We wrześniu po raz 15 spotkamy się z Filmem Górskim w Zakopanem!

Już za nieco ponad miesiąc rozpoczynają się Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem! Jest to coroczny festiwal o tematyce outdoorowej dedykowany wszystkim miłośnikom sportów górskich, również w tej ekstremalnej odsłonie. Tegoroczna, piętnasta edycja tego festiwalu startuje dnia 5 września i potrwa cały weekend do 8.09.

W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmowy, Bieg Przedni, Akademia Górska z PZU i Blogórsfera. Po raz drugi przyznana zostanie Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki, a po raz pierwszy zorganizowane zostaną Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej Małopolska 2019, w kategorii B!

Główne punkty festiwalowego programu:

Denis Urubko, Projekt Slide Challenge, making-of „Broad Peak”, tatrzańskie Archiwum X to tylko część atrakcji tegorocznych Spotkań z Filmem Górskim.

Denis Urubko, jeden z najwybitniejszych współczesny wspinaczy, będzie gościem 15. Spotkań z Filmem Górskim. W Zakopanem zobaczymy także, jak powstaje film „Broad Peak” Leszka Dawida, spróbujemy rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci w Tatrach sprzed 94 lat w ramach Tatrzańskiego Archiwum X. Zapraszamy także do udziału w Biegu Przednim. Festiwal odbędzie się w dniach 5-8 września.

Denis Urubko w Zakopanem

Denis Urubko, który kilka dni temu wraz z Donem Bowie uratował włoskich wspinaczy Francesco Cassandro i Cala Climenti na Gaszerbrum VII będzie jednym z gości 15. Spotkań Filmem Górskim.

Urubko to jeden z najlepszych himalaistów w historii. Wszedł bez tlenu na wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Dokonał pierwszych wejść zimowych na Makalu 9 lutego 2009 z Simone Moro i na Gaszerbrum II 2 lutego 2011 z Moro i Amerykaninem Cory Richardsem.  W tym samym roku wytyczył nową drogę na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu (8201 m). 27 stycznia ubiegłego roku, Denis Urubko, wspólnie z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem, przerwał zimową wyprawę na K2 i wziął udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, której celem była pomoc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Revol i sprowadzili ją do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera (dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe). Szczegóły samego spotkania zdradzimy Wam niebawem.

Slide Challenge – zjazd najwyższego wodospadu świata

Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim do Zakopanego przyjedzie Ekipa Slide Challenge – projektu, którego celem jest zdobycie 10 najwyższych wodospadów świata i zjechanie z nich na linach. Podczas festiwalu uczestnicy wyprawy do Wenezueli – Dariusz Pachut, Miłosz Forczek, Dimitri Wika, Paweł Jankowski oraz Jan Wierzejski (operator i reżyser) – opowiedzą o zjeździe na linach z Salto Angel – najwyższego wodospadu świata.

Ekipa poprzeczkę zawiesiła sobie wysoko, obierając na cel najwyższe wodospady świata: Salto Angel (Wenezuela, 979 m), Tugela (RPA, 948 m), Cataratas las Tres Hermanas (Peru, 914 m), Oloʻupena (USA, 900 m), Catarata Yumbilla (Peru, 896 m), Vinnufossen (Norwergia, 860 m), Balaifossen (Norwegia, 850 m), Pu’uka’oku (USA, 840 m), James Bruce Falls (Kanada, 840 m) i Browne Falls (Nowa Zelandia, 836 m).

Z kamerą na wysokości 5600 m n.p.m. –  jak powstaje film „Broad Peak”. Twórcy filmu na festiwalu Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Premierowe pokazy teasera filmu i making of.

7 września podczas 15. edycji Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem odbędzie się premierowy pokaz teasera filmu (2 min) „Broad Peak”, opowiadającego historię legendarnego wejścia Macieja Berbeki na szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć materiały making-of z udziałem Leszka Dawida, zrealizowane w Karakorum, Alpach i Zakopanem, oraz porozmawiać z odtwórcą głównej roli – Ireneuszem Czopem. Producenci opowiedzą także o tym, jak kręci się film na wysokości 5600 m n.p.m.

„Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida, autora głośnego „Jesteś Bogiem”, to oparta na prawdziwych wydarzeniach, dramatyczna opowieść o losach legendarnego himalaisty Macieja Berbeki. To z jego perspektywy poznajemy kulisy pierwszego w historii zimowego wejścia na szczyt Broad Peak, którego dokonali Polacy w 2013 roku. To opowieść o pięknej, ale i niszczycielskiej pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi. Film opisuje się także wielkie, ale i trudne uczucie, jakie połączyło Maćka i Ewę Berbeków.

Zainicjowany i produkowany przez East Studio, „Broad Peak” jest pierwszym w Polsce filmem fabularnym o tej tematyce. Aby wiernie oddać realia wyprawy i przybliżyć widzom potęgę najwyższych gór świata, ekipa filmowców poleciała do Karakorum. To właśnie w bazie pod K2 i na ścianie Broad Peak na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m. powstawała część zdjęć.

W roli głównej zobaczymy Ireneusza Czopa, znanego m.in. z filmów „Konwój” i „Pokłosie”, który będzie gościem tegorocznych Spotkań Górskich w Zakopanem. Żonę Macieja Berbeki – Ewę zagra Maja Ostaszewska („Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Body/Ciało”), zaś w postać Krzysztofa Wielickiego, szefa wyprawy na Broad Peak, wcieli się zdobywca Złotych Lwów za rolę w filmie „Amok” – Łukasz Simlat. Adama Bieleckiego zagra dwukrotny laureat Złotych Lwów za filmy „Cicha noc” i „Obietnica” – Dawid Ogrodnik, Tomka Kowalskiego – Maciej Raniszewski, a Artura Małka – Maciej Kulig.


Tatrzańskie Archiwum X – w ramach 15. Spotkań z Filmem Górskim postaramy się rozwiązać zagadkę najbardziej tajemniczego wypadku w Tatrach 

Eksperci postarają się rozwikłać „tajemnicę” Kaszniców, ojca i syna którzy 94 lata temu wraz z młodym studentem w ciągu kilkunastu minut zginęli w czasie przejścia przez Lodową Przełęcz.

94 lat temu, w sierpniu 1925 roku, w czasie przejścia przez Lodową Przełęcz, w ciągu kilkunastu minut zmarli prokurator Kazimierz Kasznica, jego nastoletni syn Wacław oraz młody student Ryszard Wasserberger.  Ocalała Waleria, żona Kazimierza i matka Wacława. Zdruzgotana matka po spędzeniu dwóch dni i nocy nad ciałami zeszła do Łysej Polany, gdzie spotkała Mariusza Zaruskiego, twórcę i wieloletniego naczelnika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kilka dni później Waleria Kasznicowa została oskarżona przez prasę o zamordowanie męża, syna i przypadkowego świadka. Oskarżenia tego nikt do dziś nie odwołał.

Podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim spróbujemy rozwikłać tę sprawę. Lekarze medycyny sądowej, oficerowie śledczy, ratownicy górscy, meteorolodzy, historycy i dziennikarze przeprowadzą wizję lokalną na miejscu zdarzeń i spotkają się ze wszystkimi, którzy pasjonują się tatrzańskimi historiami. Komisja śledcza zbierze się w pierwszym dniu festiwalu – 5 września 2019, o godz. 16:45, w Dworcu przy ul. Krupówki 12. Wizja lokalna odbędzie się dzień później – 6 września. Zapraszamy na nią wszystkich chętnych. Będziemy chcieli odtworzyć drogę Kaszniców, zrekonstruować przebieg tragedii i ostatecznie ustalić jej miejsce.  Wyruszamy ok. godz. 6 autokarami do Smokowca, stąd górskimi szlakami do Doliny Jaworowej przez Przełęcz Lodową (2 376 m n.p.m.). Uwaga, to wyprawa wymagająca dobrego przygotowania kondycyjnego. Potrwa ok. 10 godzin. Powrót autokarami z Jaworzyny Tatrzańskiej. W wycieczce uczestniczyć będą członkowie Komisji Śledczej.

Koszt uczestnictwa w wycieczce: 10 zł. Zapisy: biuro@spotkania.zakopane.pl w tytule maila prosimy podać hasło: „wizja lokalna”.


Bieg Przedni

W ramach 15. SZFG po raz drugi odbędą się zawody biegowe – Bieg Przedni. Trasa ponownie będzie widokowa, o niezbyt dużym stopniu trudności, z Zakopanego do Kościeliska – 15 km. Startujemy z miasteczka festiwalowego zlokalizowanego na terenie zakopiańskiego Parku Miejskiego i pędzimy w stronę Kościeliska.

Nazwa biegu jest nieprzypadkowa, bowiem zmierzającym w stronę mety towarzyszyć będzie panorama Tatr Zachodnich z Kominiarskim Wierchem na czele. Ten charakterystyczny szczyt, niedostępny dla turystów od końca 1988, jest miejscem gniazdowania jednego z najbardziej majestatycznych ptaków – orła przedniego.

Zależy nam, aby impreza sportowa służyła czemuś więcej niż tylko rywalizacji. Chcemy pokazać Tatry z perspektywy mniej oczywistej, zwrócić uwagę na ich piękno, zwrócić się w stronę świadomej turystyki przywołując historię orła przedniego.

Zawody są realizowane w ścisłej współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Chcemy aby Bieg Przedni był punktem wyjścia zachęcającym do ploggingu – dyscyplinie wymyślonej przez Szwedów polegającej na łączeniu biegania z podnoszeniem napotkanych śmieci.

Zapisy: http://bitly.pl/cJbcc

Oprócz tego czekają na Was premiery najlepszych filmów górskich z kilkunastu krajów (SzFG jest jedynym festiwalem z Polski, który przynależy do prestiżowego stowarzyszenia The International Alliance for Mountain Film) oraz spotkania z reżyserami.

Pełen program festiwalu znajduje się tutaj: https://spotkania.zakopane.pl/

Karnety dostępne są na: http://bit.ly/2NwzKiO

Śledź spotkania na FB: www.facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl