Czym jest Skitourowezakopane.pl?

20 wycieczek skitourowych po Polskich Tatrach o łącznej długości ponad 100km. Każda z nich dokładnie opisana, sfotografowana i sfilmowana – oto, czym jest projekt SkitouroweZakopane.pl.

Jak znaleźć odpowiednią wycieczkę?

Obecnie na stronie znajduje się 20 różnych wycieczek i wszystkie dostępne są >>tutaj<< Każda z nich jest inna, rozpoczyna się w różnych miejscach i co najważniejsze nie każda nadaje się na zimę – wynika to z dużego zagrożenia lawinowego i krótszego dnia. Aby wybrać odpowiednią wycieczkę skorzystaj z filtrów:

1. Filtr „Poziom trudności podejścia”

– Łatwy – dla osób, które stawiają pierwsze kroki na skitourach

– Średni – potrzebna jest umiejętność robienia tak zwanych „zakosów”, czyli techniki pokonywania stromych elementów trasy

– Trudny – potrzebna jest umiejętność robienia „zakosów” oraz podchodzenia w rakach

Uwaga: Poziomy trudności podejść przedstawiają tylko rodzaj terenu bez brania pod uwagę czasu, dlatego zawsze trudność podejścia należy skonfrontować z czasem podejścia. Przykład: Jeżeli wycieczka uznawana jest za „średnią trudną”, ale podejście trwa 5 godzin, to zdecydowanie jest to pozycja dla zaawansowanych skitourowców (ze względu na lepszą kondycje)

2. Filtr „Poziom trudności zjazdu” 

– Łatwy – łagodne zjazdy w bezpiecznym terenie

– Średni – wymagane jest bardzo dobre opanowanie nart. Często zjazd nie musi być stromy, ale może być trudny technicznie – np. w lesie lub wąskim szlakiem

– Trudny – zjazd dla ekspertów – wąskie żleby, często z wywianym śniegiem

3. Filtr „Czas pokonania trasy”

Ciężko określić dokładny czas pokonania trasy ponieważ zawsze zależy od rodzaju śniegu, panujących warunków pogodowych i oczywiście własnej kondycji. Filtr ten ma za zadanie podzielić trasy na krótkie, długie i bardzo długie.

4. Filtr „Miejsce rozpoczęcia wycieczki”

– Szukasz miejsca na wycieczkę z dala od ludzi? Wybierz miejsce startu inne niż Kuźnice

– Chciałbyś zwiedzić kilka Dolin ? Sprawdź, które wycieczki rozpoczynają się i kończą w innych miejscach

– Szukasz skitoury blisko swojego noclegu? Sprawdź, która dolina jest najbliżej

5. Filtr „Najlepsza pora roku” 

Jeżeli trasa jest długa lub stroma technicznie to polecamy ją na wiosnę

Jeżeli trasa jest bezpieczna przy niezwiązanych śniegach to polecamy ją na zimę

Jest to bardzo ogólna zasada i samemu trzeba zawsze określić warunki na trasie.

Co oznacza „Poziom trudności” na stronie każdej trasy?

Jest to nasza ogólna ocena poziomu trudności wycieczki, na którą składa się: czas, trudność zjazdu i podejścia, zagrożenie lawinowe, kąt nachylenia terenu.

Jak wyznaczaliśmy stopnie trudności? 

Z własnego doświadczenia! Istnieje wiele skal trudności tras skitourowych. Większość bazuje na pięciostopniowej, przy której piątka oznacza totalną ekstremę, która w polskich Tatrach nie występuje. Stworzyliśmy własną skalę, które odzwierciedla nasze prywatne odczucia dotyczące zjazdów i podejść.

Geneza Projektu

Kilka lat temu ówczesny Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński zarządził, że wszystkie szlaki dostępne dla turystów w lecie zostaną również otwarte dla turystów skitourowych. Dzięki temu, Polskie Tatry wraz ze szlakami o łącznej długości 275km pojawiły się na skitourowej mapie świata! Co prawda, nie wszystkie nadają się do uprawiania skitouringu, jednak po naszych wstępnych obliczeniach okazało się, że skitourowcy mogą się cieszyć dwustoma kilometrami tras w ramach 50 wycieczek skitourowych.

Choć szlaki zostały udostępnione, to przez ostatnie lata mimo popularyzacji skitouringu ilość narciarzy tourowych przemierzających inne trasy niż Kasprowy Wierch wzrosła nieznacznie. Okazało się, że problemem jest brak dostępnych informacji o trasach. Początkujący skitourowcy nie byli w stanie określić, jak prowadzą szlaki szczególnie po opadach świeżego śniegu, kiedy nie było śladów za którymi mogli podążać. W efekcie wybierali Kasprowy Wierch niejednokrotnie łamiąc obowiązujące przepisy TPN’u, udając się poza trasę i nie zważając na zagrożenia lawinowe.

Cel projektu

Postanowiliśmy stworzyć projekt, który w jasny i klarowny sposób przedstawi wszystkie dostępne szlaki skitourowe w Polskich Tatrach i tym samym będzie spełniać trzy założenia:
– Poprawa bezpieczeństwa w górach
– Rozwój Skitouringu w Polsce
– Tworzenie społeczności wokół skitouringu w Zakopanem

Dobra wycieczka skitourowa, nie oznacza wycieczki poza trasą! Mamy nadzieje, że ten projekt pokaże, że porządny freeride może być bezpieczny, a wybór odpowiedniego podejścia może uratować życie!

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl