Schronisko na Polanie Chochołowskiej

O schronisku

Duże schronisko z dobrą kuchnia z widokiem na cudowną Polanę Chochołowską, która na wiosnę zarasta krokusami.

Schronisko pttk na Polanie Chochołowskiej znajduje się na wysokości 1148 m n.p.m. Już w 1911 roku stało w tym miejscu pierwsze niezagospodarowane schronisko, które niestety padało ofiarą grabieży. W 1932 r. powstało nowe schronisko, jednak nie na długo ponieważ w trakcie II Wojny Światowej zostało spalone przez Niemców. Schronisko na Polanie Chochołowskiej zostało ponownie odbudowane i w 1953 r. oddane do użytku dla Turystów.

Schronisko korzysta z elektrowni wodnej, którą wybudowano w 1955 r., jako pierwszą w Tatrach. Elektrownia wykorzystuje wody Jarząbczego Potoku i pozwala zastąpić spalinowe agregaty prądotwórcze.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej jest świetnym miejscem do rozpoczęcia wycieczek na okoliczne szczyty Doliny Chochołowskiej zarówno latem, jak i zimą.

Historia schroniska

Miejsce do budowy nowego schroniska wybierano bardzo starannie, w trakcie wizji lokalnej w 1928 r. zadecydowano, iż schronisko stanie na południowym krańcu Polany Chochołowskiej, która już wtedy słynęła wśród narciarzy.

W 1931 r. schronisko jeszcze było niewykończone, ale przyjmowało już pierwszych turystów. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1932 r. Budynek schroniska był osadzony na kamiennej podmurówce, a stylowe wnętrze nawiązywało do motywów górskich. Od 1935 r. schronisko ma zainstalowane centralne ogrzewanie, co przełożyło się na znaczną poprawę standardu.

Niestety schronisko nie przetrwało II Wojny Światowej i spłonęło w jej ostatnich dniach. Pożar zainicjowały niemieckie pociski artyleryjskie, wystrzeliwane w trakcie natarcia na partyzantów, którzy zakwaterowali się w Dolinie Chochołowskiej.

Polski Związek Narciarski zainicjował odbudowę schroniska na Polanie Chochołowskiej, do której przystąpiono w 1951 r. Odbudowane schronisko zostało oddane do użytku turystów dwa lata później. Projektem budynku zajęła się Anna Górska, wykorzystując motywy regionalne.

Ważnym punktem w historii schroniska jest również wizyta papieża Jana Pawła II, która miała miejsce 23 czerwca 1983 r.

O terenie

Okolica Polany Chochołowskiej jest niezwykle atrakcyjna dla turystów, znajduje się tam bowiem największa letnia wieś góralska w Tatrach. Odbywa się tam w okresie od maja do września kultowy wypas owiec. W bacówce można spróbować oscypków, buncu czy żentycy. Na polanie znajdziemy również Kaplicę Pasterską pod wezwaniem Jana Chrzciciela, gdzie co roku odbywa się niezwykle klimatyczna Pasterka.

W okolicy Polany Chochołowskiej znajdują się takie szlaki narciarskie i turystyczne jak: Dolina Starorobociańska, Dolina Jarząbcza, Dolina Iwanicka oraz szlaki na Grzesia, Rakoń czy Wołowiec. Są to tereny bardzo dobre do uprawiania skituringu.

Cennik

RODZAJ POKOJUCena*
sezon niskisezon wysoki (25.XII do 3.I, Święta Wielkanocne, 01.V-04.V, 01.VI.-30.IX)
2-osobowy z umywalką45 zł
(z pościelą)
55 zł
(z pościelą)
2-osobowy bez umywalki40 zł
(z pościelą)
45 zł
(z pościelą)
3-osobowy40 zł
(z pościelą)
40 zł
(z pościelą)
4-osobowy z łazienką45 zł
(z pościelą)
55 zł
(z pościelą)
4-osobowy bez umywalki35 zł35 zł
6-osobowym z umywalką35 zł35 zł
6-osobowy bez umywalki30 zł30 zł
8-osobowy30 zł30 zł
14-osobowy25 zł25 zł
Podłoga20 zł20 zł
* cena za osobę

Ceny posiłków:

  • śniadanie – 15 – 20 zł
  • obiad – 35 – 40 zł
  • kolacja – 15 – 20 zł

Rabaty:

  • rabat dla członków PTTK
  • rabat dla Honorowych Dawców Krwi – 10%
  • rabaty dla młodzieży akademickiej i szkolnej – 5%

Zasady rezerwacji:

  • Rezerwacje telefoniczne przyjmowane są od godziny 08.00 do 20.00, tel.:18 20 705 10,
  • Płatności w schronisku dokonuje się wyłącznie gotówką. Brak możliwości płacenia kartą.
  • Wymagana zaliczka, płatna na konto:Nr konta bankowego do wpłat zaliczki: FORTIS BANK O/ZAKOPANE 66 1600 1042 0002 0141 8208 0001
  • W przypadku rezygnacji schronisko zwraca zaliczki do 3 tygodni przed terminem rezerwacji.

Jak dotrzeć?

Drogę do schroniska na Polanie Chochołowskiej zaczynamy z Siwej Polany. Jest ona oddalona od centrum Zakopanego o około 10 km, ale kursuje w tę stronę wiele busów. Dla osób zmotoryzowanych u wylotu Doliny Chochołowskiej znajduje się kilka parkingów. Ceny pozostawienia samochody na Siwej Polanie to około 10 zł za cały dzień. Podejście piesze do schroniska zajmie nam około 2 godzin. Dla osób, które wolą spacerować mniej dostępna jest kolejka „Rakoń”, która w sezonie letnim kursuje co pół godziny i dojeżdża do Polany Huciska. Jest to już połowa drogi do schroniska. Dodatkowo na Siwej Polanie znaleźć możemy wypożyczalnie rowerów, którymi możemy dojechać dalej niż kolejką, bo do leśniczówki. Na samą Polanę chochołowską możemy dotrzeć pieszo lub góralską bryczką.

Kontakt

Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej

tel.(018) 20 705 10
mail: chocholowska.schronisko@gmail.com
www: http://www.chocholowska.zakopane.pl/

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl