Co to jest Splitboard?

Z gór korzystasz na różne sposoby? Ekscytują Cię niezwykłe widoki i splitboardowe podejścia na szczyty, jednak gdy spadnie pierwszy śnieg czekasz tylko na szalone zjazdy na desce? Te dwie pasje można dziś ze sobą połączyć! Takie możliwości daje splitboarding – dyscyplina, która w naszym kraju podbija coraz więcej serc.

Z racji pandemii coraz więcej osób poszukuje sportów z dala od cywilizacji. Skituring na dobre zakorzenił się w polskiej palecie sportów zimowych. Natomiast, czy osoby preferujące “deche” od “sztachet” skazane są na snowparki i kurorty narciarskie?

Otóż nie! Nadchodzi era splitboard’u!

Czym jest splitboard?

Jest to deska „przecięta na pół”. Na czas podejścia deskę rozłączamy na dwie osobne dechy (przypominające narty). Specjalne wiązania montujemy w tryb podejścia, czyli przody wiązań przytwierdzamy do desek, a pięty pozostawiamy wolne. Wpinamy się w wiązania… i w drogę. Przepinka w dół polega na zdjęciu fok, połączeniu desek w jedną całość i zmontowaniu wiązań w standardowe ułożenie. Potem pozostaje wybrać linię zjazdu, tak aby zminimalizować ryzyko wywołania lawiny i ruszać w dół! A chopy i rurki ze snowparku? Cóż; góry to naturalny snowpark, ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Takie widoki rekompensują wszelkie zmęczenie.

Jak złożyć i rozłożyć deskę?

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś splitboardu, może się to wydawać nieco skomplikowane. Myślę, że na powyższe pytanie najlepiej odpowie Brennan Metzler – instruktor z American Association of Snowboard. Na poniższym filmie pokaże Ci, jak szybko złożyć i rozłożyć splitboard tak, abyś mógł więcej czasu poświęcic na jazdę, a mniej na walkę z deską.

Podstawy dotyczące sprzętu

Podobnie jak w przypadku skiturów jest wiele „rodzajów” desek i wiązań. Każdy patent ma plusy i minusy, które przedstawimy poniżej.

  • Deski – generalnie sposób spinania każdej deski, niezależnie od firmy jest podobny. Mamy dwie klamry (najczęściej plastikowe) na nose’ie i tail’u. Dodatkowo mamy metalowe zaczepy (różne firmy, różne rodzaje) które spinają deskę pomiędzy przednim wiązaniem, a nosem i tylnym wiązaniem, a tail’em. Czy da się przeciąć normalną deskę na pół i zrobić splitboarda? Da się, choć nie próbowałem, ale dla chętnych jest poradnik TUTAJ (pytanie tylko jak trawersować skoro nie ma wewnętrznej krawędzi???)
Grunt to pasja i radość z tego co się robi.
  • Wiązania – budowa wiązań splitboardowych przypomina klasyczne wiązania snowboardowe, z tym że diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie w wadze i dedykowanych rozwiązaniach takich jak: pochylany highback wydłużający krok podczas podejścia, system montażu wiązań do deski, ustawienia podpórki pozwalającej na wejścia na bardziej strome stoki.
    Najtańszym sposobem jest zamontowanie klasycznych wiązań snowboardowych poprzez interface Voila. Niestety niska cena to dużo ograniczeń. To najcięższa z możliwości, nie ma możliwości przestawienia piętki wiązań do podejścia (pochylenia jej) przez co ogranicza nam ruchy. Dedykowane wiązania produkuje wiele firm w tym: Burton, Spark R&D, Karakorum, Plum, Voile i wiele innych. Główna różnica między firmami to waga wiązań + system montażu wiązań do deski.
  • Kijki – podczas podejścia używamy kijów, które składamy i przypinamy do plecaka lub wsadzamy do środka na czas zjazdu. Wielu splitboardzistów preferuje kije składane 3x właśnie ze względu na rozmiar, np. Burton Compator.
Dobór kijów jest równie ważny co nart.
  • Buty – buty splitboardowe mają twardą podeszwę, możliwość zamontowania raków półautomatycznych, posiadają odchylaną górną część cholewki, co w komplecie z wiązaniami splitboardowymi mocno wydłuża nasz krok podejściowy. Zwykłe modele butów również się nadają do wykorzystania w splitboardzie – byle miały dość wysoki flex (czyli twardość), np. modele freeridowe. Na początek każdy najwyższy (najtwardszy) model z kolekcji każdego producenta będzie odpowiedni.
  • Harszle – noże/raki do nart/rozłożonej deski. Stosowane na stromych odcinkach stoku i w splitboardingu wręcz konieczne.
  • Foki – foki to element, który przyklejamy do spodu rozłożonej deski. Z jednej strony ma włosie wykonane z materiału syntetycznego lub moheru, z drugiej klej wielokrotnego użytku (choć są też i foki bezklejowe). Foki używamy tylko na podejściu, na zjazd składamy i chowamy do plecaka.
Dla doświadczonego skiturowca zakładanie foki to żaden problem.

Jak zacząć?

Niestety zestawy splitboardowe są drogie, a rynek wtórny jest nadal bardzo mały, dlatego zanim zdecydujecie się na zakup warto deskę przetestować – samemu lub podczas szkoleń z instruktorem. Szkolenia splitboardowe znajdziecie między innymi na stronie www.skitourschool.pl , podczas których przetestujecie zestawy od Burtona.

Propozycje kursów dla każdego poziomu zaawansowania:

Czujesz, że jesteś już wprawionym skiturowcem, a może początkującym, który dopiero zamierza rozpocząć swoją wspaniałą przygodę ze splitboardem i masz jeszcze kilka pytań? Zapraszamy na naszą Skitourową grupę facebookową, na której rozmawiamy o trasach, o sprzęcie oraz umawiamy się na wspólne wypady w góry i nie tylko. 😉
Kliknij w link:  https://www.facebook.com/groups/222008165202825

Dołącz do grupy i bądź częścią społeczności ciekawych świata ludzi z pasją!! 🙂 

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl