„Pierwsze zjazdy…”, czyli Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie z cyklu „magia nart”

Miło nam poinformować, że w najbliższy piątek właśnie o niesamowitych zjazdach opowie Wojtek Szatkowski w willi Oksza. Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową (poniżej) i do zobaczenia!

Pani zima powoli znika w Tatrach (chociaż w weekend ma znowu dopadać!), ale trzeba przyznać że w tym sezonie zafundowała nam niesamowite zjazdy! Szczerze powiedziawszy to właśnie zjazd jest wisienką na torcie każdej wyrypy – to dla niego wstajemy o świecie i przemierzamy kilkanaście kilometrów. Dla jednego zjazdu!

Miło nam poinformować, że w najbliższy piątek właśnie o niesamowitych zjazdach opowie Wojtek Szatkowski w willi Oksza. Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową (poniżej) i do zobaczenia!

22 kwietnia 2016 (piątek), godz. 18:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25 

Zjazd jest ukoronowaniem narciarstwa, największą przyjemnością „białego szaleństwa”, czymś wspaniałym dla dobrego technika, a udręką dla narciarskiego patałacha. Po „śladzie” wykreślonym na śniegu można czytać jak z karty o charakterze człowieka, który ten ślad założył. Narciarski esteta nie niszczy śladu sąsiada, jedzie obok, a jego ślad składa się z wycyrklowanych krystjanii o idealnie takim samym promieniu skrętu.

Taki ślad przypomina węża i stąd mówiono dawniej o jeździe wężem. Zaruski slalom proponował nazwać smokiem. Z kolei patałach jedzie byle jak, byle tylko jak najszybciej znaleźć się na dole. W epoce plastikowych butów i bezpiecznikowych wiązań zjazd nawet po twardym śniegu nie jest czymś trudnym, ale… No właśnie, dawniej było inaczej i o tych dawnych zjazdach opowiemy tym razem wzbogacając swoją opowieść o teksty z czasów początków polskiego narciarstwa. Tym bardziej, że opisy dawnych narciarskich pionierów „białego szaleństwa” są pełne humoru.

Prezentację multimedialną rozpocznie opowieść o pierwszych zjazdach z Kasprowego Wierchu. W 1906 r. Stanisław Barabasz z towarzyszami wchodzi na Kasprowy Wierch. Stanisław Zdyb – jeden z uczestników tego wejścia – niezwykle barwnie i w pełen humoru sposób opisuje zjazd ze „świętej góry polskich narciarzy”. Potem w 1912 r. narciarze z Krakowa dokonują kolejnego wejścia na nartach i zjazdu z tego szczytu. Potem czasy Józefa Oppenheima. Wyryp narciarskich i szaleńczych zjazdów w Dolinie Niewcyrki i Koprowej. Kolejnymi bohaterami opowieści o pasji do nart będą Jan Gąsienica-Ciaptak, Andrzej Bachleda-Curuś,  Barbara Grocholska-Kurkowiak i inni polscy narciarze.

Partnerem wystawy jest Tatrzański Park Narodowy

Patronem wydarzenia jest SkitouroweZakopane.pl

Serdecznie zapraszamy.

MT_20160422_Oksza_Spotkanie_03
WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl