Klasyk wśród skitourowych wycieczek. Trasa, którą powinien zaliczyć każdy, bardziej doświadczony skitourowiec. Najlepsze warunki znajdziecie na wiosnę.
O wycieczce
Okolice Doliny Goryczkowej i Hali Kondratowej to znakomity teren do uprawiania skitouringu. Tereny są tutaj znakomite, a wycieczki o zróżnicowanym stopniu zaawansowania: od zupełnie łatwych (spacery narciarskie na Kondratową, Kalatówki, do Kamienia), po nieco trudniejsze (Przełęcz pod Kopą Kondracką, Przełęcz Kondracka) i dość trudne (Kopa Kondracka, Czerwone Wierchy, Suchy Wierch Kondracki, Giewont). Bliskość Kasprowego sprawia, że można także wykorzystać kolejkę do odbywania wypraw graniowych na nartach w tym rejonie. Należy tylko pamiętać, że okoliczne stoki są niesłychanie lawiniaste. Najlepiej zaglądać tam tylko i wyłącznie przy pewnych śniegach i niskim stopniu zagrożenia lawinowego.
Galeria zdjęć
Anegdota historyczna
W 1905 r. Stanisław Barabasz jako pierwszy zdobył szczyt Kopy na nartach drewnianych
Dziękujemy za udostępnienie zdjęć rodzinie Dvoraków i Muzeum Tatrzańskiemu
Kuźnice- Hala Kondratowa
Trasę skiturowego podejścia rozpoczynamy w Kuźnicach. W zależności od ilości śniegu, narty przypinamy przy leśniczówce TPN lub wyżej. Cały czas podążamy za niebieskimi znakami, mijając po lewej stronie punkt sprzedaży biletów do TPN-u (tutaj odchodzi szlak na Kasprowy wierch przez Myślenickie Turnie). Na początku czeka nas dość strome podejście, które po kilkunastu metrach robi się łagodniejsze. Tuż za klasztorem sióstr albertynek jest rozwidlenie niebieskiego szlaku- idąc drogą w górę dojdziemy na Polanę Kalatówki do schroniska PTTK, wybierając odbicie w lewo, trafimy na dół polany. Oba skitourowe warianty łączą się następnie w miejscu gdzie odchodzi szlak na Halę Kondratową i zjazd do nartostrady z Kasprowego na wysokości tzw. „esa”. Przy rozwidleniu szlaków idziemy w stronę Hali Kondratowej – najpierw łagodnie przez las, następnie szlak zrobi się bardziej stromy. Po ok 30 min dojdziemy do wypłaszczenia i po ok 20 min skitouringu po łatwym terenie dotrzemy do Polany, gdzie będzie widać schronisko.
Galeria zdjęć z etapu 1
Hala Kondratowa->Kopa Kondracka
Prawdziwe skitourowe podejście rozpoczynamy ze schroniska PTTK na Hali Kondratowej (1335 m) i wznosimy się najpierw po płaskim terenie Polany Kondratowej (zimą schodzące na nią wielkie lawiny z masywu Giewontu, a konkretnie Suchym i Krówskim Żlebem, są tak wielkie, że kończą swój bieg na przeciwległym krańcu polany!) wprost w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką i widocznych stąd szczytów: po lewej Suchego Kondrackiego Wierchu i Kopy Kondrackiej po prawej (łatwo).
Podchodzimy stąd długimi zakosami, pomiędzy niskimi i rzadkimi świerkami, do niewielkiego kociołka pod „Kamieniem”, do którego wydostajemy się stromym stokiem, krótkim podejściem (od schroniska 45 minut, odpoczynek, stąd łatwy i piękny zjazd z powrotem do schroniska, dla początkujących).
Stromy trawers
Ponad „Kamieniem” wznosimy się ku lewej stronie zbocza, najlepiej i najbezpieczniej stokami buli nad żlebem i pomiędzy kosówkami cały czas lewą stroną zbocza trawersujemy żleb pod przełęczą (uwaga na lawiny!), a stąd stromymi zakosami wydostajemy się na przełęcz. Przy lawiniastych warunkach nieraz bezpieczniej ściągnąć narty i idąc pionowo w górę uniknąć trawersowania wielkich pól śnieżnych pod przełęczą. Nie idziemy w prawo do Długiego Żlebu (lawiniasto!).
Galeria zdjęć z etapu 2
Zjazd
Z Kopy najlepiej zjechać trasą podejścia – czyli na Przełęcz pod Kopą i dalej w dół. Najlepiej jest trzymać się ściśle grani do przełęczy, a następnie kierujemy się w stronę „Kamienia”. Pamiętajcie, że przy niepewnych warunkach śniegowych lepiej unikać zjazdu stricte żlebem (lepiej jechać grzędą z prawej strony) i utrzymywać odstępy pomiędzy sobą.
Galeria zdjęć ze zjazdu
Podejście alternatywne
W razie niebezpieczeństwa lawin idziemy inaczej tj. od schroniska kierujemy się w lewo przez z początku dość gęsty las i stromym zakosem w lewo wchodzimy na boczną grań tzw. Łopaty i nią, przez szereg niewybitnych wzniesień, podchodzimy na Suchy Kondracki Wierch, a z niego na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Trasa skiturowa może trochę bardziej uciążliwa i nużąca niż powyżej opisana, ale całkowicie bezpieczna. W razie warunków lawinowych zjazd tą samą drogą. Na przełęczy odpoczynek, piękne i rozległe widoki zwłaszcza na Tatry Wysokie
Galeria zdjęć zjazdu alternatywnego
[autor imie=”wojciech”]