Z Doliny Chochołowskiej przez


Trzydniowiański Wierch na Jarząbczy


Wierch


Kolejna długa wycieczka narciarska zaprowadzi nas na Jarząbczy Wierch (2137 m) w Tatrach Zachodnich. To wyprawa nadająca się bardziej ku wiośnie, po sfirnowanych śniegach. W pełni zimy, po stokach Jarząbczego Wierchu szaleją wielkie lawiny. Niezależnie od pory roku zabierzcie lawinowe ABC, raki i czekan.

O wycieczce

Wycieczka na Jarząbczy Wierch na pewno jest idealnym pomysłem na długie wiosenne dni. Polecana dla doświadczonych ski-turowców. Nie jakaś ekstrema, czy coś takiego, ale porządna i piękna ski-tura tatrzańska.

Jarząbczy Wierch

Wysokość 2137M / DŁ. TRASY OK.14km

Nachylenie stoku  35-40 stopni
Przewyższenie  1222m
Długość podejścia  7km
Długość zjazdu DO SCHRONISKA  7km
Czas podejścia  4,5h
Czas zjazdu DO SCHRONISKA  1,5h
czas zjazdu całkowity  ok. 2,15h
Najlepsze warunki  marzec – maj
ZAGROŻENIE LAWINOWE  szczególnie w Szerokim Żlebie i na stokach Jarząbczego

 

jarzabczy1

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

Galeria zdjęć z trasy


 

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca projektu,
twórca treści

Szlakiem papieskim na Trzydniowiański

Od schroniska na Chochołowskiej zjeżdżamy kilkaset metrów w dół aż do wylotu Doliny Jarząbczej (szlak czerwony i żółty). Tu zakładam foki, skręcam w prawo i podchodzimy Jarząbczą w stronę Trzydniowiańskiego Wierchu, mijając po drodze Niżnią Jarząbczą Polanę (charakterystyczny krzyż żelazny) i Kamień Papieski. Szlak podejściowy wyprowadza dalej w stronę Jarząbczych Rówienek, potem ostro skręca w lewo (mostek) i przez Jarząbcze Szałasiska, już bardziej stromym terenem, wznosimy się długimi zakosami w górę. Następnie skręcamy w prawo i mijam lawiniasty żleb. Ostatni etap podejścia prowadzi stromym stokiem Szerokiego Żlebu na Trzydniowiański. Jest to teren lawiniasty i przy zagrożeniu lawinowym droga ta nie jest zalecana do podejścia, jako mniej bezpieczna niż wejście przez Kulawiec i Krowiniec (zobaczcie podejście alternatywne). Przy pewnych śniegach należy przekroczyć żleb (tu uwaga!, często lawiniasto) i poruszać się grzędą po prawej jego stronie, która jest bezpieczna (patrząc od dołu). Przy twardych, zmrożonych śniegach należy podchodzić z nartami przypiętymi do plecaka. Mogą być pomocne raki. Natomiast przy firnach lub śniegach wiosennych można wejść na nartach na sam szczyt (czas podejścia z Polany Chochołowskiej ok. 2–2,5 godz.).

 

jarzabczy2

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

Bezpieczne podejście alternatywne

Bezpieczniejsze podejście na Trzydniowiański Wierch prowadzi tzw. Kulawcem. Od schroniska zjeżdżamy w dół aż do Polany Trzydniówka, stąd skręcam w prawo (za znakami koloru czerwonego), zakładamy foki i najpierw połogo, potem coraz stromiej wznosimy się drogą leśną zakosami przez tzw. Krowiniec, a następnie bardzo stromą przecinką, z początku dość wąską, rozszerzającą się ku górze, idziemy przez Kulawiec (zakosy) aż do granicy lasu. Tu teren robi się łagodniejszy i idąc w górę przez kilka niedużych wzniesień, łatwo osiągamy wierzchołek Trzydniowiańskiego (ok. 2,5 godz. podejścia z Polany Chochołowskiej). Droga bardziej nużąca, ale bezpieczna i warto to dodać, piękna widokowo.

 

 

 

Galeria zdjęć z podejścia alternatywnego

Trzydniowiański Wierch- Jarząbczy Wierch

Z Trzydniowiańskiego Wierchu idziemy na nartach w stronę Czubika (trawersując jego zbocza od strony Jarząbczej lub ściśle granią), a potem przez Przełęcz Dudową i dalej stromym stokiem, długimi zakosami, osiągam szczyt Kończystego Wierchu (2002 m), od Trzydniowiańskiego Wierch – 1 godz. Stąd szlak wycieczki skręca w prawo, na zachód. Długa, ponad kilometrowa grań łączy Kończysty Wierch z Jarząbczym. Początkowo zjeżdżamy (nie zdejmując fok), następnie podchodzimy połogim terenem. Na nartach można dojść do Jarząbczej Przełęczy i położonej nieco dalej, do Kopy Prawdy. Ponieważ powyżej grań się zwęża, to narty przypinamy do plecaka i w butach, a nawet najlepiej w rakach (w zależności od warunków śnieżnych) poruszamy się granią w stronę Jarząbczego. Szczyt. Po ok. 4 godzinach podejścia.

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 2

Zjazd prowadzi  trasą podejścia: granią na Jarząbczą Przełęcz, potem na Kończysty Wierch i dalej przez Czubik, Trzydniowiański Wierch na polanę Trzydniówka. Bądź z Trzydniowiańskiego Wierchu możemy zjechać za szlakiem do Doliny Jarząbczej. Szczegółowy opis zjazdu z Trzydniowiańskiego dostępny jest >>tutaj<<

 

jarzabczy5


 

Galeria zdjęć ze zjazdu

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2014.
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

jordan retro 7 gs jordan retro 7 black jordan retro 7 white jordan retro 7 grey jordan retro 7 gs jordan retro 7 jordan 7 retro black jordan 7 retro white jordan 7 retro grey jordan 7 retro gs jordan 12 retro jordan 12 retro black jordan 12 retro white jordan 12 retro grey jordan 12 retro gs jordan 12 retro gs jordan retro 12 black jordan retro 12 white jordan retro 12 grey jordan retro 12 gs asics tiger asics tiger black asics tiger white asics tiger grey asics tiger gs timberland boots timberland boots black timberland boots white timberland boots grey timberland boots gs