TPN na temat Skitouringu – videorelacja

15 kwietnia w budynku Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie pod tytułem „Bezpieczny Skitouring” zorganizowane przez Biuro Przewodników Wysokogórskich.

15 kwietnia w budynku Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie pod tytułem „Bezpieczny Skitouring” zorganizowane przez Biuro Przewodników Wysokogórskich.

Pierwszym prelegentem był Sylweriusz Kosiński – lekarz, ratownik TOPR, współtwórca Centrum Hipotermii Głębokiej. Wystąpienie Pana Sylweriusza było niesamowite – gigantyczna ilość danych na temat procesów, które zachodzą w naszym ciele podczas chodzenia na turach. Jedne z najciekawszych wniosków, to:

– Wełna jest jednym z najlepszych materiałów ogrzewających
– Bawełna zabija – najszybciej nabiera wilgoci
– Przegrzanie w górach jest bardzo niebezpieczne wiec trzeba dopasować odpowiednio warstwy ubrania (sposób „na cebulkę” jest simply the best)
– Rękawice – najlepiej sprawdzają się systemy warstwowe
– Stosowanie dodatkowej warstwy kremu na twarz nie zapobiega odmrożeniom, co więcej może zwiększać ich ryzyko
– Ciężkie zapalenie spojówek może być spowodowane nadmierną ilością promieni uv (śnieg odbija 8 razy więcej promieni uv)
– Najlepsze są proste cukry, jako uzupełnienie energii
– Czekolada jednak nie jest taka fajna w górach (połączenie tłuszczów i cukrów)

Oczywiście powyższe wnioski są mocno uproszczone, ale pokazują jak wiele mitów krąży w świecie skitourowym. Po wystąpieniu Pana Sylweriusza nadszedł czas na prezentację Pana Jana Krzeptowskiego z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wystąpienie również należało do bardzo dobrych – sporo danych, trafne wnioski i bardzo fajne podejście do sprawy „ludzi w górach”. Mnie z wiadomych względów najbardziej interesował fragment dotyczący skitouringu w Tatrach i to jego przedstawiam poniżej:

Na koniec pozostaje mi tylko wyrazić słowa uznania dla prelegentów i organizatorów. Świetnie, że takie inicjatywy powstają i mamy nadzieję, że będzie ich więcej!

Mateusz Mróz

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl