Freeride’owe zagrożenia w lasach – tree well

Mocny opad to rosnące zagrożenie lawinowe ⚠ Rozwiązanie? Las! Mogłoby się wydawać, że to idealna alternatywa, ale pamiętajcie, że po pierwsze las nie wyklucza 100% lawin, a poza tym w lesie iglastym czekają na Was inne pułapki – studnie pod gałęziami drzew – TREE WELL.

Śnieg padając na choinki przysypuje wszystko wokół, oraz gałęzie od góry. Jeżeli drzewo ma na dole gęste gałęzie jest spora szansa, że śnieg nie dostanie się pod spód tworząc śmiertelną pułapkę na niczego nieświadomych freerider’ów.

Dlaczego to tak niebezpieczne? Bo łatwo wpaść, trudniej się wyswobodzić. Zwłaszcza jeśli rider wpadnie głową w dół, a jego nogi (narty, bądź deska) są zaplątane i unieruchomione przez gałęzie. Dziury wypełnione są gałęziami, luźnym śniegiem i powietrzem, a z każdym rozpaczliwym ruchem śnieg się zsypuje, zasypując nas… dalej chyba nie musimy tłumaczyć – ryzyko uduszenia jest naprawdę spore! ⚠

❗ Jak zadbać o bezpieczeństwo?

  • Jeździć z godną zaufania i doświadczoną ekipą, starać się mieć siebie w zasięgu kontaktu wzrokowego. Jeździjcie w małych grupach i sprawdzajcie swoją obecność cały czas!
  • Przy dużych opadach jazda w pojedynczych odstępach i łączność przez krótkofalówki wcale nie jest przesadą.
  • Nie zakładać pętelek od kijków na nadgarstki – nawet w razie zwykłej wywrotki w powderze mogą znacznie utrudnić wygrzebanie się ze śniegu.
  • Warto wyposażyć się w gwizdek – sprawdźcie czy Wasze plecaki w klamrze pasa piersiowego nie mają takiego! Producenci bardzo często wyposażają outdoorowe plecaki w takie zabezpieczenie.
  • Unikać bliskich spotkań z drzewami. Pamiętajcie, że nawet kilkanaście cm pod śniegiem mogą kryć się zmrożone gałęzie, o które można zaczepić nartą i przekoziołkować prosto pod drzewo, dlatego w lesie – zwłaszcza, jeśli pokrywa śniegu jest spora (ta zleżała + ta świeża) starajmy się zachować bezpieczny dystans ?
  • Jeździć wyposażonym w abc lawinowe – w razie wypadku kogoś z ekipy masz możliwość szybkiej pomocy!
  • Jeżeli już sam/a wpadniesz do takiej „dziury”, zazwyczaj głową w dół postaraj się nie panikować. Gwałtowne ruchy nie tylko zużywają tlen, ale mogą pogrążyć Cię jeszcze bardziej. Jeśli to możliwe, zadbaj o komorę powietrzną, jeśli nie masz uwięzionej ręki postaraj się odgarnąć śnieg z okolicy twarzy. Jeżeli jesteś w stanie – staraj się trzymać głowę ponad powierzchnią „dziury”. Sprawdź czy możliwe jest dostanie się do gwizdka lub telefonu – postaraj się sprowadzić pomoc/ dać znać o swojej lokalizacji bez zużycia dużej ilości tlenu i sił.

❗ Co jeśli jesteś świadkiem takiego wypadku?

Rozpocznij akcję ratunkową. Nie odpinaj na razie sprzętu uwięzionej osobie – może ona wpaść jeszcze głębiej. Nie próbuj też wyciągać ofiary tak jak upadła – ciągnięcie zaklinowanej kilkudziesięcio kilogramowej osoby za nogę może przynieść marne efekty. Użyj łopaty lawinowej i spróbuj usunąć śnieg dookoła poszkodowanego. Postaraj się ocenić gdzie jest głowa uwięzionej osoby i zacznij kopać na podobieństwo kopania w lawinie – nie kop leja nad poszkodowanym, spróbuj wykopać platformę w kształcie U i jak najszybciej dostać się do głowy zasypanego.

?Sprawdź krótki filmik obrazujący podobny wypadek:

‼  Uważajcie na siebie i przyjaciół i udanej jazdy! Podajcie ten news dalej swoim freeride’owym znajomym ‼ ?

Chcesz skorzystać z wybornych warunków, ale nie masz sprawdzonego partnera? Skorzystaj ze szkoleń indywidualnych w Skitour School i umów się na wspólną wycieczkę z doświadczonym instruktorem, który poprowadzi Cię wymarzoną trasą na miarę Twoich potrzeb !

Link do oferty:  https://skitourschool.pl/szkolenia-indywidualne/

Źródła zdjęć: 

https://brundage.com/deep-pow-tree-well-hazards/

https://gearjunkie.com/outdoor/outdoor-hazards-tree-well-suffocation

https://www.improve-your-snowboarding.com/snowboard_safety_tree_wells.html

https://nbcmontana.com/news/local/experts-warn-of-tree-wells-and-other-dangers-on-the-slopes

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl