3 najlepsze trasy dla


średniozaawansowanych górołazów.


Trzydniowiański i Kończysty Wierch

3 najlepsze trasy dla średniozaawansowanych tatromaniaków. Trzydniowiański i Kończysty Wierch.

Tatrzański Park Narodowy pokryty jest bardzo gęstą siatką szlaków o różnych poziomach trudności. To ponad 275 km udostępnionych tras do wędrowania – prawdziwy raj dla górołazów. I prawdziwy dylemat dla niezdecydowanych. Do tego dochodzą całe Tatry Słowackie, które stanowią ponad 77% powierzchni całego pasma Tatr, co stanowi prawdziwą kopalnię możliwości na wspaniałe wycieczki.

Tatry w swoim zróżnicowaniu oferują mnóstwo zgoła odmiennych od siebie terenów i szlaków – od łagodnych dolinek, po ciągnące po horyzont się poszarpane granie. Dlatego nie ma się co dziwić, że trudno jest wybrać ten właściwy dla siebie szlak – i tutaj przychodzimy z pomocą my – Skitourowe Zakopane.

Tatry mamy schodzone wzdłuż i wszerz nie tylko na nartach, ale również latem, biegiem, ze szpejem wspinaczkowym, z psem, z dziećmi czy niepełnosprawnym. Dlatego śledźcie naszą subiektywną serię naszych tatrzańskich „The best of..” i już zawsze będziecie wiedzieć gdzie warto się wybrać.

Poprzednie opisy dotyczyły najłatwiejszych tras, które nas urzekły czymś wyjątkowym. Jest to oczywiście subiektywny wybór, jedno jest pewne – warto je zobaczyć.

Opisy tych tras możecie znaleźć w poniższych linkach:

– Dolina Białego http://skitourowezakopane.pl/2018/08/tatrzanskie-naj-3-najladniejsze-trasy-dla-poczatkujacych-tatrolazow/
– Dolina Olczyska http://skitourowezakopane.pl/2018/08/tatrzanskie-naj-3-najladniejsze-trasy-dla-poczatkujacych/
– Słowacka Dolina Białej Wody http://skitourowezakopane.pl/2018/08/tatrzanskie-naj-3-najladniejsze-trasy-dla-poczatkujacych-tatrolazow-czesc-iii/

Po trasach dla początkujących przyszedł czas na wyższy poziom – nieco dłuższe trasy, prowadzące już trochę wyżej, a zatem ich czas się wydłuża, przewyższenie zwiększa, tak samo jak poziom satysfakcji po takiej wycieczce.

W poniższym artykule przedstawimy Wam propozycję wycieczki w Dolinę Chochołowską i dalej na Trzydniowiański Wierch 1758m.n.p.m. i powrót okrężną drogą w dół do Chochołowskiej. Tym, którym ciągle mało proponujemy wydłużyć wycieczkę o wejście na Kończysty Wierch.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kirach na Siwej Polanie (można tam zostawić samochód lub dojechać z Zakopanego busem). Ruszamy zielonym szlakiem przez Dolinę Chochołowską, która w sezonie letnim lubi być dosyć tłoczna, dlatego warto wyruszyć odpowiednio wcześnie. Chochołowska jest najdłuższą z polskich dolin, długość szlaku do schroniska to ok 7,3km. W sezonie letnim dobrym pomysłem na skrócenie czasu przejścia jest wypożyczenie roweru. Trasa doliną jest łatwa, przyjemna i widokowa. Po drodze mijamy sporą Polanę Huciska z rozsypanymi gdzieniegdzie bacówkami, tutaj kończy się asfalt, ale dalsza droga gruntowa nadal jest szeroka i wygodna, również dla wózka o dużych kołach. Kolejnym charakterystycznym punktem na trasie to skała wznosząca się tuż nad szlakiem – Niżna Brama Chochołowska. Mniej więcej w połowie Doliny znajduje się niewielka Polana Pod Jaworki, gdzie do dziś wypasane są owce. Jest tam również stół piknikowy, gdzie można odpocząć i coś przekąsić, jeden z punktów wypożyczalni rowerów, mostek nad Chochołowskim Potokiem.

Czerwonym szlakiem przez Polanę Trzydniówkę i Krowiniec.

Dochodzimy do rozstaju szlaków i Polany Trzydniówki. To tutaj zaczyna się czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch zataczający pętle (przez szczyt do schroniska na Polanie Chochołowskiej).
Kto woli zawitać najpierw do schroniska – idzie dalej prosto, a my odbijamy w lewo na czerwony szlak. Ścieżka prowadzi teraz już dość stromo pod górę, wspinamy się Krowińcem; żlebem wychodzącym na grzbiet Kulawca. Początkowo monotonna i męcząca trasa, po wyjściu ponad piętro kosodrzewiny nieco łagodnieje i oferuje przepiękne widoki na Tatry Zachodnie. Po około godzinie (zależy od tempa) dochodzimy na łagodny i trawiasty szczyt Trzydniowiańskiego. Wspaniałe widokowe miejsce, przy dobrej pogodzie zachęca do odpoczynku i podziwiania panoramy.

A może jeszcze wyżej, na dwutysięczny Kończysty Wierch?

Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zachęcali po podwyższenia Waszej wycieczkowej poprzeczki. Oto przed nami góruje Kończysty Wierch, jeden z 55 dostępnych turystycznie dwutysięczników (2002 m.n.p.m.). Przy sprzyjających wiatrach i odpowiednim zapasie sił – lub czekolady, zachęcamy do zdobycia tego szczytu. Jeżeli zdecydujemy się na dalszą wędrówkę ruszamy zielonym szlakiem; podejście zajmuje ok 1h, zejście 45 min.

Zejście do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

Gdy nacieszymy się już widokami rozpoczynamy zejście do Doliny Chochołowskiej poprzez Dolinę Jarząbczą. Ostro w dół i zakosami przez kosówki obniżamy mijając po drodze Jarząbczy Potok. Niżej wchodzimy w gęsty las i tak dochodzimy do Polany Chochołowskiej. Zejście z Trzydniowiańskiego Wierchu do schroniska powinno zająć nie więcej niż 2h. W schronisku zdecydowanie warto się zatrzymać na zasłużony odpoczynek i obowiązkową szarlotkę. Po odpoczynku czeka nas jeszcze ponad 7 km marszu Doliną Chochołowską.

Czasy przejść:

Trasa z parkingu na Siwej Polanie – Doliną Chochołowską – Polana Trzydniówka – Trzydniowiański Wierch – Schronisko na Polanie Chochołowskiej i powrót do Siwej Polany – ok 7h
– Wariant z wejściem na Kończysty Wierch – dodatkowe 1h 45 min czyli 8h 45 min (nie licząc odpoczynków)

Jak się przygotować?

Trasa na 7-9 godzin (realnie trzeba dołożyć do tego 1-2h, zależy kto ile lubi odpoczywać). To wycieczka na cały dzień. W lecie, kiedy dzień jest długi nie będzie to stanowić problemu, jednak jesienią musimy mieć na względzie coraz szybciej zapadający zmrok. Odpowiednio wczesne wejście na szlak, awaryjna – dobra czołówka w plecaku pozwolą nam przyjemnie i bezpiecznie zakończyć wycieczkę. Jest to już dosyć długa trasa – mierzy ponad 21 km. Liczy sobie również prawie 900 m przewyższenia, dlatego jest dobrym pomysłem dla osób, które mają za sobą już dłuższe wycieczki tatrzańskie.

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013