Początek jesieni w Tatrach.. i od razu biało

Końcówka lata w Tatrach była wyjątkowo pogodna. W ciągu dnia panowały dość wysokie temperatury, mieliśmy też szczęście do słonecznych dni. Jedynie poranki i wieczory dawały już znać, że nieuchronnie zbliża się chłodniejsza pora roku - jesień. Zobaczcie jak wyglądał początek jesieni w Tatrach.

Początek jesieni w Tatrach.. i od razu biało

Końcówka lata w Tatrach była dla turystów wyjątkowo łaskawa jeśli chodzi o pogodę. W ciągu dnia panowały dość wysokie temperatury, mieliśmy też szczęście do słonecznych dni. Jedynie poranki i wieczory dawały już znać, że nieuchronnie zbliża się chłodniejsza pora roku – jesień. Jak wyglądał początek jesieni w Tatrach?

Kalendarzowa czy astronomiczna?

Początek jesieni to dwie daty; pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej. Jesień kalendarzowa zaczyna się zawsze tego samego dnia i jest nim 23 września, natomiast daty astronomiczne są ruchome i zależą od wysokości słońca nad horyzontem w czasie górowania (najwyższy punkt w ciągu dnia). Tego roku również była to data 23 września.

Pożegnanie lata z przytupem, hej!

Ostatni weekend był zatem pożegnaniem lata i przywitaniem jesieni, co podręcznikowo odzwierciedliło się również w pogodzie, która panowała w sobotę i niedzielę. Sobotni poranek przywitał nas znacznym obniżeniem temperatur i ulewnymi deszczami. W wyższych partiach gór, marznący deszcz zamienił się w śnieg, czyli coś na co czekamy od wiosny 🙂

Jesień zaczęła się na dobre.

Niedziela była pogodniejsza, ale nadal zimna. W Tatry wkroczyły już barwy jesienne; trawy porastające hale i stoki zmieniają powoli kolor na odcienie rudości, a najlepiej obserwować je w ukochanych Tatrach Zachodnich.

Obecnie sporo śniegu zalega w wyższych partiach gór, na Kasprowym Wierchu temperatury dochodzą do -6 stopni, w Pięciu Stawach ok -3.

Fot. Pięć Stawów

Poniżej galeria zdjęć od tatromaniaków z kilku ostatnich dni – kto nie był w Tatrach, może obejrzeć jak aktualnie się prezentują.

Fot. Dominik Kasprzak, Piotr Kędziak plecakiwidelec.pl

A jaka pogoda czeka nas w kolejnych dniach?

Najbliższe dni zapowiadane są jako pogodne i słoneczne, jednak temperatury nie wrócą do tak wysokich wartości jak jeszcze w zeszłym tygodniu. Najcieplejszy będzie czwartek i piątek, gdy słonko podgrzeje mocniej – na Kasprowym możemy się spodziewać ok 7-9 stopni, w Zakopanem do 16. Do weekendu jeszcze sporo może się zmienić ale w sobotę prognozowane są lekkie opady (w wyższych partiach gór – śnieg). Niedziela ma być bardziej słoneczna; z lekkim zachmurzeniem. Temperatury górach (Kasprowy Wierch 1987 m.n.p.m.) od 0 do 4 stopni.

Pamiętajmy, że szlaki mogą być śliskie, a w wyższych partiach nawet oblodzone. Należy zachować szczególną ostrożność, rozważnie planować trasy wycieczek i nie zapomnieć o dodatkowej warstwie cieplejszych ubrań, kurtce przeciwdeszczowej. Zabranie czapki i rękawiczek wcale nie będzie złym pomysłem.

Więcej szczegółów prognozy sprawdzicie w naszej zakładce POGODA

Do zobaczenia na szlaku!

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl