Skitour School x Skitourowe Zakopane na 20stej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Zbliża się 20. Krakowski Festiwal Górski ! Odbędzie się on w tradycyjnej formule już w dniach 10-11 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

?Festiwal wzbogaci także edycja online – dostęp do platformy playkrakow.com w dniach 12 grudnia 2022 – 15 stycznia 2023.

Do wydarzenia pozostały niespełna trzy tygodnie!

My tam będziemy a i Was nie może zabraknąć! ?

Zapraszamy na nasze stoisko, na którym spotkacie Wojciech Szatkowski z jego nową książką – przewodnikiem skiturowym ? oraz na wykład o najciekawszych miejscach skiturowych w Europie ??

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniło się wiele. Zarówno standardy kręcenia, nasz odbiór i oczekiwania, jak i sposób postrzegania kina górskiego na szerszym tle. W tym czasie zmieniła się też formuła konkursów filmowych na KFG, które w tej czy innej postaci towarzyszyły festiwalowi od początku. Z biegiem lat przyznawane w Krakowie nagrody stały się wyróżnieniem prestiżowym, cenionym nie tylko w Polsce, ale i na świecie – KFG jest członkiem International Alliance for Mountain Film. Już sama obecność na festiwalu, w selekcji filmów dopuszczonych do konkursu, jest wyróżnieniem. Oto kilka najciekawszych pozycji w tegorocznym repertuarze filmowym 20. edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

***

Oba konkursy są dzisiaj wydarzeniem emocjonującym zarówno dla twórców, mających świadomość, że ich dzieła ocenia profesjonalne jury, jak i dla nas, widzów. Grudzień to dobry czas dla podsumowania wyczynów sportowych, ale także odpowiedni moment, by dokonać przeglądu najciekawszych produkcji filmowych minionych miesięcy.

Pokazy filmowe stanowią ważną częścią bogatego programu KFG. Znajdziemy w nim filmy biorące udział w konkursie międzynarodowym, polskim, a także pokazy pozakonkursowe.

Filmy dla wspinaczy skalnych – wielowyciągi, skały, baldy

➡️ALPINE TRILOGY (DOGGYSTYLE)

Nicolas Favresse i Sébastien Berthe przejechali rowerami Europę, aby zmierzyć się z trylogią alpejską. Towarzyszył im operator i ich czworonożni przyjaciele.

➡️SLEGÀTO

Po dwóch latach przygotowań fizycznych i mentalnych Alfredo Webber (52 lata) przechodzi w stylu free solo drogę „Panem et Circenses” 8c (8b+). Jak sam mówi o przejściu – to „cztery minuty czystej magii”. Alfredo będzie w Krakowie podczas pokazu filmu!

➡️ADAM ONDRA: PUSHING THE LIMITS

Najlepszy wspinacz świata opowiada o swojej drodze, która doprowadziła go do granic współczesnego sportu… i o krok dalej.

➡️KING LINES (poza konkursem)

W poszukiwaniu najtrudniejszego projektu deep water solo na świecie, Chris Sharma trafia na wielki łuk skalny u wybrzeży Majorki.

➡️THE CALL OF THE SIREN

Matteo Della Bordella, Symon Welfringer i Silvan Schupbach na Grenlandii. 170-km trasę pod Siren Tower pokonują kajakami. W 6 dni na północnej ścianie wytyczają nową drogę „forum” – 800 metrów klasycznego wspinania o trudnościach do 7c.

➡️THIS IS BETH

Beth Rodden, jedna z najlepszych zawodniczek w historii wspinaczki skalnej, spogląda wstecz: na swoje sukcesy, zmagania z obrazem własnego ciała i okrutną autosugestią, a także na to, jak zmieniła tę dynamikę, by na nowo odkryć miłość do sportu i samej siebie.

➡️A BAFFIN VACATION

Erik Boomer i Sarah McNair-Landry wyruszają na 45-dniową wyprawę przez odległe zakątki Ziemi Baffina w poszukiwaniu nieprzebytych rzek i dziewiczych klifów.

➡️NORTH 6

Roger Schäli i Simon Gietl na sześciu najważniejszych ścianach Alp. 1100 kilometrów w poziomie i 30 tys. metrów przewyższeń wyłącznie siłą własnych mięśni: na rowerach szosowych, pieszo, z liną lub paralotnią.

➡️HOUSE OF THE GODS

Wspinaczka na północny wierzchołek góry Roraima, wyrastający z głębi amazońskiego lasu deszczowego. Legenda głosi, że tylko osoby o czystej duszy mogą go zdobyć.

➡️AUTANA (poza konkursem)

Wspinaczkowa przygoda w wenezuelskiej dżungli. Leo Houlding, Jason Pickles i Stanley Leary próbują wytyczyć nową drogę na Cerro Autana.

➡️WALLRIDE

Stefan Glowacz i Philipp Hans przemierzają Alpy na rowerach górskich z przyczepkami, a ich celem są pierwsze przejścia we Włoszech, Szwajcarii i Francji. Stefan Glowacz jest gościem tegorocznego KFG.

➡️DROGA

Praca i pasja. Sport i sztuka. Sprzeczności i kontrasty tworzące jedną osobowość. Czarno-biała podróż do życia człowieka wielu talentów – Macieja Dobrzańskiego. Po pokazie spotkanie z Maciejem Dobrzańskim oraz twórcą filmu Wojtkiem Kozakiewiczem.

➡️BIG THINGS TO COME

Film z serii Reel Rock. Mierząc się z wymagającym boulderowym wyzwaniem Alex Johnson wyrusza jednocześnie w podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirując świat jako ikona LGBTQ+.

Filmy górskie – himalaizm, alpinizm i śnieg

➡️EPHERMAL

Znany filmowiec Alastair Lee przedstawia szkocką scenę wspinaczki zimowej.

➡️DHAULAGIRI IS MY EVEREST

Zoltán Demján południowo-zachodnim filarem Dhaulagiri podczas pierwszego wejścia w stylu alpejskim.

➡️EVEREST: BY THOSE WHO WERE THERE

Historia początków podbojów najwyższej góry świata.

➡️DHAULAGIRI

Topo Mena, Cory Richards i Carla Perez na Mount Everest i Dhaulagiri.

➡️ITALIA K2 (poza konkursem)

To jeden z filmów, który zapoczątkował historię kina górskiego. Pierwszy pokaz w 1955 roku spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów. Tegoroczna premiera odrestaurowanej wersji filmu odbyła się podczas festiwalu w Trentino. Wykorzystano nagrania z włoskiej wyprawy na K2 w 1954 roku, podczas której Mario Fantin ustanowił ówczesny rekord wysokości operatorów, wchodząc z himalaistami na 6560 metrów, oraz dodatkowe komentarze i narrację.

➡️SPINDRIFT – THE BARRY BLANCHARD STORY

Po ciężkim urazie mózgu, alpinista Barry Blanchard wspomina swoje przygody i powraca do górskiego życia.

➡️MENDIAK 1976

W 1976 roku grupa młodzieży z Pampeluny przeszła do historii, zdobywając szczyt Szachur (7116 m) w Afganistanie. Był to „pierwszy baskijski siedmiotysięcznik”, ale radość zespołu szybko zmieniła się w smutek. Podczas zejścia doszło do wypadku: jeden z uczestników zginął, a drugi został poważnie ranny. Dzięki pomocy polskiej ekspedycji udało im się uratować życie swojego towarzysza, a w międzyczasie nawiązać przyjaźń, która trwa do dziś. Uczestnicy tych wydarzeń będą gośćmi festiwalu.

Filmy narciarskie – przygoda i freeride

➡️FREE RIDER

Sam Anthamatten i Victor De Le Rue eksplorują najdzikszy zakątek Alaski, w poszukiwaniu ekstremalnych zjazdów.

➡️BALKAN EXPRESS

Podróż na rowerze i nartach przez najdziksze góry Europy. Max Kroneck i Jochen Mesle jadą pociągiem z Monachium do Salonik i wyruszają w drogę powrotną na rowerach i nartach. Po drodze eksplorują góry Bałkanów.

➡️MOVING FORWARD

Impresje freestyle’owe.

➡️DREAMING OF A BETTER PLACE

Po tym jak niespodziewana tragedia na zawsze zmienia ich marzenia, rodzina Gostlinów znajduje ukojenie w górach Kolumbii Brytyjskiej.

➡️MIDDAY AT MIDNIGHT

4 mityczne linie na północnej ścianie Dents du Midi o 4 porach dnia.

➡️VALHALLA (pokaz pozakonkursowy)

Kultowy film freeride’owy Sweet Grass Productions, będący impresją na temat narciarstwa, życia i dorastania w otoczeniu gór.

Filmy przygodowe i inne

➡️WILD WATERS

Francuska kajakarka i poszukiwaczka przygód Nouria Newman przygotowuje się, by zostać pierwszą kobietą, która pokona 30-metrowy wodospad. W filmie obserwujemy, jak z młodej, ambitnej olimpijki wyrasta na jedną z największych kajakarek wszech czasów.

➡️JÖTUNN

Trójka kajakarzy zamierza dotrzeć do kolejnych dolin, aby eksplorować rzeki i wodospady Islandii, którymi nikt jeszcze nie płynął.

➡️THE MIRAGE

Ultra runner Timothy Olson zamierza przebiec słynny szlak zachodniego wybrzeża Ameryki – Pacific Crest Trail. Jego marzeniem jest ustanowienie nowego rekordu trasy.

➡️BE INSPIRED

Animowana historia znanego kanadyjskiego sportowca Petera Eagera, który wspina się na szczyt Lefroy w Lake Louise, góry, na której doszło do pierwszego śmiertelnego wypadku w historii kanadyjskiej wspinaczki wysokogórskiej.

➡️EGOLAND

Marek Molek i Bruno Grassi są o krok od wejścia na szczyt The Great Troll, ostatniej i najtrudniejszej niezdobytej góry. Silna burza, wyczerpanie i fatalne warunki uniemożliwiają im jednak wejście na sam wierzchołek. Bruno i Marek spierają się, czy powinni powiedzieć prawdę.

➡️KUMARI: A FATHER’S DREAM

Gdzieś głęboko w Nepalu grupa przyjaciół z dzieciństwa, pochodzących z niskich kast, założyła społeczną grupę przewodników trekkingowych, odmieniając ich rodzinną społeczność Kumari.

➡️SUNBIRDS

Filmowa oda do zimy jest refleksją nad znaczeniem ochrony przyrody i przewartościowaniem naszej obecności w niej.

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl