Z Doliny Małej Łąki przez Dolinę


Kościeliską i Miętusią do Doliny


Tomanowej


Po dużych opadach w Tatrach zawsze wzrasta zagrożenie lawinowe. Pozostaje nam do dyspozycji pasmo reglowe. Spokój i jazda po głębokim, nieprzejeżdżonym śniegu. Proponujemy taką właśnie wycieczkę narciarską. Na nartach przez tatrzańskie doliny: Miętusią, Kościeliską i Tomanową.

O wycieczce

Jest to propozycja dla każdego, kto ceni sobie ciszę i spokój, a także ma już dość tak popularnych regionów narciarskich jak Kasprowy Wierch, dolina Chochołowska. Wycieczka przez te trzy tatrzańskie doliny jest przyjemną alternatywą gdy warunki w wyższych partiach są niepewne.

TOMANOWA WYŻNIA

 

Wysokość 1475M / DŁ. TRASY 19,3 km

Początek zjazdu Rozdroże szlaków Wyżnia Tomanowa Polana, górna część (1475 m)
Nachylenie stoku  maksymalnie 20 stopni
Przewyższenie  375 m do schroniska Ornak
Długość podejścia  11 km
Długość zjazdu  8,3 km
Najlepsze warunki  Grudzień-styczeń
Stopień trudności (skala tatrzańska)  S 0+
Czas całkowity wycieczki 4-5 godzin
Czas podejścia od schroniska ORNAK  ok. 1,5 godziny
czas całkowity zjazdu 1 godzina
Czas zjazdu do ornaku 0,5 godziny
Zagrożenie lawinowe Uwaga na bardzo lawiniasty Czerwony Żleb, obchodzimy go łukiem przez polany
tomanowa1

 

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

Galeria zdjęć z trasy

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca projektu,
twórca treści

Mała Łąka- Przysłop Miętusi

Pierwszy etap naszej ski-tury to dotarcie z wylotu Doliny Małej Łąki na Przysłop Miętusi. Od początku kierujemy się szlakiem niebieskim. Po 20 minutach natrafimy na rozwidlenie tras – możemy udać się w stronę Małej Łąki (szlak żółty) lub Przysłopu (szlak niebieskim). Wybieramy niebieski i po ok. 40 minut łatwego podejścia jesteśmy na miejscu. Ściągamy foki pierwszy raz tego dnia, bo czeka nas zjazd z Przysłopu Miętusiego na Polanę Zahradziska (na rozwidleniu szlaków jedziemy prosto). Dość długi, choć łatwy.

 

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

Przysłop Miętusi- Hala Ornak

Z Przysłopu Miętusiego szeroką polaną i ładnym stokiem zjeżdżamy na tzw. Ogon. Z polany wjeżdżamy do lasu i za znakami czarnymi zjeżdżamy wąskim holwegiem na Polanę Zahradziska (uwaga na skały przy niskiej pokrywie śnieżnej). Skręcamy z Zahradzisk w lewo, na mostek w Dolinie Kościeliskiej (tam zakładamy foki) i kontynuujemy wędrówkę na nartach na Ornak do schroniska PTTK im. Walerego Goetla.

tomanowa3

 

Galeria zdjęć z etapu 2

Hala Ornak- Wyżnia Tomanowa Polana

Podejście zaczynamy od schroniska Ornak (1100 m). Wracamy 100 m, do rozdroża szlaków i skręcamy w prawo, za znakami zielonymi, do Doliny Tomanowej. Idziemy przecinką szlaku pośród wysokiego, dorodnego lasu, ku południowemu-wschodowi. Przechodzimy przez kilka mostków na Tomanowym Potoku. Potem szlak skręca łukiem w lewo i dochodzimy do Niżniej Tomanowej Polany, a stąd zakosami ku górze na Wyżnią Tomanową Polanę. Należy bacznie uważać na znajdujący się po naszej lewej bardzo lawiniasty Czerwony Żleb (częste duże lawiny). Z Wyżniej Tomanowej dochodzimy stromszym terenem aż do rozdroża szlaków powyżej Wyżniej Tomanowej (wysokość 1475 m). Podejście łatwym terenem zajmie nam ok. 1 godziny. Tu zdejmujemy foki i szykujemy się do zjazdu. Tu też kończy się szlak narciarski, udostępniony do turystyki narciarskiej. Bardzo ładny widok na szczyty Tatr Zachodnich od Starorobociańskiego po długą grań Błyszcza.

 

tomanowa4

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 3

Zjazd przez polany Tomanową Wyżnią i Niżnią prowadzi najpierw niestromym terenem Tomanowej Polany Wyżniej (rozpoczyna się od punktu, gdzie szlak zielony skręca w lewo w stronę Chudej Przełączki, dotąd dozwolone jest podejście). Zjeżdżamy szerokim i niestromym terenem Tomanowej Wyżniej, kierujemy się za znakami zielonymi, przejeżdżając przez wyrąbaną przez dużą lawinę polankę (są tu powalone drzewa, wiatrołomy, korzenie – ostrożnie). Osiągamy Tomanową Polanę Niżnią. Stąd pozostaje nam już tylko ponad kilometrowej długości szus do wylotu Doliny Tomanowej (uwaga na podchodzących turystów). Po drodze mijamy charakterystyczne trzy mostki i wpadamy na główny szlak w Dolinie Kościeliskiej, możemy skręcić w lewo do schroniska PTTK im. Walerego Goetla na Ornaku, bądź w prawo do wylotu doliny. Zjazd jest nietrudny i dostępny dla każdego nawet początkującego ski-turysty. Polecamy przy puszystych śniegach na początku sezonu: grudzień – styczeń.

 

tomanowa5

 

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

jordan retro 7 gs jordan retro 7 black jordan retro 7 white jordan retro 7 grey jordan retro 7 gs jordan retro 7 jordan 7 retro black jordan 7 retro white jordan 7 retro grey jordan 7 retro gs jordan 12 retro jordan 12 retro black jordan 12 retro white jordan 12 retro grey jordan 12 retro gs jordan 12 retro gs jordan retro 12 black jordan retro 12 white jordan retro 12 grey jordan retro 12 gs asics tiger asics tiger black asics tiger white asics tiger grey asics tiger gs timberland boots timberland boots black timberland boots white timberland boots grey timberland boots gs