Co to jest skitouring?

Idę na wycieczkę na Kasprowy to jestem freeride'owcem, skiturystą, czy skialpinistą?? Mamy nadzieję, że ten tekst rozjaśni Wam, jaki sport uprawiamy.

Skitouring, skialpinizm, narciarstwo wysokogórskie, foczenie…

Określeń jest wiele i można się zgubić. Co to takiego ten skitouring? Czy ja jestem skialpinistą czy narciarzem skiturowym, a może skiturystą?

Skitouring

Skitouring to połączenie górskiej turystyki zimowej oraz narciarstwa, a od zwykłej turystyki oraz narciarstwa alpejskiego różni się oczywiście sprzętem. Cechą charakterystyczną są przede wszystkim narty z fokami oraz specjalnymi wiązaniami z ruchomą piętką przystosowane do podchodzenia.

Skituring w polskich Tatrach. 

We wstępie napisaliśmy, że skitury to forma turystyki zimowej. Nie wspomnieliśmy jednak, że to najlepszy z wariantów poruszania się w górach zimą! Skitury dają niesamowity komfort podejścia, szybkość poruszania się po zaśnieżonych szlakach, nie mówiąc już o zjazdach na dół. Te ostatnie nie zawsze są tak przyjemne jakbyśmy sobie życzyli, natomiast zawsze dają nam ogromną satysfakcję. Turystyka narciarska zjednała sobie zarówno zaawansowanych narciarzy, którym znudziła się jazda po przygotowanych stokach, freeriderów spragnionych połaci nietkniętego śniegu, a także doświadczonych turystów, którzy lubią zimowe wędrówki i doceniają zalety nart pod stopami.

Tu polecamy najlepsze trasy na poczatek:

Freeride – przepis na wolność

Przede wszystkim musicie pamiętać, że skitouring czy skialpinizm to nie jest to samo co freeride. Wiele osób utożsamia narciarstwo wysokogórskie wyłącznie z jazdą poza trasami, jednak nie jest to do końca prawdą. Skitury pozwalają nam na jazdę po różnych stokach, nie tylko tych udostępnionych dla narciarzy, oczywiście pod warunkiem, że sami najpierw na nie wyjdziemy. Jeżeli wyjeżdżamy kolejką na Kasprowy i jeździmy poza trasą, to nie nazywamy tego skialpinizmem, a raczej freeridem. Żeby można było mówić o tym, że jest się skialpinistą (skitourowcem, narciarzem wysokogórskim- jak wiecie pojęć jest wiele), trzeba na górę o własnych siłach wyjść, a później z niej zjechać.

Po męczącym podejściu czeka na nas nagroda w postaci zjazdu dziewiczym terenem.

Skitury, a skialpinizm

Są to dwa bardzo bliskie sobie terminy jednak w teorii nie do końca tożsame. Skitouring to wędrowanie, podchodzenie i zjazdy na nartach, natomiast skialpinizm jest bardziej zaawansowaną technicznie formą skiturów i zakłada konieczność zdjęcia nart na czas stromego podejścia, założenia na nogi raków i korzystania z czekana. Nierzadko skialpinizm wymaga od narciarza użycia technik oraz sprzętu wspinaczkowego: uprzęży, liny, asekuracji siebie lub partnera, zakładania stanowisk, wspięcia się w trudniejszym np. skalno lodowym terenie lub opuszczenia się do żlebu, którym chcemy zjechać. Przejście od skitouringu do skialpinizmu jest jednak bardzo płynne, bowiem często to od aktualnych warunków na podejściu zależy jego trudność i to, czy damy radę swobodnie wyjść pod górę na fokach czy może koniecznym będzie założenie raków i użycie czekana.

Od zera do bohatera

Ścieżka zdobywania kolejnych poziomów wtajemniczenia jest długa. Po pierwsze trzeba być bardzo dobrym narciarzem zjazdowym, a po drugie rozważnie podchodzić do tematu poruszania się zimą po górach (ze względu na zagrożenia). Z tego względu polecamy szkolić się pod okiem najlepszych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem na górskich trasach.

Razem ze SkitourSchool.pl przygotowaliśmy dla was propozycje kursów dla każdego poziomu wtajemniczenia:

Kiedy można już siebie nazwać skiturowcem?

Dla nas różnica między tymi dwoma pojęciami nie jest aż tak istotna, ponieważ czasem zdarza się, że pozornie łatwa tura (np. wyjście na Rakoń i zjazd) przy złych warunkach atmosferycznych, wymaga od nas dużo więcej zaangażowania niż wyprawa na Rysy. Jednak, o ile spokojnie możemy się określić skiturowcem podchodząc z nartami na plecach na Rysy, tak określanie siebie skialpinistą po wyjściu na nartach do schroniska na Hali Kondratowej jest już trochę nie na miejscu 😉

Skitourowe szkolenie dla początkujących – Tatry Zachodnie.

Tak naprawdę nie ma znaczenia to jakiej nazwy użyjemy, ważne żeby chodzić na foki i czerpać radość z każdej wycieczki! Podsumowując – cieszmy się tym wspaniałym sportem, pamiętając, że jeżeli sami na górę wyszliśmy to możemy śmiało nazywać się skialpinistami lub skitourowcami.

Zobaczcie poniższy filmik, w którym nasz instruktor i ratownik TOPR Kuba Brzosko przybliża nam tajniki „skiturowego ABC” – od przygotowania nart do stawiania pierwszych kroków.

Jesteście już wprawionymi skiturowcami, a może początkującymi, którzy dopiero zamierzają rozpocząć swoją wspaniałą skiturową przygodę i macie jeszcze kilka pytań? Zapraszamy na naszą Skitourową grupę facebookową, na której rozmawiamy o trasach, o sprzęcie oraz umawiamy się na wspólne wypady w góry i nie tylko. 😉 
Kliknij w link:   https://www.facebook.com/groups/222008165202825

Dołącz do grupy i bądź częścią społeczności ciekawych świata ludzi z pasją!! 🙂 

Zachęcamy również do przeczytania naszych artykułów oraz poradników o skituringu. Znajdziecie w nich wiele cennych wskazówek i porad! 🙂

Jak spakować plecak na wycieczkę skitourową:
https://skitourowezakopane.pl/2017/03/poradnik-skiturowy-1/

Sprzęt do skitouringu:
https://skitourowezakopane.pl/2017/03/poradnik-skiturowy-3/

Technika podchodzenia na nartach:
https://skitourowezakopane.pl/2017/03/poradnik-skiturowy-4/

Technika robienia zakosów:
https://skitourowezakopane.pl/2017/04/poradnik-skiturowy-5/

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl