Z cyklu o Instruktorach Skitour School – Zosia Bachleda

SkitouroweZakopane i SkitourSchool to dobrze znane Wam marki, ale pamiętajmy, że to przede wszystkim ludzie, zgrana ekipa, która nie tylko wspólnie działa, szkoli Was i siebie, ale co najważniejsze to ludzie, których połączyła wspólna górska pasja i umiłowanie przygody. Gdyby nie oni, nie byłoby nas, więc czas, abyście poznali „Naszych Ludzi” nieco bliżej. 

A zatem przedstawiamy, choć większości zapewne tej Pani przedstawiać nie trzeba, Zosię Bachledę, Instruktora Narciarstwa Wysokogórskiego PZA, Instruktora Narciarstwa PZN-SITN, Instruktora Turystyki Wysokogórskiej VHT, a także Tatrzańskiego Przewodnika Wysokogórskiego i Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA, z wieloletnim doświadczeniem we wszystkich wspomnianych branżach. Szkoli od 25 lat, a dla nas prowadzi kursy narciarstwa wysokogórskiego i skitouringu.

Początkującym skiturowcom poleca, by nauczyli się dobrze jeździć na nartach zjazdowych, przygotowywali się do sezonu kondycyjnie, a następnie uczyli się skitouringu z kompetentnymi przyjaciółmi,  przewodnikiem lub instruktorem na kursach. Tym bardziej zaawansowanym, radzi, by korzystali z każdej dostępnej metody poszerzania wiedzy i kompetencji, korzystali z kursów lawinowych, nawigacji, freeridowych oraz podróżowali, stawiając sobie ambitne, ale wciąż będące w ich w zasięgu cele. Skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne, działania dają mnóstwo satysfakcji i motywują do nowych wyzwań.

Jej ulubionym terenem do działań skiturowych są Tatry polskie i słowackie oraz Niskie Tatry.

Od lat jej wielką pasją jest zdobywanie gór na nartach i narciarstwo pozatrasowe, które uprawia nieprzerwanie od 1988 roku. Na swoim koncie ma wiele sukcesów, a wśród nich: dziesięciokrotne zwycięstwo w Mistrzostwach Polski w skialpiniźmie, zjazd na nartach z Łomnicy (2632 m), Hińczowej Przełęczy, z Rysów na południowy zachód, liczne trawersy Tatr Wysokich, Zachodnich i Niskich, a także zjazd z Demawend w Iranie (5610 m), Mera Peak w Nepalu (6476 m), dwukrotne przejście kultowego Haute Route (narciarski szlak wysokogórski z Zermatt do Chamonix, który ma łącznie 180 km) i działania skialpinistyczne w Hohen Tauren, Bernina, Ortler Cevedale, Berner Oberland czy w Gruzji. Brała też udział w Mistrzostwach Świata we Francji i Hiszpanii oraz w Mistrzostwach Europy na Słowacji. Lista godna podziwu i mamy nadzieję motywująca.

Już bez nart, za to solo zdobyła Ama Dablam (6828 m) oraz weszła na Island Peak (6189 m) i Kilimandżaro (5895 m). 

Oprócz tego Zosia się wspina, a kurs taternicki ukończyła w 1983 r. Od tego czasu działała wspinaczkowo w Tatrach polskich i słowackich, Alpach austriackich i francuskich, Dolomitach, Vall di Mello, Arco oraz Calanques. A jak nie była w górach, to „dawała nura” i zwiedzała podwodne wraki w Norwegii, jaskinie w Hiszpanii, nurkowała na Mazurach, w nocy i pod lodem, karmiła delfiny i tuńczyki w greckich wodach. Jest też zawodowym kaskaderem. Wnikliwi obserwatorzy mogli zobaczyć ją w wielu filmach i reklamach.

W wolnym czasie, którego za wiele nie ma, lubi też pokręcić na rowerze górskim.

Do zobaczenia w górach, na skiturach i na kursach m.in. z Zosią!

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl