O wycieczce
To zdecydowana propozycja dla silnych skiturowców i bardzo dobrych narciarzy, którym jazda w zmiennych śniegach nie jest obca. W okresie międzywojennym wejście i zjazd z Wrót Chałubińskiego były jedną z bardziej popularnych tras skiturowych, na trasie pomiędzy Zakopanem a Morskim Okiem, przez Kasprowy Wierch, przełęcz Zawory i Dolinę Piarżystą.
Nasz opis dotyczyć będzie podejścia z Morskiego Oka, do Dolinki za Mnichem i dalej w stronę Wrót Chałubińskiego, znajdujących się w Głównej Grani Tatr. Wysokość tej wysokogórskiej przełęczy to 2022 m.n.p.m. Całkowite przewyższenie z Morskiego Oka wynosi ponad 600 metrów.
Galeria zdjęć
Dojazd.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy pod Schroniskiem w Morskim Oku. Aby dostać się do Morskiego Oka musimy dojechać samochodem lub busikiem na parking na Palenicy Białczańskiej (Koszt busa z Zakopanego 10zł, parking 20zł/dzień). Z Palenicy czeka nas 9 kilometrowe podejście drogą asfaltową. Wczesną wiosną jest szansa na podejście na nartach, jednak w kwietniu/maju musimy nastawić się na podejście z nartami na plecach. Warto również rozważyć podejście dzień wcześniej i nocleg w schronisku.
Podejście na próg Dolinki za Mnichem.
Rozpoczynamy podejście żółtym szlakiem, tzw. „Ceprostradą” w stronę Dolinki za Mnichem, pod ścianami masywu Miedzianego. O ile sam szlak nie jest wymagający, o tyle ogromny masyw z licznymi żlebami (Marchwiczny, Urwany, Szeroki) stwarza potencjalne niebezpieczeństwo. Jeśli zagrożenie lawinowe jest zbyt duże, zdecydowanie odradzam trawersowanie tych formacji. Warto przejść przez zamarzniętą taflę stawu, aby obok Kosowinowego Piargu, w piętrze kosówki, przedostać się do Nadspadów. Następnie docieramy pod tzw. Kieszonkowe Turnie, gdzie strome stoki opadające do Nadspadów, były wielokrotnie trasą lawin i należy tutaj zwrócić szczególną uwagę. Warto zrobić odstępy odciążające i trzymając się bliżej lewej strony osiągamy próg Dolinki za Mnichem. Maksymalne nastromienie na tym odcinku sięga 20 – 25 stopni. Po osiągnięciu progu na wysokości ok 1800 m mamy za sobą ok 400 metrów przewyższenia czyli większą część podejścia.
Galeria zdjęć z etapu 1
Z Dolinki za Mnichem na Wrota Chałubińskiego.
Teraz wybieramy czerwony szlak i kierujemy się nieco w lewo, w głąb doliny, pozostawiając żółty szlak prowadzący w stronę Szpiglasowej Przełęczy po prawej stronie. Przechodząc płaskim odcinkiem Dolinki mamy czas na regenerację i zebranie sił przed podejściem w żlebie. Trasa w kierunku naszej przełęczy prowadzi pod coraz bardziej pochyłym terenem, pod ściany opadające z Głaźnej Czuby. Teraz zakosami, środkiem żlebu kierujemy się do góry. Mniej więcej w 2/3 żlebu, teren stromieje na tyle, że trzeba będzie schować narty do plecaka i założyć raki. W najstromszym miejscu trasa ma nawet 39 stopni. Jakość podejścia zależy od jakości śniegu, i należy szczególną ostrożność zachować w górnej części. Często możemy napotkać poduchy nawianego śniegu, oraz nawisy. Wąska i zazwyczaj wietrzna przełęcz, nie zachęca do długich posiadów. Zwracam szczególną uwagę na pilnowanie ekwipunku, kilkusetmetrowe, strome, a często zalodzone stoki zarówno na polską jak i słowacką stronę są znakomitą zjeżdżalnią.
Galeria zdjęć z etapu 2
Zjazd.
Kiedy jesteśmy w grupie, zjazd narciarski zalecam robić pojedynczo na dwa razy, szukając „bezpiecznych stref” postoju. Pamiętajmy, że obciążanie stoku przy dynamicznym zjeździe całej grupy, to najniebezpieczniejsza forma zjazdu. Robienie odstępów bezpieczeństwa, zachowanie kontaktu wzrokowego na trasie, oraz omijanie miejsc zagrożonych zejściem lawin, to gwarancja bezpiecznego zjazdu. Kiedy miniemy próg Dolinki za Mnichem, warto przejechać „po skosie” w stronę Płaśni pod Mnichem i zjechać jednym ze żlebów opadającym bliżej schroniska nad Morskim Okiem (zaoszczędzi nam to długiego „łyżwowania” przez taflę stawu). Oczywiście wariant ze zjazdem żlebami możliwy jest przy bezpiecznych warunkach lawinowych. Jeśli nie, czeka nas zjazd ściśle drogą podejścia. Poza tym, zjazd z Wrót Chałubińskiego do Morskiego Oka, to jeden z najprzyjemniejszych i najdłuższych wysokogórskich zjazdów w polskiej części Tatr, dostępny szerszej grupie pasjonatów skituringu.
Galeria zdjęć ze zjazdu
[autor imie=”kuba”]