Z Kościeliska (Polana Szczurkówka) na Magurę Witowską

Ładny spacer narciarski w łatwym terenie. Wycieczka narciarska dla każdego. Nawet początkującego ski-turysty. Piękne widoki na Tatry z Polany Kosarzyska.

To druga trasa narciarska na Magurę Witowską, proponowana w skiturowezakopane.pl. To trasa dla ludzi ceniących na nartach spokój, ciszę, piękno przyrody i piękne widoki. Trasa ta jest też dostępna dla nart back country, nart biegowych lub telemarkowych.

O wycieczce

Poruszamy się po lasach Wspólnoty Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Magura Witowska (słowacka nazwa Oravická Magura, 1232 m) to potężny masyw leśny Orawicko-Witowskich Wierchów, znajdujący się w ich grani głównej pomiędzy Przysłopem Witowskim (1164 m) a Maśniakową (972 m).

Przez jego wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Piękne widoki na Tatry Zachodnie.

magura21

PAMIĘTAJCIE:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób.

Galeria zdjęć z trasy

Witów- Cicha Polana

Z Zakopanego dojeżdżamy do wylotu Doliny Chochołowskiej, ale do niej nie skręcamy. Jedziemy dalej, w stronę Witowa, jeszcze ok. 500 m.

Wjeżdżamy na dużą polanę Solarzówka. Zaraz na jej początku, po lewej stronie, zostawiamy przy drodze samochód. Zakładamy foki i ruszamy w stronę Polany Krzystkówka, odległej o ok. 500 m. Niestromy podejściem docieramy do szałasu pasterskiego w krańcu zachodnim tej polany.

Obok szałasu wchodzimy na nartach na drogę leśną i po kolejnych ok. 500 m wchodzimy na dużą polanę Zdychałówka z szałasami. Część z nich jest bardzo zniszczona. Idziemy na wprost i dochodzimy do dobrego punktu widokowego.

Widać stąd ładnie Giewont, Czerwone Wierchy i polskie oraz słowackie Tatry Zachodnie. Po ok 200 m podejścia z polany wchodzimy na kolejną dużą polanę Cichą.
magura22

Galeria zdjęć z etapu 1

Cicha Polana->Magura Witowska

Tu skręcamy w prawo i przez las dochodzimy do Polany Kosarzyska. Czas podejścia do Polany Kosarzyska wynosi 1,5 godziny.

Ruszamy dalej przez las, gdzie jest ścieżka, pod ok. 30 minutach podejścia wchodzimy na Witowski Przysłop, łączymy się w tym miejscu ze szlakiem czarnym.

Idziemy przecinką leśną i po ostatnim stromszym podejściu wchodzimy na leśny szczyt Magury Witowskiej (1232 m)

magura23

Galeria zdjęć z etapu 2

Zjazd.

Po odpoczynku zjeżdżamy charakterystyczną przecinką leśną w prawo i po 10 minutach łatwego zjazdu dojeżdżamy do Polany Skoruszówka, znanej nam wcześniej z podejścia. Skręcamy dość ostro w prawo i najpierw przez las a potem przez piękną Polanę Między Potoki zjeżdżamy do zabudowań Witowa i stąd busem dostajemy się do samochodu, pozostawionego na Solarzówce i wracamy do Zakopanego.

magura24

Galeria zdjęć ze zjazdu

[autor imie=”wojciech”]

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl