Polecane trasy z Kościeliska

TRASY Z KOŚCIELISKA – videoprzewodnik

Tatry wciąż przyciągają Cię swoim urokiem, jednak najpopularniejsze trasy masz już za sobą lub szukasz czegoś mniej obleganego turystycznie do doskonalenia umiejętności? Odpowiedzią może być KOŚCIELISKO, które oferuje wspaniałe trasy o różnym poziomie zaawansowania. Nie zawsze sam dobór trasy, lecz również jej kierunek ma znaczenie ;) Sprawdź!

Kto chociaz raz planował górską wycieczkę i szukał najodpowiedniejszej dla siebie trasy? Przeglądanie przewodników, stron interetowych i nieznanych profili w internecie nie przynosiło efektu w wyborze? Postanowiliśmy wyjść na przeciw oczekiwaniom i opisaliśmy w jednym miejscu najlepsze trasy na terenie Kościeliska w naszym projekcie o nazwie Skitourowe Kościelisko.

8 wycieczek górskich o różnym stopniu trudności rozpoczynających się na terenie Kościeliska. Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy, tym samym z zachowaniem zasad obowiązujących w górach.

Z Kir przez Przysłop Kominiarski do Doliny Lejowej

Z Kir przez Przysłop Kominiarski do Doliny Lejowej
Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 1125 m
Przewyższenie: 220 m 
Długość trasy: 8 km

Zagrożenia: wystające kamienie i korzenie, możliwe oblodzenie zwłaszcza na wąskim podejściu na Przysłop

Łatwe podejście, łatwy zjazd w sam raz dla początkujących na krótki spacer skiturowy. Przy stabilnych śniegach brak zagrożenia lawinowego. Z pewnością jest to propozycja dla osób, które cenią sobie brak turystów na szlakach, a nie spektakularne zjazdy. Dobra propozycja na jedną z pierwszych tur w życiu, odpowiednia na wycieczkę z dzieckiem w wózku lub nosidle. Zjazd jest bardzo prosty techniczne, a na podejściu nawet nie wykonujemy zakosów.

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/01


Z Lejowej przez Przysłop Kominiarski do Kir

Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 1125 m
Przewyższenie: 225 m
Długość trasy: 7,5 – 8 km

Zagrożenia: wystające kamienie i korzenie, w Dolinie Lejowej w tygodniu można trafić na zwózki drewna. Możliwe oblodzenie zwłaszcza w zjeździe z Przysłopu

Bardzo łatwe podejście oraz trudny, mało komfortowy zjazd. Propozycja dla doświadczonych narciarzy z niewielkim stażem skiturowym. Ciekawa alternatywa, jeżeli w górnych partiach panują niesprzyjające warunki. Dla początkujących polecamy tę samą trasę, ale w drugą stronę.

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/02


Z Kir na Ornak i Przełęcz Iwaniacką

Z Kir na Ornak i Przełęcz Iwaniacką
Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 1820 m
Przewyższenie: 905 m
Długość trasy: 18,4 km

Zagrożenia: możliwe oblodzenie lub wystające kamienie na szlaku na Przełęcz Iwaniacką. Podejście na Ornak wystawione na podmuchy wiatru, może być oblodzone, ryzyko zejścia lawiny, m.in. żleby Baniste i Piszczałki

Wycieczka dla dobrych narciarzy, niedługa, z bardzo trudnym, stromym i długim zjazdem z Ornaku na Iwaniacką Przełęcz i dalej na Kiry. Ornak to znakomity punkt widokowy, miejsce, z którego rozpoczyna się fantastyczny zjazd. Dzisiaj w naszej propozycji nie jest już pierwszym etapem dłuższej wycieczki skiturowej np. na Błyszcz czy Starorobociański, lecz celem samym w sobie.

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/03

Z Kir na Błyszcz

Z Kir na Błyszcz
Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 2159 m
Przewyższenie: 1717 m
Długość trasy: 26 km

Zagrożenia: możliwe oblodzenie lub wystające kamienie na szlaku na Przełęcz Iwaniacką. Podejście na Ornak, dalej Siwy Zwornik i Błyszcz może być wystawione na podmuchy wiatru, może być oblodzone, ryzyko zejścia lawiny, m.in. żleby Baniste i Piszczałki. Trawers wąskim szlakiem na grani. Zjazd do D. Starorobociańskiej zagrożony zejściem lawiny, idziemy tylko przy stabilnym śniegu

Klasyk tatrzański. Bardzo długa wyrypa narciarska, ze stromymi podejściami i zjazdami. Błyszcz (2159 m) to trudny cel długiej wyprawy w starym stylu wycieczek na fokach z czasów Józefa Oppenheima, Mariusza Zaruskiego, Stanisława Zdyba i dawnych narciarzy. Nagrodą za długie pojęcie jest wspaniała panorama i królewski zjazd stokami o nastromieniu do 40 stopni. Tylko na wiosnę, konieczny jest długi dzień i przy stabilnych śniegach. Przy firnach wycieczka na miarę Alp czy innych wielkich gór. Nie wierzycie? Spróbujcie!

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/04

Ciemniak i Małołączniak z Doliny Małej Łąki

Ciemniak i Małołączniak z Doliny Małej Łąki
Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 2100 m
Przewyższenie: 1230 m
Długość trasy: 14 km

Zagrożenia: tę trasę wybieramy przy stabilnych śniegach, zabieramy ze sobą ABC lawinowe. Może się przydać również mapa lub gps, rejon Czerwonych Wierchów bywa zwodniczy, zwłaszcza we mgle. Idąc granią można być narażonym na spore podmuchy wiatru. Przy niesprzyjających warunkach warto mieć ze sobą harszle, raki i czekan

Kolejny, skiturowy tatrzański klasyk. Wycieczka narciarska na Czerwone Wierchy znana jest od 1905 r. kiedy Stanisław Barabasz z towarzyszami zdobył Kopę Kondracką i Małołączniak. Wycieczka jest możliwa do przejścia dopiero na wiosnę, przy sfirnowanych śniegach. Polecamy połowę marca lub początek kwietnia. Wyprawa dla miłośników stromych podejść i długich wycieczek i zjazdów, dedykowana bardziej zaawansowanym narciarzom wysokogórskim. Takim, którzy mają dobrą kondycję i sprawnie podchodzą, oraz takim, którzy nie mają problemu w szybkim i przede wszystkim sprawnym zjeździe w zróżnicowanym terenie, w tym i w lesie.

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/05

Magura Witowska

Trasa Magura Witowska
Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 1232 m
Przewyższenie: 400 m
Długość trasy: 10 km

Zagrożenia: brak zagrożenia lawinowego, trasa dobra na niestabilne warunki śniegowe, kiedy odradzane są wyjścia w wyższe partie gór. Przy dużych opadach szlak może być nie przetarty, w tygodniu można napotkać zwózkę drewna

Magura to wycieczka wyjątkowa. Prosta, pełna ciszy, dzikości. To rzadkość w naszym rejonie. Jest poza terenem Tatrzańskiego Parku Narodowego więc można zabrać ze sobą psa. W sam raz na jedną z pierwszych wycieczek skiturowych. Wystarczy kondycja średnio-dobra, ale początek zjazdu wjedzie lasem stąd wymagane jest co najmniej dobre opanowanie nart.

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/06

Grześ z Doliny Chochołowskiej

Grześ z Doliny Chochołowskiej
Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 1653 m
Przewyższenie: 743 m
Długość trasy: 23 km

Zagrożenia: uwaga na zagrożenie lawinowe, zwłaszcza na pobliskie stoki Wołowca, a w czasie zjazdu Doliną Wyżnią Chochołowską na Litworowy Żleb i Dolińczański Żleb, z których wiosną spadają przy dużym zaśnieżeniu ogromne lawiny

Skitourowa wyprawa na Grzesia to klasyk, na tę wycieczkę chodziło się już sto lat temu, na drewnianych nartach z fokami przypiętymi za pomocą skórzanych rzemyków. Wycieczka możliwa nawet w czasie znacznego zagrożenia lawinowego. Idealna dla osób lubiących długie i niezbyt strome podejścia. Wędrówka wymaga dobrej kondycji, a sam zjazd nie jest trudny, ale początkujący mogą mieć problemy – najbardziej strome odcinki znajdują się w lesie.

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/07

Starorobociański Wierch z Doliny Chochołowskiej

Starorobociański Wierch z Doliny Chochołowskiej
Zalecane informacje o trasie na terenie Kościeliska

Wysokość: 2142 m
Przewyższenie: 1351 m
Długość trasy: 26 km (z nawiązaniem do schroniska), 22 km bez schroniska.

Zagrożenia: lawiniastwo! Podejście może być wystawione na podmuchy wiatru, oblodzone. Wycieczka zagrożona w wielu miejscach zejściem lawiny, idziemy tylko przy stabilnym śniegu

Wiosenna ski-turowa wyprawa na Starorobociański Wierch (2176 m) – najwyższy szczyt w Polskich Tatrach Zachodnich, to długa, całodniowa narciarska przygoda. Niespecjalnie trudna (skala trudności zjazdu -2), ale bardzo estetyczna. Wyprawie towarzyszą przepyszne widoki, z rozległą panoramą ze szczytu i tym, co lubimy najbardziej: bardzo długim zjazdem. Wymaga stabilnej pogody i dobrych warunków śnieżnych. Adresujemy ją do osób o średnim lub zaawansowanym stażu „turowym”, zwłaszcza ważna będzie umiejętność właściwej oceny warunków lawiniastych danego dnia i wybór właściwej trasy zjazdu. Ważne też jest dobre przygotowanie kondycyjne, gdyż jest to bardzo długa tura.

Pełny opis trasy TUTAJ –> https://skitourowekoscielisko.pl/trasy/08


I co dalej?

Odwiedź nasz facebook’owy fanpage Skitourowe Zakopane.pl, otrzymuj powiadomienia o live’ach oraz planowanych wydarzeniach i nie tylko. Dołącz do nas i bądź częścią społeczności ciekawych świata ludzi z pasją!! 🙂 

Dołącz tutaj:   https://www.facebook.com/skitourowezakopane

A jeśli jesteś zainteresowany naszymi szkoleniami skitourowymi na ten sezon zimowy sprawdź tutaj: ?

https://skitourowezakopane.pl/aktualnosci/szkolenia-i-obozy-skiturowe-2021-gdzie/

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl