Tatrzańskie NAJ – 3 najładniejsze trasy dla początkujących tatrołazów – część II

Niejednokrotnie trudno jest wybrać ten właściwy dla siebie szlak – i tutaj przychodzimy z pomocą my – Skitourowe Zakopane. Tatry mamy schodzone wzdłuż i wszerz nie tylko na nartach, ale również latem, biegiem, ze szpejem wspinaczkowym, z psem, z dziećmi czy niepełnosprawnym. Dlatego śledźcie naszą subiektywną serię naszych tatrzańskich „The best of..” i już zawsze będziecie wiedzieć gdzie warto się wybrać.

Końcówka wakacji to dobry moment na zaliczenie ładnego spaceru czy większej wycieczki po Tatrach. Tylko gdzie wyruszyć żeby się nie zmęczyć a mieć wspaniałe widoki?

Tatrzański Park Narodowy pokryty jest bardzo gęstą siatką szlaków o różnych poziomach trudności. To ponad 275 km udostępnionych tras do wędrowania – prawdziwy raj dla górołazów. I prawdziwy dylemat dla niezdecydowanych.

W poprzedniej części, którą możecie sprawdzić TUTAJ opisywaliśmy spacer w okolicach Doliny Białego – niewielkiej dolinki blisko od centrum Zakopanego (okolice Wielkiej Krokwi). Nadeszła pora na kolejną propozycję a jest nią:

2. Dolina Olczyska i wejście na Kopieniec Wielki (lub Nosal).

Kopieniec Wielki fot. fotomiejsca.net

Kolejna przyjemna i zwieńczona pięknymi widokami łatwa spacerowa trasa.

Do punktu startowego dojeżdzamy samochodem lub busem (można też oczywiście dojść spacerem z centrum Zakopanego).

Wycieczkę zaczynamy w okolicach Kaplicy w Jaszczurówce, która sama w sobie jest warta zwiedzenia – niewielka drewniana kaplica z początków XX wieku, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza stanowi kwintesencję sakralnej architektury zakopiańskiej. Co ciekawe, nazwa miejsca wywodzi się od salamander, które od wieków upodobały sobie to miejsce. Przy początku trasy znajduje się tutaj Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. Ścieżka dydaktyczna wokół oczek wodnych pełnych salamander, traszek, żab i ropuch jest dobrym pomysłem zwłaszcza dla rodziców z ciekawymi świata dziećmi.

Zielony szlak, którym ruszamy wiedzie dnem doliny wzdłuż Potoku Olczyskiego. Prowadzi przez świerkowy las, więc jest dobrym pomysłem np. na upalne letnie dni. Szlak wyprowadza na Polanę Olczyską (dojście ok 40-50minut). Stąd mamy kilka możliwości dalszej wędrówki – dla zmęczonych powrót w dół tą samą drogą, a dla tych ambitniejszych dwa warianty.

Pierwszy z nich to wejście na Kopieniec Wielki – nietrudny i widokowy szczyt o wysokości 1328 m.n.p.m. Zdecydowanie polecamy ten wariant, ponieważ przy niewielkim wysiłku wychodzimy na bardzo widokowe, przyjemne miejsce! Z Kopieńca wracamy tą samą drogą lub schodzimy Zielonym Szlakiem do Toporowej Cyrhli (skąd łapiemy busa do Zakopanego). Zejście inną drogą zazwyczaj komplikuje nieco wycieczkę (kwestia transportu z powrotem), ale zawsze jest ciekawszą alternatywą od powrotu tą samą drogą.

Drugi wariant to przejście żółtym szlakiem na Nosal (1206 m.n.p.m.), kolejny z kultowych i łatwo dostępnych punktów widokowych. Ze szczytu Nosala wracamy tą samą drogą – do Doliny Olczyskiej, lub wybieramy jedną odnogę zielonego szlaku; do Kuźnic przez Przełęcz Nosalową pod kolejkę, lub drugą prowadzącą do granic TPN (Murowanica).

Czasy przejścia (wedle mapy, nie wliczając postojów)

  • Zielony szlak Doliną Olczyską do Polany Olczyskiej, powrót tą samą drogą 1h 20 min
  • Zielonym szlakiem przez Dolinę, wejście na Kopieniec, powrót tą samą drogą 3h
  • Zielonym szlakiem przez Dolinę, wejście na Kopieniec, zejście do Toporowej Cyrhli 2h 40min
  • Zielonym szlakiem przez Dolinę, wejście na Nosal i powrót tą samą drogą 2h 30min
  • Zielonym szlakiem przez Dolinę, wejście na Nosal, zejście do Kuźnic pod kolejkę 1h 35min, 2h 5 min do Murowanicy
WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl