Szczegóły rekonstrukcji akcji ratunkowej pt „Ostatnia Droga Karłowicza”

Już w najbliższą niedzielę, 7 lutego 2016r. na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem przeniesiemy się w czasie. W pobliżu restauracji Villa Toscana o godzinie 18:00 odbędzie się rekonstrukcja ratunkowej akcji lawinowej sprzed ponad stu lat, zainscenizowana w formie spektaklu pod tytułem „Ostatnia droga Karłowicza” w reżyserii Jakuba Brzosko.

Już w najbliższą niedzielę, 7 lutego 2016r. na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem przeniesiemy się w czasie. W pobliżu restauracji Villa Toscana o godzinie 18:00 odbędzie się rekonstrukcja ratunkowej akcji lawinowej sprzed ponad stu lat, zainscenizowana w formie spektaklu pod tytułem „Ostatnia droga Karłowicza” w reżyserii Jakuba Brzosko.

– Scenariusz jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w 1909r. Powstał na podstawie wspomnień przyjaciela Mieczysława Karłowicza, Mariusza Zaruskiego, który dowodził akcją poszukiwawczą. Spektakl będzie symboliczną formą przypomnienia zakopiańczykom i turystom tego wydarzenia oraz samego Karłowicza, który, niestety, jest postacią trochę zapomnianą – wyjaśnia Jakub Brzosko, reżyser spektaklu.

Dlaczego tamte wydarzenia sprzed ponad 100 lat są takie ważne?

Akcja mająca na celu uratowanie Karłowicza wpłynęła na historię nie tylko Zakopanego. Jej bezpośrednim skutkiem było utworzenie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i zatwierdzenia jego statutu przez namiestnictwo austriackie.

Jak wspomina Kazimierz Gąsienica-Byrcyn, Mieczysław Karłowicz oraz Mariusz Zaruski przez długi czas prowadzili akcję zbierania datków na powstanie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednak dopiero spontaniczna akcja poszukiwacza Karłowicza, zasypanego przez lawinę,  przyczynia się bezpośrednio do powstania tej organizacji. Stało się to 29 października 1909r.  TOPR był drugą tego typu organizacją na świecie po Austriackiej Służbie Górskiej.

– Rekonstrukcja, którą będziemy prezentować – kontynuuje Kazimierz Gąsienica-Byrcyn – jest również bardzo ważna dla mnie osobiście, ponieważ mój ojciec oraz dziadek, obok innych 13 przewodników tatrzańskich i narciarzy, uczestniczyli w akcji ratowania kompozytora. Mariusz Zaruski mógł polegać na moim ojcu – Stanisławie, który był jednym z pierwszych przewodników tatrzańskich, jeżdżącym na nartach. Gdy Mariusz Zaruski dowiedział się, że jego przyjaciel Mieczysław nie wrócił z gór, posłał do Zakopanego, po mojego dziadka, by ten zwołał ludzi. To wszystko działo się spontanicznie, bez przygotowania, i oczywiście wiedzy o lawinach, jaką dysponujemy dzisiaj. Dowodem na to jest fakt, iż znalezionego po trzech dniach Karłowicza, próbowano ratować, wsadzając go, po przeniesieniu do Kuźnic, do gorącej wody. Nie było wtedy sond, detektorów, szukano go kijami, a dopiero w trakcie akcji Zaruski nakazał kopać otwory w śniegu. tzw. studnie.

byrcyn
Foto: Kazimierz Gąsienica-Byrcyn pochylony nad artykułem „Ostatnim śladem”, opisującym przebieg akcji ratunkowej Mieczysława Karłowicza, w której udział wzięli jego ojciec: Stanisław i dziadek: Jan (na zdjęciu w artykule).

Cel wydarzenia

Wraz ze stowarzyszeniem im. Karłowicza w Zakopanem mamy nadzieję, że niedzielna akcja pozwoli podtrzymać i kontynuować pamięć o tak ważnej postaci dla historii Zakopanego, jaką był Mieczysław Karłowicz. Na zawsze pozostanie po nim jego muzyka, a także wykonane przez niego fantastyczne zdjęcia Tatr. Drugim celem akcji jest zwrócenie większej uwagi na niebezpieczeństwa czyhające w górach, a także przedstawienie możliwości współczesnego ratownictwa lawinowego. W końcu lawina, jaka zaskoczyła Karłowicza pod Małym Kościelcem nie była pierwszą groźną dla ludzi w tym rejonie. W 1852 lawina przysypała hawiarzy z rodziny Gąsieniców na Ornaku, którzy wydobywali rudy żelaza w tzw. bani, czyli sztolni.

Obsada spektaklu „Ostatnia droga Karłowicza”

 • Narrator – Jakub Brzosko
 • Mieczysław Karłowicz- Jacek Zięba-Jasiński
 • Irena Karłowiczowa- Grażyna Syrziste
 • Mariusz Zaruski- Wojciech Gajewski
 • Posłaniec- Jacek Haber
 • Stanisław Gąsienica- Brycyn- Kazimierz Gąsienica-Byrcyn
 • Jan Pęksa- Andrzej Stanek
 • i 14-stu ratowników

Harmonogram wydarzenia

 • 08:00 / Kuźnice – zbiórka przed „Chilli Sport”

Wycieczka skiturowa dla wprawionych skiturowców przez Kasprowy Wierch i zjazd pod „Kamień Karłowicza”. Na wycieczkę zalecamy zabranie harszli lub raków. Wycieczka jest darmowa, ale wymagane jest zapisanie się. Grupę poprowadzi Zofia Bachleda

Formularz zapisów: wycieczkaskiturowa.evenea.pl

 • 08:45 / Kuźnice – zbiórka przed „Chilli Sport”Wycieczka piesza dla wszystkich z Kuźnic pod „Kamień Karłowicza” (Mały Kościelec, 6km podejścia), gdzie pamiątkowym zdjęciem przybyli oddadzą hołd kompozytorowi. Grupę poprowadzi Krystyna Tybor. Formularz zapisów: wycieczkaskiturowa.evenea.pl
 • 18:00 / Górne Równie Krupowe przed restauracją Villa Toscana. Rekonstrukcja akcji lawinowej p.t. „Ostatnia podróż Karłowicza” – wstęp wolny
 • 18:30 / restauracja Villa Toscana. Prelekcja Wojciecha Szatkowskiego o Karłowiczu i projekcja filmu „Ojcowie i Synowie” Wstęp: 5zł  / Formularz zapisów: ojcowieisynowie.evenea.pl 
 • Dodatkowo: dzień wcześniej (sobota 06.02) szkolenie skiturowe dla początkujących na Tatrzańskiej Łomnicy. Szczegóły: http://bit.ly/SkitourSchool

Narciarze-na-Hali-Gasienicowej---rejony-kamienia-karlowicza
Foto: Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Przyjaciele eventu

Współorganizator: Miasto Zakopane

Partnerzy: Biuro Promocji Zakopanego, TOPR, Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie, Skitour School,  restauracja Villa Toscana, Twoje Wino, Future Tech

Patroni medialni: Tygodnik Podhalański, Infogram, Podhale24, Program „Pod Tatrami”

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/743853332381629/

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl