Z Doliny Chochołowskiej przez Trzydniowiański Wierch na Jarząbczy Wierch

Całodniowa skitura, słoneczną granią prowadzącą od Trzydniowiańskiego po Jarząbczy Wierch. Poza ostatnim podejściem skitura należy do łatwych technicznie, ale bardzo wymagających kondycyjnie. Minusem trasy może być zjazd szlakiem podejścia.

Kolejna długa wycieczka skitourowa zaprowadzi nas na Jarząbczy Wierch (2137 m) w Tatrach Zachodnich. To wyprawa nadająca się bardziej ku wiośnie, po sfirnowanych śniegach. W pełni zimy, po stokach Jarząbczego Wierchu szaleją wielkie lawiny. Niezależnie od pory roku zabierzcie lawinowe ABC, raki i czekan.

O wycieczce

Wycieczka na Jarząbczy Wierch na pewno jest idealnym pomysłem na długi, wiosenny skitouring Trasa polecana dla doświadczonych skiturowców. Nie jakaś ekstrema, czy coś takiego, ale porządna i piękna tatrzańska skitura.

jarzabczy1

PAMIĘTAJCIE:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób.

Galeria zdjęć z trasy

Szlakiem papieskim na Trzydniowiański

Od schroniska na Chochołowskiej zjeżdżamy kilkaset metrów w dół aż do wylotu Doliny Jarząbczej (szlak czerwony i żółty).

Tu zakładam foki, skręcam w prawo i podchodzimy Jarząbczą w stronę Trzydniowiańskiego Wierchu, mijając po drodze Niżnią Jarząbczą Polanę (charakterystyczny krzyż żelazny) i Kamień Papieski.

Szlak skitourowy wyprowadza dalej w stronę Jarząbczych Rówienek, potem ostro skręca w lewo (mostek) i przez Jarząbcze Szałasiska, już bardziej stromym terenem, wznosimy się długimi zakosami w górę. Następnie skręcamy w prawo i mijamy lawiniasty żleb. Ostatni etap skiturowego podejścia prowadzi stromym stokiem Szerokiego Żlebu na Trzydniowiański.

Jest to teren lawiniasty i przy zagrożeniu lawinowym droga ta nie jest zalecana do podejścia, jako mniej bezpieczna niż wejście przez Kulawiec i Krowiniec (zobaczcie podejście alternatywne). Przy pewnych śniegach należy przekroczyć żleb (tu uwaga!, często lawiniasto) i poruszać się grzędą po prawej jego stronie, która jest bezpieczna (patrząc od dołu).

Przy twardych, zmrożonych śniegach należy podchodzić z nartami przypiętymi do plecaka. Mogą być pomocne raki. Natomiast przy firnach lub śniegach wiosennych można wejść na nartach na sam szczyt (czas podejścia z Polany Chochołowskiej ok. 2–2,5 godz.).

jarzabczy2

Galeria zdjęć z etapu 1

Bezpieczne podejście alternatywne

Bezpieczniejsze skiturowe podejście na Trzydniowiański Wierch prowadzi tzw. Kulawcem.

Od schroniska zjeżdżamy w dół aż do Polany Trzydniówka, stąd skręcam w prawo (za znakami koloru czerwonego), zakładamy foki i najpierw połogo, potem coraz stromiej wznosimy się drogą leśną zakosami przez tzw. Krowiniec, a następnie bardzo stromą przecinką, z początku dość wąską, rozszerzającą się ku górze, idziemy przez Kulawiec (zakosy) aż do granicy lasu.

Tu teren robi się łagodniejszy i idąc w górę przez kilka niedużych wzniesień, łatwo osiągamy wierzchołek Trzydniowiańskiego (ok. 2,5 godz. podejścia z Polany Chochołowskiej). Droga bardziej nużąca, ale bezpieczna i warto to dodać, piękna widokowo.

Galeria zdjęć z podejścia alternatywnego

Trzydniowiański Wierch->Jarząbczy Wierch

Z Trzydniowiańskiego Wierchu idziemy na nartach w stronę Czubika (trawersując jego zbocza od strony Jarząbczej lub ściśle granią), a potem przez Przełęcz Dudową i dalej stromym stokiem, długimi zakosami, osiągam szczyt Kończystego Wierchu (2002 m), od Trzydniowiańskiego Wierch – 1 godz.

Stąd szlak skiturowej wycieczki skręca w prawo, na zachód. Długa, ponad kilometrowa grań łączy Kończysty Wierch z Jarząbczym. Początkowo zjeżdżamy (nie zdejmując fok), następnie podchodzimy połogim terenem. Na nartach można dojść do Jarząbczej Przełęczy i położonej nieco dalej, do Kopy Prawdy.

Ponieważ powyżej grań się zwęża, to narty przypinamy do plecaka i w butach, a nawet najlepiej w rakach (w zależności od warunków śnieżnych) poruszamy się granią w stronę Jarząbczego.

Szczyt osiągamy po ok. 4 godzinach podejścia.

Galeria zdjęć z etapu 2

Zjazd

Zjazd prowadzi  trasą skiturowego podejścia: granią na Jarząbczą Przełęcz, potem na Kończysty Wierch i dalej przez Czubik, Trzydniowiański Wierch na polanę Trzydniówka.

Bądź z Trzydniowiańskiego Wierchu możemy zjechać za szlakiem do Doliny Jarząbczej. Szczegółowy opis zjazdu z Trzydniowiańskiego dostępny jest >>tutaj<<

jarzabczy5

Galeria zdjęć ze zjazdu

[autor imie=”wojciech”]

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl