Harmonogram Rozpoczęcia Sezonu Skitourowego – 14 grudnia, Kuźnice

Zapraszamy na rozpoczęcie sezonu skiturowego - 14 grudnia w Kuźnicach. Co prawda na nartach jeszcze nie pójdziemy, ale choć na chwilę poczujemy, że sezon nadchodzi wielkimi krokami

Póki co zima w Tatrach nie jest zbyt łaskawa, w związku z czym pierwotny harmonogram imprezy musiał ulec zmianie. Początkowy program zakładał przeprowadzenie dwóch wycieczek skitourowych o różnym stopniu trudności, jednak ze względu na niewystarczającą ilość śniegu zostały one zamienione na wycieczki piesze w grupach o dwóch poziomach zaawansowania – Grupa Familijna (wycieczka na Halę Kondratową) oraz Grupa Szturmowa (wycieczka na Giewont lub Kopę Kondracką). Mimo braku śniegu impreza ta będzie świetną okazją do spotkania w gronie osób, dla których góry, narty i skitouring są prawdziwą pasją!

Wszystkie elementy programu są całkowicie darmowe!

Szczegółowy program imprezy:

8:00 – spotkanie grupy idącej na Kopę Kondracką/Giewont (Grupa Szturmowa). Grupa zbierze się przy wejściu do wypożyczalni Mountain Explorers. Wymagane są raki i czekan – sprzęt będzie można wypożyczyć w Mountain Explorers ze zniżką 50%.

8:20 – wyjście pierwszej grupy

9:00 – spotkanie grupy idącej na Halę Kondratową/Giewont (Grupa Familijna). Spotykamy się przy wejściu do restauracji Gościniec Kuźnice. Zalecamy wzięcie raczków

9:20 – Wyjście drugiej grupy

Sprzęt będzie można wypożyczyć w Mountain Explorers na -50%. Podane trasy są przykładowe i przewodnik w dniu wycieczki zadecyduje o jej ostatecznym charakterze. Wycieczki są darmowe, ale poprosimy o wcześniejszą rejestracje w poniższym formularzu.

UWAGA! Osoby, które zapisały się na wycieczki bardzo prosimy o odpowiedni ubiór i wyposażenie. Należy spodziewać się chłodu, a szlaki na pewno będą zaśnieżone i oblodzone, dlatego też prosimy o zabranie ze sobą odpowiedniego ubrania, przydadzą się też rękawiczki i czapka oraz plecak do spakowania najpotrzebniejszych rzeczy, no i rzecz jasna najważniejsze – górskie obuwie. Osoby wybierające się na wycieczkę z Grupą Szturmową, podczas której wymagane są raki i czekan, muszą posiadać obuwie górskie umożliwiające założenie raków! Wymagana jest także umiejętność posługiwania się czekanem i rakami!

14:00 – przewidywany czas powrotu grupy z Hali Kondratowej

15:00 – przewidywany czas powrotu grupy z Kopy Kondrackiej/Giewontu

Od godziny 14 przewidziany jest poczęstunek w Gościńcu Kuźnice oraz na zewnątrz restauracji, która niestety może nie pomieścić wszystkich strudzonych wędrowców i innych zainteresowanych wydarzeniem, ale nie obawiajcie się – na zewnątrz rozstawione zostaną dla Was specjalne lampy grzewcze, więc nikt nie zmarznie, a dodatkowo rozgrzeje Was przepyszny bigos, grochówka, zupy, a także różne rodzaje grzanego wina od dobrodziejów z restauracji Gościniec Kuźnice. Dla chętnych przewidzieliśmy także nieco mniej rozgrzewające prosecco (w końcu apres-ski!), a wszystkiego będzie dużo, za darmo i wystarczy dla każdego! Zabawa potrwa do godzin wieczornych, a w międzyczasie czekają na Was następujące atrakcje:

15:30 – 16:00 – wykład Jana Krzeptowskiego-Sabały z Tatrzańskiego Parku Narodowego na temat skitouringu z poszanowaniem tatrzańskiej flory i fauny; wykład odbędzie się w budynku wypożyczalni Moutain Explorers w budynku Mountain Explorers.

16:00 – 17:00 – wykład Wojciecha Szatkowskiego (Skitourowe Zakopane) o Mariuszu Zaruskim – założycielu TOPR, wybitnym skitourowcu, oraz projekcja unikatowego filmu o Zaruskim w budynku Mountain Explorers.

17:00 – 18:00 – warsztaty z przygotowania sprzętu narciarskiego z Jackiem Nikilińskim (Hollmenkol) w budynku Mountain Explorers.

16:00 – 20:00 – projekcje filmów górskich dzięki współpracy ze Spotkaniami z Filmem Górskim – w budynku TPN (ul. Kuźnice 1). Wyświetlane dokumenty poruszają tematykę gór i narciarstwa. Część z nich zdobyła nagrody na tegorocznym festiwalu.

UWAGA! Wypożyczalnia jest w stanie pomieścić maksymalnie około 40 osób, natomiast sala konferencyjna w budynku TPN, gdzie wyświetlane będą filmy, może przyjąć maksymalnie około 100 osób, więc w razie wyjątkowo dużego zainteresowania obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy!

Lista wyświetlanych filmów:

SEARCHING FOR GOLD, Reż. Johannes Hoffmann, Austria 2017, 23 min – opowieść o splitboardowej wyprawie w dzikie góry Kirgistanu – kraju, który słynie z ogromnych pokładów złota. Bohaterowie próbują zdobyć położoną na wysokości 4100 m kopalnię złota Kumtor w sercu gór Al-Shirak. Niesamowite krajobrazy, nowe doświadczenia, nieco stresu, a przede wszystkim – piękne linie w nieodkrytych górach – o tym właśnie opowie austriacka produkcja.

THE SPIRIT OF FLATNESS, reż. Paweł Jaworski, Polska, 25 min – nakręcona przez polskiego reżysera Pawła Jaworskiego opowieść o tym, jak to możliwe, że Finlandia – „płaski” kraj niemal totalnie bez wzniesień – jest prawdziwą kuźnią snowboardowych talentów na najwyższym światowym poziomie

– STRUKTURY. TRASY NARCIARSKIE W KRAJOBRAZIE KULTUROWYM, reż. Hanno Mackowitz, Austria 2017, 12 min – opowieść o ujarzmianiu gór w nowatorskim ujęciu – konstrukcje wkomponowane w pejzaż czynią przestrzeń gór dostępną dla człowieka marzącego o wolności i realizowaniu swojej unikalnej pasji. Główna bohaterka – Lorraine Huber, która w dorobku ma między innymi tytuł Mistrzyni Świata we freeridzie z 2017 roku,w opisywanym obrazie robi to z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i szacunkiem dla natury. Film w poetycki sposób ukazuje przestrzeń górskich stoków oraz infrastruktury narciarskiej.

ZEW WYSOKOŚCI, reż. Rastislav Hatiar, Słowacja 2018, 64 min – historia życia słowackiego himalaisty Petera Hámora, który jako pierwszy Słowak i jeden z niewielu ludzi na świecie zdobył koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników, czego dokonał w latach 1998 – 2017

WIATR.THRILLER DOKUMENTALNY, reż. Michał Bielawski, Polska, 74 min – poruszający obraz dokumentujący wpływ wiatru halnego na życie mieszkańców Tatr. Wraz z nasilaniem się wiatru, w ludziach budzą się lęki oraz potęgują się niecodzienne zachowania, policja odnotowuje więcej interwencji, podnosi się współczynnik samobójstw, a w szpitalnych salach pojawia się więcej pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi. W wielowątkowo prowadzonej obserwacji dokumentalnej poznajemy ludzi niejako „skazanych” na działanie wiatru.

AARON DUROGATI, reż. Matteo Vettorel, Damiano Levati,  Włochy 2018, 30 min – tytułowy bohater to świetny paralotniarz i prawdziwy esteta latania, który w cieniu majestatycznych Dolomitów musi zmierzyć się ze swoją osobistą podróżą i podnieść się z upadku. Intymna i pełna mocy opowieść o ludzkiej kruchości, ale i sile, o odkrywaniu na nowo latania, jako czystego ruchu i sposobu na wyrażanie siebie.

Nie może Was zabraknąć 14 grudnia w Kuźnicach! Do zobaczenia!

Partnerami wydarzenia są: Spotkania z Filmem Górskim, Wspinanie.pl, Skionline.pl, Tygodnik Podhalański i Infogram.

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl