Warun Raport, czyli gdzie śnieg jest, a gdzie śniegu nie ma

Wiosna w pełnym natarciu! W ciągu dnia temperatura dochodzi do 15stu stopni, a słonko grzeje jak szalone – i dobrze, bo choć po puchu nie zostało ani śladu, to warun na skiturowe wyrypy jest idealny!

Obecnie w dolnych partiach Tatr mamy ok. 80 cm śniegu (np. na Hali Ornak), natomiast w wyższych partiach jest go aż 195cm (Kasprowy Wierch)! Ze względu na bardzo duże nasłonecznienie na graniach wychodzi trawa i kamienie (np. przejście z Myślenickich Turni na Kasprowy). Wieczory w Zakopanem nadal są zimne więc wszystko co roztopiło się za dnia, lodowacieje w nocy. Właśnie dlatego z samego rana mamy bardzo przyjemny warun do podchodzenia i do zjazdu. W okolicach 12:00 śnieg jest już ciężki i jedzie się po nim wolno, ale nadal przyjemnie. Warto pamiętać, że pod wpływem dużego nasłonecznienia żleby i strome otwarte stoki mogą ruszyć w dół, czego dowodem jest gigantyczna lawina, która niedawno zeszła z Czerwonego Żlebu (Dolina Kościeliska).

Powoli coraz mniej przejezdne stają się drogi prowadzące do schronisk – w większości przypadków połowę drogi sprzęt trzeba nieść. Niemniej jednak nareszcie śniegi są stabilne i można wybrać się na porządne skiturowe wyrypy. Zachęcamy jednak, żeby zawsze przed wyjściem sprawdzić komunikat lawinowy TOPR (http://www.topr.pl/wwt/warunki-w-tatrach-2) oraz naszą prognozę pogody (https://skitourowezakopane.pl/warunki.html).

n22-01
WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl