„PRODUCENCI NART – ZUBEK, BUJAK, SCHIELE I INNI”

31 marca Muzeum Tatrzańskie w kooperacji z TPN'em przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników starego sprzętu. Wojciech Szatkowski opowie o tym, jak dawnej robiono narty i co ważne gdzie! Niewielu wie, że w samym Zakopanym były aż 4 fabryki

31 marca Muzeum Tatrzańskie w kooperacji z TPN’em przygotowało prawdziwą gratkę dla miłośników starego sprzętu. Wojciech Szatkowski opowie o tym, jak dawnej robiono narty i co ważne gdzie! Niewielu wie, że w samym Zakopanym były aż 4 fabryki. Jak już jesteśmy przy temacie starego sprzętu to zapraszamy w lany poniedziałek na „Zawody o Wielkanocne Jajo” oraz do zapoznania się z notką prasową odnośnie spotkania w Okszy:

31 marca 2016 r. (czwartek), godz. 18:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy zapraszają na kolejny wieczór narciarski na wystawie „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku”. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego tym razem opowie o słynnych producentach nart z zamierzchłych dziejów Zakopanego.
W okresie międzywojennym w Zakopanem działało kilka zakładów, produkujących narty i sprzęt sportowy. Były to wytwórnie znanych narciarzy. Produkowali oni świetne jakościowo narty drewniane znane w kraju i za granicą. Ten nieco zapomniany świat nart „zubków”, „bujaków”, biegówek z wytwórni braci Schiele, chcemy przypomnieć podczas spotkania w Okszy. W przedwojennym Zakopanem (1919-1939) istniały aż cztery wytwórnie nart i sprzętu zimowego, gdzie można było kupić narty, kijki, buty, smary – jednym słowem, cały ekwipunek narciarski. Były to wytwórnie nart: Stanisława Zubka, Franciszka Bujaka, braci Aleksandra i Kazimierza Schiele i Józefa Fadena. Jednymi z pierwszych producentów nart byli bracia Schiele. Ich „pierwsza w Polsce mechaniczna wytwórnia nart”, mieściła się przy ul. Kasprusie. Narty produkował w swoim zakładzie także słynny pierwszy zakopiański olimpijczyk, Franciszek Bujak. Jednym z najbardziej znanych producentów nart był góral, Stanisław Zubek, zawodnik klubu sportowego SN PTT. Na początku lat dwudziestych, już po zakończeniu przygody ze sportowym wyczynem, rozpoczął produkcję nart w swojej wytwórni przy ulicy Szkolnej 1 w Zakopanem. Narty „zubki” były marzeniem ówczesnych narciarzy, a w latach trzydziestych wytwórnia Zubka przeżyła najlepszy etap w swoim rozwoju. Narty te należały do czołowych wyrobów sportowych w naszym kraju, a głośno było o nich także za granicami Polski. Narty produkowali także i inni producenci jak: Józef Faden, Izydor Gąsienica-Łuszczek i inni. Były to czasy, gdy klub sportowy SN PTT tworzył historię polskiego narciarstwa i był jego prawdziwą potęgą. Zakopane było wtedy wsią, ale już posiadało zaszczytny tytuł „zimowej stolicy Polski”. Powstała w tamtych czasach skocznia na Krokwi. O tych barwnych czasach opowiemy w Okszy. Pokażemy także kilka par nart z ówczesnych wytwórni.
Partnerem wydarzenia jest Skiturowe Zakopane.
Serdecznie zapraszamy.

Magia nart_PRODUCENCI NART - ZUBEK, BUJAK, SCHIELE I INNI_31.03.2016_Oksza
WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl