Z Witowa (Polana Skoruszówka) na Magurę Witowską

Magura Witowska to szczyt o różnych obliczach. W pogodny dzień panorama z polan zachwyci każdego. W kurniawę lub niepogodę potrafi dać w kość tak jak i ski-tura w tatrzańskim terenie.

Magura Witowska to szczyt o różnych obliczach. W pogodny dzień panorama z polan zachwyci każdego. W kurniawę lub niepogodę potrafi dać w kość tak jak i skitura w tatrzańskim terenie. Dlatego właśnie proponujemy to miejsce dla skitourowców, bo na Magurę zawsze warto wracać. Zwłaszcza na początku każdego sezonu.

O wycieczce

Ładny spacer narciarski na skitourach w łatwym terenie. Prowadzi po pięknych widokowo polanach i w dużej części lasami. Wycieczka narciarska dla każdego, nawet dla początkującego skitourowca. Piękne widoki na Tatry z Polany Skoruszówka. Ważne, by mieć przy sobie mapę tego rejonu, gdyż poruszamy się terenami, gdzie nie wszędzie jest oznakowanie. Poruszamy się po granicy polsko-słowackiej, warto wziąć ze sobą jakiś dowód tożsamości.

magura11

PAMIĘTAJCIE:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób.

Video Przewodnik

Galeria z trasy

Witów->Polana Skoruszówka

Aby rozpocząć naszą skiturową przygodę na Magurzę docieramy z Zakopanego do stacji narciarskiej w Witowie (Witów- Ski). Zakładamy foki i ruszamy z parkingu na nartach. Nie podchodzimy trasą zjazdu narciarzy, ale po lewej stronie wyciągu (patrząc od dołu). Niestromym podejściem, długimi zakosami dochodzimy w pobliże górnej stacji wyciągu (20 minut podejścia) i stąd idziemy lekko w lewo. Mijamy pojedynczy budynek pasterski, potem młodnik leśny i dochodzimy na duża Polanę Skoruszówka, poruszamy się do jej południowego krańca, mijając po prawej ręce, ok. 10 szałasów pasterskich i wieżyczkę strażniczą. Dochodzimy do niej i dalej do granicy lasu. Tu znajdujemy wąską przecinkę leśną. Tutaj kończymy pierwszy etap naszej skitury. Naszym oczom ukazują się piękne widoki na Tatry.

Polana Skoruszówka->Magura Witowska

Zjazd

Po odpoczynku zjeżdżamy charakterystyczną przecinką leśną w prawo i po 10 minutach łatwego zjazdu dojeżdżamy do Polany Skoruszówka, znanej nam wcześniej z podejścia. Nią jedziemy początkowo na wprost, potem skręcamy nieco w prawo, w stronę widocznego dobrze Witów-ski, ale do wyciągu nie dojeżdżamy. Wcześniej odbijamy lekko w prawo i przez charakterystyczne niewielkie i większe polany, przy dobrych warunkach śnieżnych, długimi skrętami dojeżdżamy do zabudowań Witowa. Zjazd z Magury do Witowa jest długi, ma ok. 4 km i nawet dla początkującego skiturowca nie przedstawia żadnych trudności. Po krótkim podejściu wracamy na parking przy ośrodku narciarskim i kończymy naszą skitourową wycieczkę. Dodatkowa propozycja: inną możliwością jest przedłużenie sobie zjazdu z Polany Skoruszówka dalej wzdłuż granicy aż do tzw. Maśniakowej i stamtąd piękny zjazd do Witowa. Można też zjechać z Magury Witowskiej do zabudowań Witowa podejść na skiturach na Maśniakową (30 minut podejścia do granicy) i dokonać jeszcze jednego zjazdu. Taką możliwość polecamy.

magura14
WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl