Zamknięcie sezonu skiturowego w Słowackich Tatrach

Zamknięcie skitourowych szlaków na Słowacji. Do niedzieli 15 kwietnia mogliśmy cieszyć się skitourowymi wycieczkami po słowackiej części Tatr.

Zamknięcie skitourowych szlaków na Słowacji.

Do niedzieli 15 kwietnia mogliśmy cieszyć się skitourowymi wycieczkami po słowackiej części Tatr.

O zasadach panujących po tamtej stronie Tatr pisaliśmy już TUTAJhttps://skitourowezakopane.pl/2017/05/skiturowanie-u-sasiadow-slowakow/.
Zamknięcie sezonu skitourowego w słowackich Tatrach jest – inaczej niż u nas – związane z jedną, stałą datą. Chodzić na skiturach po południowej części Tatr możemy od 21 grudnia do 15 kwietnia.

Szczegółowe informacje o przepisach dotyczących turystyki i skituringu w słowackich Tatrach znajdziecie na stronie TANAPu.

A jak jest u nas?

Nad naszą niewielką częścią Tatr opiekę sprawuje Tatrzański Park Narodowy i to w jego siedzibie zapada decyzja o zakończeniu „foczenia” w tym sezonie.

Data zamknięcia sezonu skitourowego w TPN zależna jest od panujących warunków – ilości śniegu, temperatur, oraz aktywności zwierząt. Dla porównania – w zeszłym sezonie foczeniem i wiosenną jazdą cieszyliśmy się aż do 7 maja – (jedynie szlak na Rysy, ze względu na swoją specyfikę i warunki śniegowe pozostał otwarty dłużej). W tym roku być może sezon ten będzie nieco krótszy. Jak tłumaczy TPN:
„Zamknięcia obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego dla uprawiania turystyki narciarskiej należy się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.”

Co jest główną przyczyną takiej prognozy?

„Wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach i nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności i gleby.”

Więcej informacji o tym dlaczego wkrótce będziemy musieli pożegnać się z nartami na parę miesięcy znajdziecie TUTAJ.

Tymczasem cieszmy się jeszcze ostatnimi wycieczkami oraz wciąż sporą ilością śniegu w wyższych partiach Tatr. Wiosenny skitouring wymaga co prawda trochę noszenia nart na plecach, ponieważ większość dolin tatrzańskich jest już zielona. Również te najbardziej nasłonecznione – południowe stoki oraz granie mają już śniegu niewiele. Czy warto zatem się tak męczyć? Oczywiście! Możliwość jazdy na nartach w przyjemnym śniegu i słońcu, kiedy inni myślą już tylko o wakacjach jest bezcenna. Bądźcie jednak czujni – śledźcie strony TPN oraz nasz portal aby zawczasu wiedzieć do kiedy można szusować. 🙂

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl