Pasang Lhamu Sherpa – pierwsza kobieta Sherpa na szczycie Everestu.

Urodzona w cieniu Everestu. W jej rodzinie wszyscy mężczyźni byli Sherpami i także dla niej stało się to marzeniem. Chciała tylko jednej rzeczy - dostać szanse wspięcia się na Everest. Jednak himalaizm w jej kraju uważany był za zajęcie wyłącznie dla mężczyzn. Kobieta - Sherpa? Niemożliwe! Poznajcie historię tej niezwykłej kobiety.
pasang

Jesteśmy portalem lokalnym, ale niezwykły zbieg okoliczności sprawił, że Alison Levine (zdobywczyni wszystkich najwyższych szczytów na każdym kontynencie) opowiedziała nam historię niezwykłą, gdzie kultura, polityka i łączy się z górami. Poznajcie opowieść o Pasang Lhamu – pierwszej kobiecie sherpie, która zdobyła Everest! 

Urodzona w rodzinie o tradycjach górskich, od dziecka stykała się z tematyką himalaizmu. W jej rodzinie wszyscy mężczyźni byli Sherpami i także dla niej stało się to marzeniem. Chciała tylko jednej rzeczy – otrzymać szansę wspięcia się na Everest. Jednak himalaizm w jej kraju uważany był za zajęcie wyłącznie dla mężczyzn. Kobieta – Sherpa? Niemożliwe!

Pasang Lhamu Sherpa urodziła się w cieniu Everestu. Była to prawdziwa wojowniczka, która walczyła z nierównością rasową i płciową w swoim kraju, przeciwstawiła się przywódcom politycznym w dążeniu do spełnienia swojego celu – zdobycia najwyższej góry świata jako pierwsza nepalska kobieta.
Sukcesem zakończyły się jej wyprawy na Mont Blanc, Cho Oyu, Mount Yalapic, Pisang Himal.
Pierwsze trzy próby zdobycia Everestu udaremniane były przez złą pogodę oraz niechęć rządzących i urzędników, lecz jej niezłomność i determinacja opłaciły się. W roku 1993 Pasang staneła na wierzchołku najwyższej góry świata stając się bohaterką narodową, a przede wszystkim bohaterką wszystkich kobiet, które zainspirowała do walki o swoje marzenia. Triumf niestety szybko przerodził się w tragedię, a Pasang Lhamu nie zeszła już ze swej wymarzonej góry.

Tragedia w cieniu zwycięstwa

Poranek 22 kwietnia w 1993 był piękny i pogodny i tak było aż do osiągnięcia wierzchołka Everestu przez Pasang i jej towarzyszy Sonam Tshering Sherpa, Lhakpa Norbu Sherpa, Pemba Dorje Sherpa oraz Dawa Tashi Sherpa. Niestety jeden z nich poczuł się bardzo źle, i w okolicach Południowego Wierzchołka zmarł pomimo prób ratowania przez Pasang Lhamu. Równocześnie z tym nagle diametralnie zmieniła się pogoda, przyczyniając się również do śmierci Pasang. Vladas Vitkauskas pomógł przetransportować jej ciało w doliny.
A jednak udało się – Pasang Lhamu stanęła na szczycie wymarzonej góry. Miała odwagę marzyć, jako kobieta w kraju i kulturze wywyższającej mężczyzn. Przełamała bariery, przeciwstawiła czoła tradycji oraz zrobiła wszystko by spełnić swoje marzenie.

Nie wszystek umrę

Pomimo tragicznego zakończenia historii Pasang Lhamu została pośmiertnie uhonorowana przez Rząd Nepalski oraz himalaistów z całego świata. Została pierwszą kobietą odznaczoną przez Króla Nepalu. W Bouddha, Chuchepati postawiono naturalnej wielkości pomnik w celu upamiętnienia jej historii. Rząd Nepalu przemianował Jasamba Himal (7315 m.n.p.m.) na Pasang Lhamu Peak. Jej imieniem nazwano również odmianę pszenicy uprawianej w Nepalu, jedną z dróg szybkiego ruchu, jej podobizna znajduje się na narodowych znaczkach, powstała też sala pamięci jej imienia etc.

Pasang z rodziną źródło: ecs.com.np
Pasang z rodziną. Źródło: ecs.com.np

Na pogrzeb Pasang Lhamu przybyły setki ludzi.

Pogrzeb Pasang Lhamu zgromadził setki ludzi

Posąg Pasang w Kathmandu
Posąg Pasang w Kathmandu

Obecnie trwają pracę nad filmem opowiadającym tę niezwykłą historię.

O czym będzie film?

„The Glass Ceiling” to dokument, który zabiera widzów w podróż cichej bohaterki, która stoczyła dramatyczną walkę i musiała pokonać trudne przeszkody, które stały na drodze do zdobycia najwyższej góry świata. Walczyła z seksizmem, rasizmem, normami kulturowymi i tradycją, a na koniec z śmiertelnie niebezpieczną górą – Everestem. Spełniła swoje marzenie – staneła na szczycie Everestu jako pierwsza nepalka. Dzięki swej determinacji Pasang Lhamu stała się wzorem dla wielu kobiet w swoim kraju. Ze szczytu jednak nie powróciła, pogrążając w żałobie nie tylko swoją rodzinę ale cały naród. Jest to film opowiadający o przygodzie, miłości, walce z systemem i z polityką, a także z odwiecznymi przeszkodami, które większości kobiet wydawały się nie do przeskoczenia. To historia o wielkiej odwadze kobiety, która poświęciła życie aby spełnić swoje marzenie. Jej walka o równość płciową i rasową dała nadzieję milionom nepalskich kobiet, jest też uniwersalną opowieścią o kobiecej sile i determinacji.

Widok z Lukli - miasta u stóp Everestu
Widok z Lukli – miasta u stóp Everestu

„Himalaistki z 16 różnych krajów staneły na szczycie Everestu, lecz nie zrobiła tego żadna z obywatelek nepalskich. Większość z nich nawet nie wie, że Everest leży na terenie ich kraju!” Pasang Lhamu Sherpa

Wesprzyj!

Fundacja Follow Your Dream razem z Alison Levine – zdobywczynią Elbrusa, Kilimanjaro, Aconcagui, Denali, Everestu i wielu innych znaczących szczytów prowadzą zbiókę funduszy na dokończenie i postprodukcję filmu.

Więcej informacji oraz wskazówki jak można wesprzeć projekt znajduje się pod tym linkiem:
https://www.indiegogo.com/projects/the-glass-ceiling-documentary#/
http://www.theglassceilingmovie.com/

Źródło zdjęć: www.facebook.com/theglassceilingdocumentary

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl