Pamiętamy o Karłowiczu – obchody rocznicy tragicznej śmierci kompozytora.

7 i 8 lutego 2018 to daty kolejnych - trzecich już obchodów tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. Jako Skiturowezakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzyka na Szczytach organizujemy dwudniowe uroczystości z tej okazji.

Przeczytajcie co planujemy w tym roku!

7 i 8 lutego 2018 to daty kolejnych – trzecich już obchodów tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. Jako SkituroweZakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzyka na Szczytach organizujemy dwudniowe uroczystości z tej okazji. Pamiętamy o Karłowiczu!

Mieczysław Karłowicz – kim był?

Mieczysław Karłowicz był postacią wielką zarówno dla polskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku jak i dla taternictwa i narciarstwa w Polsce. To właśnie jego poza muzyczne pasje interesują nas szczególnie. Po raz pierwszy zawitał w Zakopanem w wieku 13 lat i od tego czasu zaczął coraz częściej odwiedzać Tatry. Jeszcze jako kilkunastolatek zdobył sporo trudnych tatrzańskich szczytów, m.in.: Kominiarski Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty, Rysy, Kościelec, Łomnicę i Mięguszowiecki Szczyt, uważany za najtrudniejszy z tatrzańskich.

Nieco mniejsze doświadczenie miał w taternictwie zimowym, ale to do niego należy choćby pierwsze zimowe wejście na Kościelec czy Wołoszyn. Zimą 1907 roku odbył kurs narciarstwa pod okiem Mariusza Zaruskiego. Jako jeden z pionierów narciarstwa w Polsce, narty uważał za udogodnienie w turystyce zimowej. Przez ostatnie dwa lata swojego życia odbył wiele wycieczek narciarskich. Wspólnie z Zaruskim i Kordysem dokonał między innymi pierwszego przejścia na nartach trasy z Hali Gąsienicowej przez przełęcz Liliowe, Zawory i Koprową Przełęcz aż do Szczyrbskiego Jeziora. Wspólnie z Zaruskim opracował projekt powstania Ochotniczego Stowarzyszenia zajmującego się ratownictwem górskim, stowarzyszenie powstało jednak dopiero po śmierci kompozytora i funkcjonuje do dziś pod nazwą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. TOPR został w tym roku partnerem obchodów rocznicy tego tragicznego wypadku.

Idea i plan obchodów.

Poprzez Wydarzenie „Pamiętamy o Karłowiczu – Karłowicz 1527 m. n.p.m. pragniemy nie tylko ocalić twórczość artysty i jego samego od zapomnienia ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa w górach. Postęp technologiczny, ale przede wszystkim coraz większa wiedza na temat zagrożeń w górach pozwalają nam to ryzyko minimalizować.

Pierwszy dzień obchodów, 7 lutego to część artystyczna. O godzinie 17:00 w Restauracji Bubuja (Zakopane, ul. T. Kościuszki 18) odbędzie się koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach połączony z wernisażem wystawy fotografii autorstwa Mieczysława Karłowicza.

W drugi dzień obchodów rocznicy organizujemy wycieczkę pieszą oraz skitourową pod Kamień Karłowicza by tam oddać hołd tragicznie zmarłemu artyście i taternikowi. Wycieczki poprowadzą licencjonowani przewodnicy tatrzańscy; Zofia Bachleda oraz Joanna Stępińska. U stóp Małego Kościelca, podobnie jak co roku, zorganizujemy mały happening dla uczczenia pamięci Karłowicza. Wycieczka skitourowa odbędzie się zarówno na nowym jak i na starym sprzęcie nawiązującym do okresu, w którym żył Karłowicz.

PLAN WYCIECZKI – czwartek, 8.02.2018

Wycieczka piesza. Czas: 8:45 – 15:30

O 8:45 spotkamy się w Kuźnicach pod wypożyczalnią Mountain Explorers skąd wspólnie ruszymy pod Kamień Karłowicza. Zalecamy aby zabrać ze sobą kijki, raki lub raczki. Chętnych zachęcamy do wystylizowania się w dawne stroje.

Trasa wycieczki: Kuźnice; Dolina Jaworzynki; Hala Gąsienicowa; Kamień Karłowicza; Hala Gąsienicowa; Boczań; Kuźnice.

O 12:00 odbędzie się krótki happening ku czci M. Karłowicza.

Chętnych na wyjście piesze prosimy o zgłoszenia do Marii Strzelskiej: nr kom 517 772 847, lub poprzez profil FB Joanny Stępińskiej: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011064611016

WYCIECZKA SKITUROWA Czas: 08:00 – 15:00

Uwaga! Wycieczka dla osób z doświadczeniem skitourowym.
O godzinie 8:00 również w Kuźnicach, pod wypożyczalnią Mountain Explorers spotkamy się z grupą skiturową, która pod bacznym okiem przewodników tatrzańskich ruszy na wspaniałą wycieczkę.

Chętnych na wyjście skiturowe prosimy o zgłoszenia do Pani Zofii Bachledy nr kom 604 124 144, Marii Strzelskiej nr kom 517 772 847 , lub poprzez profil FB Zosi Bachledy: https://www.facebook.com/zosia.bachleda
Trasa wycieczki: Kuźnice –> Przełęcz Nosalowa –> Hala Gąsienicowa –> Kamień Karłowicza (zjazd tą samą drogą).

O 12:00 odbędzie się krótki happening ku czci M. Karłowicza.

Wymogi dla grupy skitourowej:

Wycieczka jest przeznaczona dla osób, które miały już kontakt ze skituringiem i znają jego podstawy. Trasa naszej wycieczki będzie prosta, niemniej jednak nie jest przeznaczona dla osób, które chcą się nauczyć jazdy na skiturach (niestety nie będzie czasu ani możliwości na objaśnianie podstaw). Chętnych zachęcamy do wystylizowania się w dawne stroje – a tych bardziej doświadczonych również do zabrania starego sprzętu (jeśli tylko mają możliwość).
Uczestnicy muszą mieć ze sobą: zestaw lawinowego ABC, sprzęt skiturowy, kask.

Poniżej galeria z zeszłorocznej wycieczki pod Wantę Karłowicza u stóp Małego Kościelca.

WIECZORNY POKAZ FILMU.

Wieczorem, o godz. 19:00 zapraszamy do Kina „Miejsce” (ul. Orkana 2) na projekcję filmu
Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta pt.: „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”,
a także inne atrakcje.
Postać Piotra Malinowskiego, ratownika tatrzańskiego, taternika i alpinisty a także naczelnika TOPR idealnie wpisuje się w tematykę tegorocznych obchodów. Była to postać ważna nie tylko dla Zakopanego i Tatr, ale również dla ratownictwa górskiego, rozwoju ski-alpinizmu oraz polskiego alpinizmu. Film świetnie ukazuje Piotra Malinowskiego i to jakim był niezwykle barwnym i ciekawym człowiekiem.

Udział w obchodach jest darmowy, również wstęp na wieczór w Kinie Miejsce jest wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Pełen harmonogram obchodów oraz więcej informacji znajdziecie na stronie FB wydarzenia: http://bit.ly/2Eh603r

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl