Tatrzańskie NAJ – 3 najładniejsze trasy dla początkujących tatrołazów – część III

Niejednokrotnie trudno jest wybrać ten właściwy dla siebie szlak – i tutaj przychodzimy z pomocą my – Skitourowe Zakopane. Tatry mamy schodzone wzdłuż i wszerz nie tylko na nartach, ale również latem, biegiem, ze szpejem wspinaczkowym, z psem, z dziećmi czy niepełnosprawnym. Dlatego śledźcie naszą subiektywną serię naszych tatrzańskich „The best of..” i już zawsze będziecie wiedzieć gdzie warto się wybrać.

Kolejna, trzecia już propozycja wycieczki dla początkujących.

Niejednokrotnie trudno jest wybrać ten właściwy dla siebie szlak – i tutaj przychodzimy z pomocą my – Skitourowe Zakopane. Tatry mamy schodzone wzdłuż i wszerz nie tylko na nartach, ale również latem, biegiem, ze szpejem wspinaczkowym, z psem, z dziećmi czy niepełnosprawnym. Dlatego śledźcie naszą subiektywną serię naszych tatrzańskich „The best of..” i już zawsze będziecie wiedzieć gdzie warto się wybrać.

Rozpoczynając naszą serię najlepszych, najładniejszych i najciekawszych szlaków na warsztat kładziemy szlaki dla początkujących.

Poprzednie części opisywały szlaki Doliną Białego (opis TUTAJ) oraz Doliną Olczyską (TUTAJ), a dzisiaj proponujemy:

3. *Trasę słowacką: Dolina Białej Wody.

Żabi szczyt, Rysy, Wysoka i Młynarz z Polany Biała Woda Fot. Edward Krzyżak

Trzecia propozycja niezbyt trudnej wycieczki prowadzi nas.. na Słowację. Proponujemy wybrać się na wycieczkę w Tatry Wysokie, tuż za granicą z Polską. Dolina Białej Wody (to nie to samo co Dolina Białego!) to jedna z najdłuższych dolin w całych Tatrach, a znajduje się tuż obok Doliny Rybiego Potoku czyli jednej z naszych najbardziej obleganych tras – do Morskiego Oka. Dolina Białej Wody, mimo że niezwykle malownicza (!zwłaszcza w drugiej części) jest o wiele mniej zatłoczona od popularnego asfaltu do Moka. Może zatem zamiast brać udział w fasiągowym szaleństwie odkryj coś zupełnie innego u naszych sąsiadów Słowaków?

Dolina Białej Wody (Bielovodská dolina) ciągnie się ponad 10km jest zatem propozycją dla nieco wprawniejszych turystów o dobrej kondycji – trzeba też na nią przeznaczyć nieco więcej czasu niż przykładowo na spacer Doliną Olczyską. Technicznie nie przedstawia jednak żadnych trudności, więc każdy powinien jej podołać. Szlak prowadzi Doliną aż do Litworowego Stawu w Litworowej Dolince (dalej można iść już w wysokie partie gór np. na Polski Grzebień czy Rohatkę). Od nas (lub pogody) zależy kiedy postanowimy zawrócić z powrotem. Dolina rozgałęzia się w liczne, ułożone piętrowo dolinki, w większości niedostępne dla turystów, ulubione za to przez niedźwiedzie.

Startujemy z Łysej Polany (można dojechać busem lub zaparkować tam samochód) i wchodzimy na niebieski szlak – początkowo asfaltowy, później zamienia się w szeroką i wygodną ścieżkę szutrową (również dla wózka dziecięcego o większych kołach, czy wózka inwalidzkiego). Szlak na początku się dłuży i jest nieco monotonny, ale pierwszy widok po osiągnięciu Polany Białej Wody wynagradza nudę na początku. Podstawowa trasa do Polany Białej Wody to ok 3,2km i jest świetną propozycją na lekką wycieczkę, spacer z dzieckiem czy z osobą niepełnosprawną na wózku. Dopuszczony jest również ruch rowerowy. Z rozległej polany rozciąga się panorama Tatr Wysokich z Rysami na czele.

Po odpoczynku na Polanie mamy dwie możliwości – powrót lub dalszą wędrówkę. Idąc dalej mijamy dwie kolejne polanki, Pod Upłazki i Pod Aniołami otoczone gęstym lasem, a w końcu dochodzimy do Polany pod Wysoką. Polana znajduje się na wysokości 1310 m, nad nią wyrasta potężna ściana Młynarza. W otoczeniu polany znajduje się również Horwacki Wierch, w którego masywie znajduje się najdłuższa poznana do tego pory jaskinia w Tatrach – Cień Księżyca. System korytarzy studni i gigantycznych sal ciągnie się na ponad 30km i nadal nie jest do końca odkryty. Polana pod Wysoką stanowi zakończenie właściwej Doliny Białej Wody. Trasa do Polany pod Wysoką zajmuje ok 2,5h i dla niektórych może być ładną kulminacją wycieczki i początkiem drogi zejściowej (tym samym szlakiem).

Fot. http://marekladzinski.pl/

A co jeżeli ambitnie chcemy pójść dalej i wyżej?

Przy dobrej pogodzie warto wyruszyć w dalszą trasę. Zakosami wspinamy się na progi Doliny Litworowej i Kaczej (około 1600m.n.p.m). Tutaj widoki już mówią same za siebie – naprawdę warto się zmęczyć! Oprócz obłędnej panoramy szczytów Tatr Wysokich możemy dostrzec (a na pewno dużo wcześniej usłyszymy) huczące wodospady; Kacza Siklawa o wysokości 15metrów oraz najwyższy w Tatrach – Ciężka Siklawa (100 metrów wysokości!!). Ambitniejsi idą dalej – aż do Litworowego Stawu na wysokości 1863m. Widoki kuszą do wspinania się coraz wyżej w stronę Polskiego Grzebienia – decyzję jednak zostawiamy Wam, miał być to przecież opis łatwej trasy 😉

Czasy przejścia:

  • Trasa do Polany Biała Woda i z powrotem: 1h 20 min
  • Trasa do Polany pod Wysoką i z powrotem: 4h 30 min – 5h
  • Idąc dalej, powyżej Polany pod Wysoką trzeba się liczyć z całodniową wycieczką.

Kolejny artykuł z ten serii obejmie trasy o średnim poziomie zaawansowania dla nieco bardziej doświadczonych turystów.

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl