„Nie wędruj po zmroku” – coroczny zakaz TPN wchodzi w życie 1 marca.

Od 1 marca wchodzi coroczny, sezonowy zakaz wędrowania od zmierzchu do świtu. Zakaz ten obowiązywać będzie aż do 30 listopada. "Nie wędruj po zmroku" to akcja TPN mająca na celu ograniczyć spory ruch turystyczny oraz ułatwić zwierzętom nocną aktywność.

Zakaz poruszania się nocą na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – Nie wędruj po zmroku.

Nocne skiturowe wejście na Kasprowy? Zjazd z Kopy z czołówką? Spacer pod rozgwieżdżonym tatrzańskim niebem?
Takie plany musimy odłożyć do kolejnego sezonu zimowego.
Od 1 marca wchodzi coroczny, sezonowy zakaz wędrowania od zmierzchu do świtu. Zakaz ten obowiązywać będzie aż do 30 listopada. Co ma na celu akcja TPN Nie wędruj po zmroku?

Fot. Kuba Witos

Zadbajmy o spokojny sen i aktywność tatrzańskich zwierząt

W TPN występuje wiele gatunków zwierząt, które są aktywne nie tylko za dnia ale również, a często – przede wszystkim nocą. Należą do nich między innymi: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Z kolei część gatunków nocą przechodzi w stan odpoczynku oraz czuwania. Mniejsze zwierzęta mają sporo naturalnych wrogów drapieżników, dlatego nie dokładajmy im dodatkowego stresu swoją bezsennością i chęcią przeżycia nocnej przygody w górach.

Zakaz poruszania się nocą jest istotny szczególnie wiosną, która jest dla niektórych gatunków okresem godowym, a dla innych z kolei porą na wydawanie na świat potomstwa. Uszanujmy zatem decyzję TPN, a wycieczki planujmy tak, aby po nastaniu nocy znaleźć się już w domu lub schronisku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie TPN.

Fot. Filip Zięba, tpn.pl
WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl