Elegancka relacja z III Dni Lawinowo – Skiturowych

Trzecia edycja młodej, ale już kultowej imprezy pod tytułem Dni Lawinowo Skitourowe przeszła do historii. Niestety tym razem nie udało nam się dotrzeć w pełnym składzie do Doliny Pięciu Stawów, ale reprezentował nas Ariel Wojciechowski, który w ciągu dnia sprawował pieczę nad stoiskiem Polar Sportu, a w wolnym czasie atakował pobliskie szczyty (relacja w swoim czasie 🙂 ). Niemniej jednak, dostaliśmy bardzo sympatyczną relacje z Dni od Pana Jana Wierzejskiego i to nią chcemy się z Wami podzielić. Miłego czytania!

Pierwszego dnia już o 8.00 rano w Dolinie stawiło się kilkuset żądnych wiedzy turystów, skiturow-ców i wspinaczy. Darmowe szkolenia z wiedzy lawinowej, skiturowej, turystyki zimowej, nawiga-cji, pierwszej pomocy w górach oraz udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego cieszyły się dużym zainteresowaniem przez cały dzień. Mgła, padający śnieg i lekki wiatr dawały realne poczu-cie trudnych warunków w górach.

Podczas ćwiczeń prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR można było poznać zasady posługiwania się tzw. lawinowym ABC, podstawy używania raków i czekana czy nawigację w terenie górskim. Coraz więcej osób wybierających się w zimie w góry zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niosą za sobą lawiny. Detektor, sonda i łopatka- bez tych trzech elementów nie warto wychodzić powyżej górnej granicy lasu. Każdym z tych elementów trzeba umieć się po-sługiwać. Przy użyciu specjalnych systemów, zakopanych walizek z czujnikami ruchu, manekinów i praktyki wypracowanej przez odbywające się od kilku lat kursy lawinowe w Pięciu Stawach, można było do woli trenować wyszukiwanie poszkodowanych detektorem, sondowanie i opanować spe-cjalne techniki kopania w śniegu.

Przedstawiciele firmy Mammut dodatkowo prezentowali coraz bardziej popularny w Polsce plecak SnowPulse. Każdy chętny mógł założyć plecak na plecy i ciągnąc za specjalny uchwyt wyzwolić dużą poduszkę powietrzną, która w razie zejścia lawiny powoduje wysoką wyporność porwanego pozostawiając go na powierzchni.

W którą stronę trzymamy dziób czekana? w jakich warunkach należy zakładać raki, czy w górach w zimie warto mieć linę, nawet jak nie jesteśmy wspinaczami? Na te pytania można było usłyszeć odpowiedzi na szkoleniach z kwalifikowanej turystyki zimowej.

Jak co roku ratownicy TOPR przy użyciu elektronicznego fantoma prezentowali podstawy pierwszej pomocy w górach.

Uzupełnieniem zajęć praktycznych na zewnątrz były wykłady w schronisku. Tomasz Skrzydłowski, autor wielu publikacji o przyrodzie Tatr i pracownik TPN-u opowiadał o zasadach udostępniania terenu TPN i ich przyrodniczym uzasadnieniu. Następnie po prezentacji filmu Olka Ostrowskiego o wejściu i pierwszym polskim zjeździe na nartach z CzoOyu, zakopiański freerider, zawodnik Majesty i Mammuta Szymon Styrczula-Maśniak przedstawiał model narty, na której zjechał Olek. Ogromną popularnością cieszył się też wykład Marcina Józefowicza, szefa szkolenia TOPR i 5+Szkoły Górskiej o właściwym wyborze drogi w zagrożeniu lawinowym.

Nowością w tym roku był Wysokogórski Tor Przeszkód. Polegał on na przebiegnięciu w jak najlepszym czasie niedługiej pętli oraz trafnym znalezieniu pozoranta w lawinisku przy użyciu de-tektora i sondy. Element pośpiechu i adrenaliny dawał poczucie prawdziwej akcji lawinowej. Wy-ścig odbył się w trzech kategoriach: pieszo, na rakietach i na nartach. Na uczestników biegu czekał poczęstunek oraz wspaniałe i cenne nagrody m.in Plecak SnowPulse, zegarki Garmina, kurtki Arc’teryxa i Milo, sprzęt zimowy Campa czy bony na zakupy w sklepie PolarSport i firmie Mała-chowski.

Liczni sponsorzy Dni Lawinowo Skiturowych zapewnili różnego rodzaju sprzęt do testów. Można było pojeździć na coraz popularniejszych szerokich nartach (Majesty, K2, G3), spróbować coraz lżejszego sprzętu do turystyki i wspinania czy skosztować liofilizowanej żywności wyprawowej rodzimej firmy Lyofood.

Drugi dzień Dni Lawinowo Skiturowych zaskoczył wszystkich piękną pogodą. Tego dnia odbyły się kwalifikowane wycieczki górskie. Pod okiem doświadczonych przewodników można było w praktyce przećwiczyć użycie czekana i raków, nauczyć się zakładania zakosów na skiturach czy wyznaczyć azymut na mapie przy użyciu kompasu lub GPS-a firmy Garmin.

III edycja Dni Lawinowo Skiturowych potwierdziła, że zainteresowanie zimową turystyką górską jest ogromne, a świadomość i odpowiedzialność z roku na rok wzrastają.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z III Dni Lawinowo Skiturowych. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział, wspaniałą atmosferę, doskonałe górskie towarzystwo. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pasji nas wszystkich Dni Lawinowo – Skiturowe doczekają się kolejnych edycji.

Jan Wierzejski

Galeria zdjęć

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl