Jaka będzie nadchodząca zima; ciepła, normalna, a może tym razem naprawdę nas zaskoczy?

Jest już coroczną tradycją to, że w okresie od września do listopada media ostrzegają nas o nadchodzącej „zimie stulecia”. Zapowiadane są srogie mrozy i największe od lat opady śniegu aż do wiosny. Jakie jeszcze mamy warianty prognozy przedsezonowej?

Jesień już w pełnej krasie, a w naszych najwyższych górach już dwukrotnie spadł dosyć pokaźny opad śniegu, który utrzymywał się co najmniej kilka dni. We wszystkich pasjonatach sportów zimowych powoli rośnie gorączka przedsezonowa, nowe produkcje filmowe i nowości na rynku sprzętowym tylko tę sytuację wzmacniają. Jesień to też ostatni moment na rozpoczęcie budowania formy na narty czy skitury; mocne nogi, ręce, dobra kondycja zdecydowanie pomagają przy uprawianiu tych sportów. Jesienią też coraz częściej można usłyszeń pytania o nadchodzącą zimę. Jaka jest prognoza? Czy zima będzie taka jak zeszłoroczna, a może bardziej mroźna? Może będzie obfitować w opady śniegu czego wszyscy byśmy sobie życzyli? A może zgodnie z najgorszymi przewidywaniami o ociepleniu klimatu będzie jeszcze cieplejsza? I tutaj właśnie pole do popisu mają przede wszystkim meteorolodzy, naukowcy zajmujący się badaniem klimatu, ale również „najstarsi górale”, których ludowe mądrości także mają swoje grono wiernych.

Mówi się, że ile osób tyle opinii na dany temat, sprawdziliśmy zatem jak to się ma do prognoz sezonowych. Czy przepowiadane są różne warianty zimy i którym można ufać? Przeczytajcie sami.

Jest już coroczną tradycją to, że w okresie od września do listopada media ostrzegają nas o nadchodzącej „zimie stulecia”. Zapowiadane są srogie mrozy i największe od lat opady śniegu aż do wiosny. Nie mamy jednak gwarancji, że przewidywania te są rzetelne i nie mają na celu wyłącznie podbicia oglądalności danej strony.

Jakie jeszcze mamy warianty prognozy przedsezonowej?

Zima wg amerykańskiej prognozy AccuWeather, ma być niezbyt mroźna, za to śnieżna. Pierwszy mróz powinien pojawić się pod koniec listopada, natomiast pierwsze porządne opady śniegu (nie tylko w górach) pod koniec roku. Amerykanie przewidują, że przez cały sezon śniegu może być więcej niż w zeszłym roku. Oby mieli rację!

Z kolei Brytyjczycy z MetOffice tylko częściowo zgadzają się z taką prognozą, lecz mówią również o tym, że ta zima może być najcieplejsza od lat. Ostrzegają także przed możliwymi silnymi wiatrami w okresie zimowym. Z przewidywań MetOffice wynika, że szanse na zimę ciepłą w Europie są wysokie: około 60%. Na obszarze całej Polski szanse na zimę wyjątkowo ciepłą wynoszą ponad 40%.

A co na ten temat sądzi amerykański instytut pogodowy NOAA, który cieszy się raczej opinią rzetelnego i godnego zaufania? Według obliczeń eksperymentalnego długoterminowego modelu CFS NOAA czeka nas… niestety wyjątkowo łagodna zima. Według synoptyków w wielu regionach Europy tegoroczna zima będzie średnio o ponad 1 stopień cieplejsza od średniej z ubiegłych lat. Jedyne poważniejsze mrozy zapowiadane są w grudniu. Synoptycy z NOAA sami podkreślają jednak, że jest to model „eksperymentalny”, a więc należy podchodzić do jego treści z odpowiednią dozą nieufności, jak zresztą do każdej długoterminowej prognozy pogody.

Nieco bardziej optymistyczne dla nas prognozy przedstawia serwis wetter.com. Tamtejsi naukowcy sięgneli po statystykę i twierdzą, że po serii stosunkowo ciepłych zim, czysto statystycznie czas na tę mroźniejszą. Prawdopodobny jest zatem naprawę zimny początek zimy, po którym nastąpić w styczniu ma stosunkowo łagodny okres. Dopiero pod koniec zimy; w lutym i marcu spodziewany jest powrót mrozów i śniegu.

Podobne prognozy można by mnożyć, wszystko jednak sprowadza się do tego, że wszelkie przewidywania wybiegające dalej niż 7 dni są niemiarodajne, a pogoda w zimie będzie zależeć od wielu czynników, układu mas powietrza, ciśnienia atmosferycznego, temperatury i prądów w oceanach itd., a tych niestety nie możemy przewidzieć z tak dużym wyprzedzeniem. Więc tak na dobrą sprawę nie ma co się ekscytować tego typu informacjami i cierpliwie czekać na dobry sezon. Nadchodząca zima być może będzie ciepła, ale równie dobrze może być mroźna i śnieżna i za taką trzymamy kciuki!

Źródła:
https://www.o2.pl/artykul/zobacz-kiedy-chwyci-mroz-i-spadnie-snieg-dlugoterminowa-prognoza-pogody-6179072624081025a
https://meteomodel.pl/BLOG/festiwal-glupoty-z-zima-stulecia-w-tle/
http://unofficialnetworks.com/2017/09/14/noaa-issues-la-nina-watch-for-winter-2017-2018/
https://www.skiinfo.pl/wiadomosci/a/628716/czy-nadchodzi-zima-stulecia–
https://meteomodel.pl/BLOG/prognoza-na-zime-201718-pierwsze-spojrzenie/

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl