Warunki skitourowe w Tatrach na dzień 25.01.2023

Jak zapowiada się ostatni weekend stycznia w górach? O warunkach śniegowych opowiadają nasi instruktorzy z Karkonoszy, Bieszczad, Pilska i Tatr!
Sławomir Czubak – instruktor, ratownik karkonoskiej grupy GOPR : Warunki na dzień dzisiejszy są takie że w dolnych partiach śnieg już trochę siadł i zaczynają wystawać kamienie, korzenie itp. z tego względu że nie ma praktycznie stworzonego podkładu. Trzeba bardzo czujnie i rozważnie zjeżdżać. Na szlakach zaobserwować można duży ruch turystyczny więc osoby zjeżdżające szlakami muszą zwrócić na to uwagę. Przy podchodzeniu do góry jest jak najbardziej okej, zachowana ciągłość pokrywy śnieżnej. Jakiekolwiek poruszanie się poza trasami wymaga dużej znajomości i wiedzy terenowej z tego względu, że śnieg który spadł wisi na jagodach i jak wspomniał Sławek, nie ma tam podkładu więc odradza się poruszanie poza szlakami.

Mariusz Gałuszka – instruktor, ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR : prosto z nocnej wyprawy na Rawki : Warunki w Bieszczadach poprawiają się. Powyżej 900 m warstwa śniegu w granicach 20-40 cm. Śnieg zmrożony. Borowiny na stokach północnych przykryte śniegiem, zmrożone. Zjazd bardzo czujny. W lesie po ostatnich opadach śniegu, deszczu i naprzemiennie śniegu z deszczem oraz ujemnymi temperaturami robi tzw. dobry podkład. Zjazd czujny przez wystające gałęzie. Zjazd z Rawek do samego Schroniska dobry ale trzeba uważać

Relacja z Pilska od Roberta Kory :
Do 1000 m npm chmury zakrywają wszystko i słabo ze śniegiem co prawda leży w lesie ale do jazdy się nie nadaje, nie ma go nawet na przygotowanych trasach, znajdując się za to miejsca z kamieniami. Powyżej 1000 m npm zaczyna się petarda, chmury zostają poniżej nas i możemy turować w pięknym słońcu.
Śnieg już uleżany w pierwszej chwili bardzo zachęca do jazdy w lesie. Nie jest to jednak aż tak przyjemne, mnóstwo kalafiorów ale dla sprawnego nic trudnego💪.
Podsumowanie, powyżej schroniska na Hali Miziowej zaczyna sie prawdzowa zima⛷️🎿⛷️🎿
Niepewni, niezdecydowani, pakować się i zapraszamy na szkolenie ze Skitour School zaczynamy w piątek popołudniu. Zobaczcie sami jak to wygląda w terenie

W Tatrach
Bartek Zwijacz: nartostradą z HG do Kuźnic zimowa bajka, wyjeżdżone i niesie.
UWAGA! hruby smrek leży w poprzek poniżej pilanku na Halu Królowej tam gdzie trzeba się rozpędzić żeby podjechać pod połączenie ze starą nartostradą.
Zosia Bachleda: Żleby w Dolinie Łatanej, Šindlovec, Zabrat, grań na Rakoń – super ( jest podkład ).
Jakub Brzosko: A po stronie Zachodniej: Grześ także zjeżdżalny i fajnie da się pokręcić w lesie, choć trzeba czasem uważać na wykroty i pniaki 🙂
a jak było na Rakoniu zobaczcie poniżej:


WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl