Z Doliny Kościeliskiej przez Ornak na Błyszcz

Trasa dla bardziej zaawansowanych skialpinistów, którym nie straszne jest długie podchodzenie, zwieńczone pięknym zjazdem.

Ze względu na przepiękną panoramę, jaka roztacza się ze szczytu Błyszcza (2159 m n.p.m.), jest on celem wielu wycieczek turystycznych w Tatrach Zachodnich.

Wiosną, kiedy dzień jest dłuższy, a śniegi przyjemne do jazdy, warto wybrać się na turę, która łączy w sobie wszystko co w skiturach najlepsze: urozmaicone podejście, piękne widoki i długi zjazd.

O wycieczce

Trasa pionierów tatrzańskiego narciarstwa. W stronę Błyszcza wędrowali m. in. Józef Oppenheim, Mariusz Zaruski czy Tadeusz Zwoliński. Wycieczka dedykowana bardziej zaawansowanym narciarzom- zarówno pod względem kondycyjnym jak i umiejętności poruszania się na skiturach w górę oraz w dół. Zjazd z Błyszcza może nam dostarczyć wielu wrażeń- początek jest dość stromy, dlatego potrzebne nam są dobre umiejętności narciarskie.

Jest to tura wymagająca od nas umiejętności nie tylko narciarskich ale również oceny zagrożenia lawinowego. Zjazd do doliny Starorobociańskiej odbywa się w terenie narażonym na zejście lawin, dlatego musimy dobrze wybrać jego przebieg oraz ocenić warunki w jakich będziemy się poruszać.

PAMIĘTAJCIE:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób.

Galeria zdjęć

Kiry->Iwaniacka Przełęcz

Naszą skiturę rozpoczynamy w Kirach. Zielonym szlakiem wędrujemy dnem doliny Kościeliskiej aż do Hali Ornak. Wiosną przeważnie ten odcinek pokonujemy z buta, ponieważ w niższych partiach gór nie ma już śniegu.

Za schroniskiem im. prof. Walerego Goetla wchodzimy na żółty szlak prowadzący na Iwaniacką Przełęcz.

Jest to podejście mało przyjemne- strome i wąskie, często wyślizgane przez dużą ilość turystów, oraz możemy spotkać się na nim z brakiem śniegu i wystającymi kamieniami. Po ok. 40 min dochodzimy na zalesioną przełęcz.

Galeria zdjęć

Iwaniacka Przełęcz->Błyszcz

Z  Iwaniackiej Przełęczy czeka nas długie i żmudne podejście na Ornak. Idziemy za zielonymi znakami, zakosami, przy twardym śniegu warto założyć narty na plecak i ubrać raki. Po ponad 1 h docieramy na Ornak. Następnie już łagodnie granią podchodzimy w stronę Siwej  Przełęczy oraz Siwego  Zwornika.

Przed przełęczą czeka nas krótki zjazd, na który nie opłaca się zdejmować fok. Podejście na Zwornik jest strome, dlatego przy złych warunkach lepiej pokonać go w rakach. Za Siwym Zwornikiem odbijamy w lewo na czerwony szlak graniczny biegnący w stronę Błyszcza i Bystrej. Początek podejścia przez Baniaste Turnie jest łagodny.

Od Baniastej Przełęczy podejście robi się strome , należy poruszać się zakosami, przy twardym śniegu w rakach. Na szczyt docieramy po ok. 45 minutach.

Końcówkę musimy pokonywać z dużą rozwagą, ponieważ teren jest mocno eksponowany i jesteśmy narażeni na upadek z dużej wysokości.

Galeria zdjęć

Zjazd

Początek zjazdu prowadzi naszą drogą podejścia- zachodnią ścianą Błyszcza na Banistą Przełęcz. Z przełęczy przejeżdżamy w stronę Siwego Zwornika i Siwej Przełęczy. Stamtąd kierujemy się w lewo do doliny Starorobociańskiej.

Tutaj lepiej jest jechać grzędą, ponieważ teren jest zagrożony lawinami. Osiągamy dno doliny Starorobociańskiej i nią docieramy do doliny Chochołowskiej

Galeria zdjęć

Autor Trasy

Wojciech Szatkowski

Współpomysłodawca Skitourowego Zakopanego, Przewodnik, Instruktor Skitour School

×

Współpomysłodawca projektu, twórca treści

ur. 1966 r., z zawodu jest historykiem, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego (od 1994 r.), specjalista do spraw edukacji i promocji. Pomysłodawca z Mateuszem Mrozem powstania strony internetowej o ski-turingu w Tatrach. Od 2000 r. organizator zawodów Pucharu im. Józefa Oppenheima w ski-alpinizmie, w latach 2008-2013 dyrektor zawodów Klubu Wysokogórskiego Zakopane w ski-alpinizmie i biegu górskiego na Rakoń i Wołowiec 2012. W Tatrach Wysokich i Zachodnich dokonał ponad 450 zjazdów narciarskich poza trasami i wycieczek ski-turowych. Napisał dwa przewodniki ski-turowe po Tatrach: Tatry – przewodnik ski-turowy (Wydawnictwo Góry 2009), Ski-touring w Tatrach Polskich, PTTK, 2012. W 2014 r. ukaże się jego przewodnik „Tatry na nartach” wydany nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pisze o narciarstwie wysokogórskim i ski-turach do magazynu sportowego „Góry”, do „Tatr”, „Taternika”, miesięcznika łódzkiego „Zakos” oraz na portale www.watra.pl, www.nieznanetatry.pl, www.goryonline.com. Pomysłodawca powstania w Zakopanem Muzeum Turystyki, Przewodnictwa, Taternictwa, Ratownictwa i Narciarstwa, jako oddziału Muzeum Tatrzańskiego. Historyk narciarstwa. Autor ok. 2000 tekstów o narciarstwie.

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl