Szkolenia i obozy skitourowe oraz lawinowe w sezonie 2019/2020

Szkolenia skiturowe w Bieszczadach, Beskidach (Krynica), Tatrach. Specjalistyczne obozy lawinowe i zagraniczne wyrypy w najciekawszych destynacjach. Zobacz co przygotowaliśmy ze Skitour School

Chcecie rozpocząć swoją przygodę ze skitouringiem? Marzy się Wam skitourowy wyjazd w ciekawe, nieoblegane przez turystów miejsce? A może po prostu chcecie podszkolić i rozwinąć swoje umiejętności i wiedzę pod okiem najwyższej klasy profesjonalistów? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „TAK”, to koniecznie sprawdźcie ofertę Skitour School – z całą pewnością każdy znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie!

Skitourowe kursy lawinowe

Obsługa lawinowego ABC, poznawanie metod redukcji zagrożenia czy nauka efektywnego doboru linii podejścia i zjazdu, a to wszystko podczas skiturowej wyprawy. Po nartach wykłady prowadzone przez doświadczonych przewodników górskich i TOPR-owców oraz ćwiczenia na fantomach. Na skiturowych kursach lawinowych czeka na Was kompleksowa dawka wiedzy praktycznej i teoretycznej!

Terminy kursów lawinowych dla początkujących:

  • 10 – 12 stycznia
  • 24 – 26 stycznia
  • 7 – 9 lutego

Nowość w ofercie Skitour School – kurs lawinowy dla skiturowców przeznaczony dla osób, które nie miały wcześniej styczności z lawinowym ABC. Nauczycie się, jak obsługiwać detektor, sondę i łopatę, czeka na Was także masa wiedzy z zakresu lawin i bezpieczeństwa w górach. W ostatni dzień kursu natomiast pod okiem przewodnika i ratownika sami zaplanujecie i poprowadzicie wycieczkę!

WIĘCEJ O KURSACH LAWINOWYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCHhttp://skitourschool.pl/portfolio/kurs-lawinowy-zakopane-10-12-01/

Sylwester na Kalatówkach – skiturowy kurs lawinowy

28 grudnia – 1 stycznia

Kalatówki to miejsce idealne dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki na skiturach. 4 dni turowania, rozszerzony, certyfikowany kurs lawinowy i sylwestrowa zabawa w górskim hotelu, a do tego sauna, smaczne jedzenie i wygodne pokoje dwuosobowe – tak przywitamy Nowy Rok na Kalatówkach!

Chochołowska PIEPS Avalanche Camp

14 – 16 lutego

6 – 8 marca

Certyfikowany kurs lawinowy z bardzo dużym naciskiem na praktykę, czyli zdobywanie wiedzy z zakresu lawinoznawstwa podczas skiturowej wyprawy, to jedna z nowości na ten sezon. Kurs odbędzie się w dwóch terminach, oba przeznaczone są dla osób średniozaawansowanych – posiadających skiturowe doświadczenie i sprawnie zjeżdżających poza trasą. Naszą bazą będzie schronisko w Dolinie Chochołowskiej – najlepsza baza noclegowa do wypadów w Tatry Zachodnie. Po dość długim „foczeniu” po płaskim, na miejscu czekać będzie na nas restauracja, dwuosobowe pokoje, salon oraz narciarnia.

Słowenia PIEPS Avalanche Camp

16 – 21 marca

Słowenia jest jedną z naszych ulubionych skiturowych destynacji. Naszą bazą będzie hotel nad Jeziorem Bohnijskim, które wprost onieśmiela swoją urodą. Głównym celem obozu będzie nauka wytyczania zjazdów i podejść w oparciu o metody redukcji zagrożenia lawinowego. Pod okiem przewodnika międzynarodowego będziecie uczyć się samodzielności w nieznanym terenie, dlatego też wyjazd ten dedykujemy osobom średniozaawansowanym, które pierwsze kroki na skiturach mają już za sobą. Hotel z otaczającą infrastrukturą (stacja narciarska Vogel z 19 trasami o różnym stopniu trudności, ścieżka, basen i siłownia) to świetne miejsce dla całych rodzin, dlatego gorąco zachęcamy do zabrania na obóz swoich bliskich – każdy na pewno zakocha się w pięknej Słowenii.

Wyjazdy dla żądnych freeride’u

Spora część naszych wyjazdów, szkoleń i obozów skupia się na doskonaleniu umiejętności podchodzenia na nartach oraz zwiększaniu świadomości na temat bezpieczeństwa w górach. Nie myślcie jednak, że zapominamy o tym, co najbardziej cieszy prawdopodobnie każdego skiturowca, czyli wyczekanym zjeździe! Zawsze dążymy do tego, aby zwieńczeniem każdej (często niekrótkiej) wycieczki był przyjemny zjazd, jednak dla tych, którzy chcą jak najwięcej pojeździć poza trasą, a podchodzenie ograniczyć do minimum, przygotowaliśmy kilka specjalnych ofert.

VOELKL Macedonia Freeride Camp

27 stycznia – 1 lutego

Na przełomie stycznia i lutego zapraszamy na jeden z naszych ulubionych obozów – VOELKL Macedonia Freeride Camp. Luksusowy hotel bezpośrednio na stoku góry, ratrak, który codziennie rano wywiezie nas na 2500 m n.p.m. i niezliczone możliwości zjazdowe – to wyjazd dla dobrych zjazdowców, znających podstawy jazdy poza trasą i chcących jeszcze się podszkolić w tym zakresie.

ZAPISYhttp://skitourschool.pl/portfolio/freeride-w-macedonii/

Zdając sobie sprawę z faktu, że freeride to nie tylko narty, oferujemy specjalne szkolenie przeznaczone dla splitboardowców w tym samym terminie!

Chopok

16 – 19 stycznia

6 – 9 lutego

Jasna/Chopok to słowacki ośrodek, którego rodzimym (i nie tylko) miłośnikom freeride’u nie trzeba przedstawiać. Bardzo rozbudowana stacja narciarska, freeride zony i zróżnicowane tereny – od hardcore’owych żlebów do przyjemnych linii w rzadkim lesie oraz rozległych polach śnieżnych – czynią z Chopoka istną freeride’ową mekkę w tej części Europy. Nie bez powodu odbywają się tam 4-gwiazdkowe kwalifikacje do Freeride World Tour. Zalety ośrodka na pewno docenią dobrzy zjazdowcy, chcący podszkolić się poza trasą. Górski klimat dopełni położona bezpośrednio u stóp południowej części ośrodka piękna, drewniana chata, w której będziemy nocować.

Skiturowe wyrypy – dla twardzieli!

Nasze wyrypy to opcja dla zaawansowanych skiturowców – intensywne foczenie, długie wycieczki i duże przewyższenia zadowolą nawet najbardziej wymagających koneserów. Staraliśmy się wybrać ciekawe i nieoczywiste kierunki, tak, aby oprócz nieodzownego fizycznego zmęczenia towarzyszył Wam także zachwyt nad otaczającym krajobrazem i bezkresem dzikich gór.

Bałkańska Wyrypa

12 – 19 marca

3 kraje, 7 dni, 10 uczestników, 2 lokalnych przewodników i 1 instruktor Skitour School – tak wygląda Bałkańska Wyrypa! Rozpoczniemy w Macedonii, skąd po zdobyciu najwyższego szczytu pasma Szar Płanina – Titov Vrh (2747 m n.p.m.) zjedziemy do Kosowa, które będziemy przemierzać przez 3 dni. Następnie przekroczymy granicę z Albanią, kierując się w stronę głównego celu obozu – najwyższego szczytu Macedonii i Albani – Korabu (2764 m n.p.m). Z dala od cywilizacji, wytyczonych szlaków i innych turystów – skitouring w najczystszej postaci!

Bieszczadzka Wyrypa – wersja HARD

5 – 9 marca

Bieszczadzka Wyrypa w wersji HARD to nowość w naszej ofercie i absolutna gratka dla skiturowych koneserów. 3 dni intensywnego skitouringu pod okiem przewodnika tatrzańskiego III klasy i prawdziwego bieszczadzkiego weterana – Wojtka Szatkowskiego, w planach pokonanie najpiękniejszych szlaków narciarskich Bieszczadów Wysokich, między innymi Tarnicy, Halicza czy Wielkiej Rawki. Długie skiturowe wyprawy, dzika sceneria, wygodne noclegi w klimatycznym pensjonacie w Ustrzykach Górnych i wieczorne rozmowy o narciarstwie, a to wszystko z dala od cywilizacji – prawdziwy reset dla umysłu.

CRAFT Norweska Wyrypa

1 – 7 kwietnia

Norweskie Alpy Sunnmørskie to zdecydowanie jedno z najbardziej niezwykłych miejsc, jakie można zwiedzić na skiturach. Strzeliste szczyty wyrastające niemal z morza, przyjemne zjazdy i długie wycieczki skiturowe w spokojnym otoczeniu fiordów czynią Norwegię jednym z naszych ulubionych kierunków. Wycieczki poprowadzi przewodnik międzynarodowy oraz przewodnik lokalny, który pokaże Wam swoje ulubione tereny, często trudno dostępne dla innych turystów. Pomiędzy dolinami będziemy przemieszać wypożyczonymi samochodami, promem, a nawet motorówką! W ostatni dzień natomiast zaatakujemy norweskiego skiturowego Świętego Graala – słynny Slogen (1564 m n.p.m).

Krótka videorelacja z Norweskiej Wyrypy poniżej:

Pozostałe wyjazdy zagraniczne

Oprócz wymienionych obozów, Skitour School organizuje serię wyjazdów zagranicznych, z których wszystkie odbywają się w miejscach mocno nieoczywistych i bardzo rzadko odwiedzanych przez turystów na nartach. Znudziły się Wam już Alpy, a kolejny wypad do Gruzji nie do końca Was przekonuje? Jeśli tak, warto rzucić okiem na poniższe oferty!

Sylwester w Pirenejach

27 grudnia – 2 stycznia

Certyfikowany przez hiszpańską organizacje ACNA kurs lawinowy, lokalny przewodnik IVBV w towarzystwie naszego międzynarodowego przewodnika i ratownik TOPR, noc w najwyższym schronisku w Pirenejach i impreza sylwestrowa w lokalnej hiszpańskiej knajpce – tak wyglądać będzie Sylwester ze Skitour School w najlepszym pod kątem ilości i jakości śniegu rejonie Pirenejów. Wysoko położone granitowe płaskowyże, poszarpane szczyty wznoszące się nad setkami stawów i cyrków polodowcowych oraz poplątane wąskie doliny stworzą nastrój zdecydowanie odmienny od tego do którego przywykliśmy podczas Sylwestra.

Grecja

2 – 9 lutego

Pierwszym skojarzeniem z Grecją dla zdecydowanej większości ludzi na pewno nie są strzeliste szczyty, dające niemal nieograniczone możliwości skiturowe. Błąd! Kolebka cywilizacji europejskiej to nie tylko piękne morze, setki wysp i wysepek oraz antyczna architektura. Góry sięgające niemal 3000 m n.p.m wyrastające niemalże bezpośrednio z morza na pewno zaskoczą Was świetnymi warunkami oraz nierealną wręcz scenerią. Zdobywanie największych greckich masywów górskich, jakimi są Olimp i Pindos,  praktyczne ćwiczenia z planowania i prowadzenia wycieczki oraz nocowanie w wysokogórskich schroniskach totalnie odciętych od wszelkiej cywilizacji – takie wakacje rozumiemy!

VOELKL Rumunia SEMI Tour

13 – 18 lutego

Padina w górach Bucegi to mekka średniozaawansowanych skiturowców. Mała wioska na wysokości 1500 m n.p.m. otoczona wysokimi górami, o średnio-stromych stokach. Zasypane ulice, zapinanie nart tuż przed progiem pensjonatu, spora dawka freeride’u i szkolenia skiturowo-lawinowe z wykorzystaniem raków, lin i czekana pod okiem ratowników z Salvamont (tamtejszego TOPR’u, w tym szefa grupy ratowników z okręgu Braszów) spowodują, że do domu wrócicie z głową pełną niezapomnianych obrazów i wspomnień oraz bogatsi o nową wiedzę i umiejętności potrzebne w górach.

VOELKL Rumunia PRO Tour

20 – 25 lutego

Najbardziej zaawansowany pod względem szkoleniowym i kondycyjnym obóz na rynku! Rumunia PRO Tour to propozycja dla prawdziwych kozaków! Naszą bazą będzie pensjonat nad lodowcowym jeziorem Balea na wysokości 2034 m n.p.m, otoczony przez strzeliste szczyty pełne żlebów i stromych grani. Właśnie tam, pod czujnym okiem ratowników z Salvamont (tamtejszego TOPR’u, w tym szefa grupy ratowników z okręgu Braszów) nauczycie się podstaw ski-alpinizmu, czyli korzystania z lin podczas skiturowych wypraw.

Obszerna relacja z zeszłorocznego PRO Campu w Rumunii poniżej:

Marzysz o skiturowej eksploracji norweskich fiordów albo macedońskim puchu, ale jeszcze nie zacząłeś swojej przygody ze skiturami? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Skitour School dla początkujących. Zrób to, o czym od dawna myślisz!

Uwaga! Zaznaczamy, że wszystkie szkolenia, wyjazdy i obozy (także dla początkujących) przeznaczone są dla osób o co najmniej dobrych umiejętnościach narciarskich! Zjazdów dokonywać będziemy poza trasą, dlatego też umiejętność jazdy na nartach jest niezbędna!

Szkolenia weekendowe i jednodniowe dla początkujących

Już kolejny rok z rzędu Skitour School w każdy weekend od początku grudnia do końca marca prowadzi szkolenia dla początkujących adeptów skitouringu. W sobotę spotykamy się w Kuźnicach i ruszamy w trasę – najczęściej wybieranym i najbardziej efektywnym wariantem jest trasa Kuźnice – Kalatówki – Hala Kondratowa. Podczas pierwszego dnia szkolenia instruktorzy przekażą Wam maksymalnie dużą ilość wiedzy praktycznej i wskazówek z zakresu skituringu i lawinoznawstwa. Tak przygotowani, w niedzielę wyruszycie na kolejną wycieczkę, podczas której przećwiczycie trudniejsze elementy. Kierunki wycieczek dla adeptów są różne – może to być zdobycie Hali Gąsienicowej lub „Świętej Góry”, czyli Kasprowego Wierchu, jednak tym, chcącym odkrywać nieco mniej oczywiste tereny, polecamy przykładowo wycieczkę do Dolinej Tomanowej z Doliny Kościeliskiej lub Wielkiego Kopieńca z Toporowej Cyrhli.

ZAPISY NA WEEKENDOWE SZKOLENIA DLA POCZĄTKUJĄCYCHhttp://skitourschool.pl/portfolio/skiturowe-szkolenia-weekendowe/

Szkolenia jednodniowe to odpowiednia opcja dla osób z ograniczonym czasem. Zajęcia trwają około 5 godzin i w porównaniu do szkoleń weekendowych, nie zawierają ćwiczeń lawinowych i teorii na temat lawinoznawstwa.

Kalatówki

Górski hotel na Polanie Kalatówki to idealna baza wypadowa dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki na skiturach. Z tego miejsca można rozpocząć kilka ciekawych i przyjemnych wycieczek, w sam raz na początek swojej przygody z tym sportem. Na miejscu czeka na Was smaczne jedzenie, sauna i wygodne pokoje dwuosobowe, a dodatkowym plusem jest bliska odległość wypożyczalni, w razie awarii sprzętowej. Co więcej, tuż obok hotelu znajduje się centrum lawinowe, gdzie odbywają się ćwiczenia z wykorzystaniem lawinowego ABC.

VOELKL Kalatówki Skitour Camp

31 stycznia – 2 lutego

7 – 9 lutego

21 – 23 lutego

28 lutego – 1 marca

Krynica

Krynica jest zdecydowanie jednym z najlepszych miejsc do nauki skituringu na narciarskiej mapie Polski, w naszym mniemaniu – wciąż nieodkrytym. Dzikość Beskidów, niewielka liczba innych skiturowców, bardzo rozległe tereny i wiele przyjemnych i niezbyt wymagających wariantów zjazdu – od przygotowanej trasy po nieskalany nartą puch – wszystko to sprzyja złapaniu skiturowego bakcyla.

Dla Pań chcących nauczyć się podstaw skitouringu bez obecności przedstawicieli płci brzydkiej przygotowaliśmy coś specjalnego – totalnie damska wersja obozu w Krynicy, z warsztatami kulinarnymi oraz relaksem w Spa & Wellness.

Obozy w Krynicy dla początkujących

SYLWESTER W KRYNICY – 29 grudnia – 1 stycznia

10 – 12 stycznia

24 – 26 stycznia – obóz dla pań

14 – 16 lutego

28 lutego – 1 marca

Bieszczady

6 – 9 lutego

Bieszczady – najbardziej tajemnicza i niedostępna część Polski, wypełniona dziką naturą, surowym klimatem i trasami skiturowymi, gdzie prędzej spotkamy watahę wilków niż innych turystów. Szlaki, którymi się poruszamy podczas szkoleń dla początkujących to tereny  wokół Komańczy, obfitujące w rozległe panoramy i niezbyt wymagające technicznie szlaki. Zjazdy natomiast najczęściej prowadzą rzadkim lasem lub otwartym terenem, zazwyczaj stosunkowo płaskim. Wszystko to w połączeniu z brakiem zagrożenie lawinowego czyni z Bieszczad świetną miejsce do postawienia pierwszych skiturowych kroków.

Dla początkujących przewidziany jest 1 obóz w Bieszczadach, dokładnie we wsi Komańcza, podczas którego zgłębicie podstawy skituringu pod okiem bieszczadzkich (i nie tylko!) legend – Wojtka Szatkowskiego i Waldka Czado.

Jestem już po kursie dla początkujących – i co dalej?

Kolejny poziomem skiturowego wtajemniczenia jest początkujący+. To opcja dla osób mających za sobą pierwsze kroki na skiturach i posiadających podstawową wiedzę na temat lawin. Szkolenie na takim poziomie obejmuje między innymi:
– naukę obsługi raków i czekana – sprzętu niezbędnego podczas wypraw w wyższe rejony gór
– doskonalenie zakosów i pokonywania trudnych fragmentów trasy (oblodzenia, krótkie i strome odcinki trasy itp.)
– ćwiczenia lawinowe z zakresu zasypań wieloosobowych.

Szkolenia weekendowe dla początkujących+

Szkolenia weekendowe z elementami turystyki wysokogórskiej to oferta dla osób, które nie są gotowe, aby wykonywać trudne wycieczki, ale miały już styczność ze skiturami oraz znają zasady obsługi lawinowego ABC. W trakcie dwóch dni posiądziecie wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego przemierzania górskich szlaków zimą. Szkolenia odbywają się w Zakopanem weekendowo co 2 tygodnie, począwszy od 11 stycznia do 15 marca. Pomimo większej dawki przekazywanej wiedzy, trudność wybranych tras jest podobna do tych pokonywanych podczas szkoleń dla początkujących, z tą różnicą, że celem pierwszego dnia wyprawy jest Czarny Staw Gąsienicowy.

Obozy na Słowacji dla początkujących+

9 – 12 stycznia

2 – 5 kwietnia

Obozy na Słowacji to świetna okazja do poznania nowych narciarskich terenów u naszych południowych sąsiadów. Dolina Staroleśna jest jednym z nielicznych obszarów udostępnionych dla skiturowców na Słowacji. Bazę stanowić będzie Chata Bilikovą u wlotu Doliny, skąd w łatwy sposób można dostać się kolejką z Hrebienoka. Tereny te są szczególnie urokliwe podczas wiosennych wycieczek.

Szkolenia i obozy dla średniozaawansowanych

Jesteś już po kursie dla początkujących i początkujących+? Masz już na swoim koncie kilka wycieczek skitourowych, a obsługa lawinowego ABC, raków i czekana nie stanowią już dla Ciebie większego problemu? Szkolenia i wyjazdy dla średniozaawansowanych będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Pod okiem doświadczonych instruktorów i przewodników z wieloletnim stażem zgłębisz tajniki wiedzy lawinowej, do perfekcji opanujesz obsługę sprzętu lawinowego, zaliczysz coraz dłuższe trasy, większe przewyższenia i trudniejsze zjazdy. Bardzo dobre umiejętności zjazdowe są  na tym poziomie niezbędne, a doświadczenie pozatrasowe również mile widziane. Przydatna będzie także niezła kondycja – nie chcesz chyba, aby reszta grupy nie patrzyła na Ciebie nieprzychylnym okiem 😉

Dla średniozaawansowanych przeznaczone są wszystkie wymienione wcześniej wyjazdy zagraniczne, czyli:

– Macedonia

– Rumunia

– Grecja

– Hiszpania

– Freeride Camp na Chopoku

A także wszystkie wyrypy: Bałkańska, Bieszczadzka i Norweska.

Dla średniozaawansowanych przeznaczone są także Szkolenia Weekendowe dla Średniaków, odbywające się w terminach:

18 – 19 stycznia

8 – 9 lutego

22 – 23 lutego

7 – 8 marca

Na co dodatkowo mogą liczy osoby średniozaawansowane?

Obozy w Bieszczadach dla średniaków

13 – 16 lutego

27 lutego – 1 marca

Bieszczady są jednym z kierunków, którzy kursanci Skitour School wyjątkowo sobie upodobali. Dlatego też w tym sezonie odbędą się tam aż 3 obozy dla średniaków, z których każdy potrwa łącznie 4 dni. Za dnia będziemy przemierzać długie, ale proste technicznie granie, wieczory natomiast spędzimy na górskich opowieściach przy kominku w przytulnym „Przystanku Cisna” w samym sercu dzikich Bieszczadów (2 obozy) lub w odciętym od wszelkiej cywilizacji pensjonacie w najpiękniejszej bieszczadzkiej wsi – Strzebowiskach. Każdy obóz poprawadzą legendy świata skitu ringu i prawdziwi weterani tych gór: Wojtek Szatkowski – przewodnik III klasy, autor 3 przewodników skiturowych, w tym najnowszego o Bieszczadach, oraz Waldek Czado – doświadczony ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR.

Obóz w Chochołowskiej

20 – 22 marca

Tatry Zachodnie – kolebka tatrzańskiego skituringu, gdzie z każdej strony otaczają nas przepiękne szczyty, z daleka wołające „piękny zjazd czeka”! W ich sercu, czyli schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej spędzimy 3 dni.  Za dnia będziemy uskuteczniać graniowe wycieczki z długimi zjazdami, w nocy uczyć się o lawinach. Obóz przeznaczony jest dla bardzo dobrych zjazdowców – podczas szkolenia zdobędziemy między innymi Rakoń i Trzydniowiański Wierch, z których zjazdy nie należą do najprostszych!

Dlaczego warto chodzić na szkolenia?

Powiedzmy sobie wprost – skituring nie jest sportem łatwym. Wymaga kondycji, bardzo dobrych umiejętności narciarskich i – przede wszystkim – wiedzy! Pomimo wielu podobieństw, skituring pod wieloma względami różni się od narciarstwa zjazdowego. Do głównych różnic należy zaliczyć przede wszystkim

brak wyznaczonych tras zjazdowych – podczas wycieczki skiturowej trasy przeważnie nie są wyznaczone, dobrze jest więc znać charakterystykę trasy i możliwe zagrożenia

świadomość zagrożeń – na stoku narciarskim głównym zagrożeniem są inni narciarze, na skiturach szyki pomieszać nam może pogoda, lawiny, kamienie i korzenie i inne przeszkody terenowe

przygotowanie kondycyjne – o ile jazda po stoku nie wymaga wyjątkowo dobrej kondycji (choć oczywiście posiadanie takiej w dużym stopniu pomaga), o tyle podczas foczenia kondycja fizyczna, wytrzymałość i umiejętność rozkładania sił mają duże znaczenie, zwłaszcza na wyższych poziomach zaawansowania

SZCZEGÓŁOWY OPIS WSZYSTKICH OBOZÓW, SZKOLEŃ I WYJAZDÓW MOŻNA ZNALEŹĆ POD LINKIEM  http://skitourschool.pl/

Jeżeli chcecie rozpocząć przygodę ze skitouringiem na własną rękę, polecamy Wam obejrzenie filmików, które dla Was przygotowaliśmy

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl