieżmarskiej z metą w Chacie przy Zielonym Plesie, czy Dolina Cicha z Przełęczą Zawory lub od drugiej strony Dolina Koprowa. Na przyjemne wycieczki z psem można także wybrać się do Doliny Staroleśnej czy Doliny Wielickiej. We wszystkich przypadkach warto pamiętać, żeby dobierać trasy tak, aby nasz pupil bez trudu sobie poradził. Wszak Ty będziesz poruszał się wygodnie na nartach, a on na swoich łapkach.

Z psiakiem można śmiało kierować się także do Magurskiego Parku Narodowego, na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego, gdzie warto wybrać się choćby na spacer na Magurę Małastowską.

Największą swobodę dadzą nam szeroko pojęte Beskidy. Tutaj jeśli mamy parki, to krajobrazowe, do których można wejść z psem na smyczy i należy poruszać się z nim wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Omijamy jedynie te części parku krajobrazowego, które są oznaczone jako rezerwat, tutaj zabrania się wprowadzania psów, więc warto sprawdzić czy na naszej trasie nie znajduje się jakiś. Większość szlaków jednak będzie doskonale nadawała się na połączenie tury ze spacerem ze swoim psem. Okolice Krynicy czy Piwnicznej, Kosarzysk albo też okolice Muszyny i Wierchomli, obfitują w bardzo przyjemne szlaki.

Otworem stoi też Beskid Śląski i Żywiecki z wyjątkiem jednak Babiej Góry. Za to można skoczyć np. na Pasmo Policy z metą w Schronisku na Hali Krupowej. Piękne wycieczki czekają nas też z Rycerki Kolonii na Wielką Raczę czy  Przegibek, choć to tylko mały skrawek tutejszych możliwości.

A więc zachęcamy do korzystania z uroków zimy w najlepszym towarzystwie, bo jak widać mimo wielu obostrzeń, możliwości wciąż jest bardzo dużo.

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl