Z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch

Trasa zdecydowanie mniej uczęszczana przez turystów niż klasyczny szlak przez Goryczkową. Wycieczka prosta, od Myślenickich Turni piękna widokowo, ale dla początkującego narciarza wymagający kondycyjnie.

Kasprowy Wierch, położony w głównej grani Tatr, jest najczęściej odwiedzanym tatrzańskim szczytem. Ma to oczywiście związek z jego łatwą dostępnością dzięki wybudowanej tu Kolei Linowej w roku 1936. „Święta góra narciarzy” – mawiają niektórzy. Dziś, w dobie intensywnego rozwoju turystyki skiturowej w Tatrach można dodać, że jest to też góra najbardziej popularna wśród skiturowców.

O wycieczce

Opisana wycieczka przebiega w całości zielonym szlakiem łączącym Kuźnice z Kasprowym Wierchem. Podejście trwa około 3 godzin i należy być szczególnie przygotowanym na górskie warunki pogodowe – ostatnie dwa kilometry trasy przebiegają wzdłuż północnej grani Kasprowego, pomiędzy Suchą Czubą a docelowym szczytem. Jest to teren wysokogórski, gdzie jesteśmy często narażeni na wiatry i twarde, przewiane warunki śniegowe. Dlatego warto, zwłaszcza po lub w czasie wietrznych dni w Tatrach – mieć ze sobą w plecaku raki lub harszle, które będą mogły się przydać na tym właśnie odcinku.

PAMIĘTAJCIE:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób.

Galeria zdjęć z trasy

Kuźnice->Myślenickie Turnie

Podejście zaczynamy przy leśniczówce w Kuźnicach. Początkowo zielony szlak wiedzie wzdłuż nartostrady. Po około kilometrze podchodzenia, skręcamy w lewo kontynuując podejście szlakiem. Gdybyśmy poszli prosto, za ok. 30 minut od miejsca rozwidlenia dotrzemy do dolnej stacji wyciągu KL Goryczkowa. Od skrętu do Myślenickich Turni mamy jeszcze około 2 km podejścia i niespełna 260m przewyższenia. Robi się nieco bardziej stromo niż dotychczas, jest to jednak wciąż teren łatwy i bezpieczny. Po około 40 minutach osiągamy Myślenickie Turnie i kończymy pierwszy etap naszej wycieczki. Mamy za sobą około 3 km podejścia, czyli połowę całego dystansu z Kuźnic na Kasprowy Wierch.

kasprowy22

Galeria zdjęć z etapu 1

Myślenickie Turnie->Kasprowy Wierch

Przy budynku pośredniej stacji na Myślenickich Turniach szlak skręca w lewo i zaczynamy powoli wchodzić w górną granicę lasu; drzew jest coraz mniej i zaczynają się pojawiać kosodrzewiny. Szlak prowadzi zakosami między kosówkami, wciąż jest raczej łatwo, choć robi się coraz bardziej stromo. Po pokonaniu zygzaków przez kosodrzewiny szlak zaczyna trawersować grań odchodzącą od Kasprowego Wierchu w kierunku północnym. Pniemy się coraz wyżej, cały czas na prawo poniżej grani. Im wyżej jesteśmy, tym teren bardziej narażony jest na wiatr i to, czym on skutkuje – utwardzeniem pokrywy śnieżnej, przewianiem śniegu, odsłonięciem kamieni. Co to oznacza dla nas skiturowców? Że mogą się nam przydać harszle lub raki, jeśli nie będziemy potrafili dalej przemieszczać się na nartach. Po 3 km podchodzenia zbliżamy się do górnej stacji wyciągu krzesełkowego KL Goryczkowa i aby osiągnąć wierzchołek Kasprowego, musimy minąć ją od strony lewej, czyli wschodniej, skręcając w lewo wprost ku budynkowi stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu. Aby wejście na szczyt zostało w pełni „zaliczone”, musimy podejść do stojącego tam dzwona i przynajmniej go dotknąć 😉 Tuż obok niego jest dogodne miejsce na zdjęcie fok i przepięcie się do zjazdu.

kasprowy23

Galeria zdjęć z etapu 2

Zjazd

Proponujemy zjazd trasą narciarską PKL-u, która prowadzi przez Kocioł Goryczkowy i nartostradę do Kuźnic. Trzymamy się wyznaczonej trasy, przy dużym zagrożeniu lawinowym unikając zjeżdżania tuż pod Pośrednim Goryczkowym Wierchem. Zjazd długi i piękny, niewymagający technicznie. Po około 30 minutach osiągamy Kuźnice i udajemy się na zasłużony odpoczynek.

kasprowy24

Galeria zdjęć ze zjazdu

[autor imie=”magda”]

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl