Z Doliny Małej Łąki przez Dolinę


Kościeliską i Miętusią do Doliny


Tomanowej


TOMANOWA WYŻNIA

 

Wysokość 1475M / DŁ. TRASY 21 km

Początek zjazdu Rozdroże szlaków Wyżnia Tomanowa Polana, górna część (1475 m)
Nachylenie stoku  maksymalnie 20 stopni
Przewyższenie  375 m od schroniska Ornak
Długość podejścia  ok. 13 km
Długość zjazdu  ok. 8 km
Najlepsze warunki  Grudzień-styczeń
Stopień trudności (skala tatrzańska)  S 0+
Czas całkowity wycieczki 4-5 godzin
Czas podejścia od schroniska ORNAK  ok. 1,5 godziny
czas całkowity zjazdu 1 godzina
Czas zjazdu do ornaku 0,5 godziny
Zagrożenie lawinowe Uwaga na bardzo lawiniasty Czerwony Żleb, obchodzimy go łukiem przez polany

Po dużych opadach w Tatrach zawsze wzrasta zagrożenie lawinowe. Pozostaje nam do dyspozycji pasmo reglowe. Spokój i jazda po głębokim, nieprzejeżdżonym śniegu. Proponujemy taką właśnie wycieczkę narciarską. Na nartach przez tatrzańskie doliny: Miętusią, Kościeliską i Tomanową.

O wycieczce

Jest to propozycja dla każdego, kto ceni sobie ciszę i spokój, a także ma już dość tak popularnych regionów narciarskich jak Kasprowy Wierch, dolina Chochołowska. Wycieczka przez te trzy tatrzańskie doliny jest przyjemną alternatywą gdy warunki w wyższych partiach są niepewne.

tomanowa1

 

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

Galeria zdjęć z trasy

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca Skitourowego Zakopanego,
Przewodnik,
Instruktor Skitour School

Mała Łąka- Przysłop Miętusi

Pierwszy etap naszej ski-tury to dotarcie z wylotu Doliny Małej Łąki na Przysłop Miętusi. Od początku kierujemy się szlakiem niebieskim. Po 20 minutach natrafimy na rozwidlenie tras – możemy udać się w stronę Małej Łąki (szlak żółty) lub Przysłopu (szlak niebieskim). Wybieramy niebieski i po ok. 40 minut łatwego podejścia jesteśmy na miejscu. Ściągamy foki pierwszy raz tego dnia, bo czeka nas zjazd z Przysłopu Miętusiego na Polanę Zahradziska (na rozwidleniu szlaków jedziemy prosto). Dość długi, choć łatwy.

 

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

Przysłop Miętusi- Hala Ornak

Z Przysłopu Miętusiego szeroką polaną i ładnym stokiem zjeżdżamy na tzw. Ogon. Z polany wjeżdżamy do lasu i za znakami czarnymi zjeżdżamy wąskim holwegiem na Polanę Zahradziska (uwaga na skały przy niskiej pokrywie śnieżnej). Skręcamy z Zahradzisk w lewo, na mostek w Dolinie Kościeliskiej (tam zakładamy foki) i kontynuujemy wędrówkę na nartach na Ornak do schroniska PTTK im. Walerego Goetla.

tomanowa3

 

Galeria zdjęć z etapu 2

Hala Ornak- Wyżnia Tomanowa Polana

Podejście zaczynamy od schroniska Ornak (1100 m). Wracamy 100 m, do rozdroża szlaków i skręcamy w prawo, za znakami zielonymi, do Doliny Tomanowej. Idziemy przecinką szlaku pośród wysokiego, dorodnego lasu, ku południowemu-wschodowi. Przechodzimy przez kilka mostków na Tomanowym Potoku. Potem szlak skręca łukiem w lewo i dochodzimy do Niżniej Tomanowej Polany, a stąd zakosami ku górze na Wyżnią Tomanową Polanę. Należy bacznie uważać na znajdujący się po naszej lewej bardzo lawiniasty Czerwony Żleb (częste duże lawiny). Z Wyżniej Tomanowej dochodzimy stromszym terenem aż do rozdroża szlaków powyżej Wyżniej Tomanowej (wysokość 1475 m). Podejście łatwym terenem zajmie nam ok. 1 godziny. Tu zdejmujemy foki i szykujemy się do zjazdu. Tu też kończy się szlak narciarski, udostępniony do turystyki narciarskiej. Bardzo ładny widok na szczyty Tatr Zachodnich od Starorobociańskiego po długą grań Błyszcza.

 

tomanowa4

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 3

Zjazd przez polany Tomanową Wyżnią i Niżnią prowadzi najpierw niestromym terenem Tomanowej Polany Wyżniej (rozpoczyna się od punktu, gdzie szlak zielony skręca w lewo w stronę Chudej Przełączki, dotąd dozwolone jest podejście). Zjeżdżamy szerokim i niestromym terenem Tomanowej Wyżniej, kierujemy się za znakami zielonymi, przejeżdżając przez wyrąbaną przez dużą lawinę polankę (są tu powalone drzewa, wiatrołomy, korzenie – ostrożnie). Osiągamy Tomanową Polanę Niżnią. Stąd pozostaje nam już tylko ponad kilometrowej długości szus do wylotu Doliny Tomanowej (uwaga na podchodzących turystów). Po drodze mijamy charakterystyczne trzy mostki i wpadamy na główny szlak w Dolinie Kościeliskiej, możemy skręcić w lewo do schroniska PTTK im. Walerego Goetla na Ornaku, bądź w prawo do wylotu doliny. Zjazd jest nietrudny i dostępny dla każdego nawet początkującego ski-turysty. Polecamy przy puszystych śniegach na początku sezonu: grudzień – styczeń.

 

tomanowa5

 

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013