Lato w pełni, nic tylko pakować plecak i ruszać w góry… Ale gdzie dokładnie?
Oto jest pytanie, i to wcale nie głupie. Tatrzański Park Narodowy pokryty jest bardzo gęstą siatką szlaków o różnych poziomach trudności. To ponad 275 km udostępnionych tras do wędrowania – prawdziwy raj dla górołazów. I prawdziwy dylemat dla niezdecydowanych.
Niejednokrotnie trudno jest wybrać ten właściwy dla siebie szlak – i tutaj przychodzimy z pomocą my – Skitourowe Zakopane. Tatry mamy schodzone wzdłuż i wszerz nie tylko na nartach, ale również latem, biegiem, ze szpejem wspinaczkowym, z psem, z dziećmi czy niepełnosprawnym. Dlatego śledźcie naszą subiektywną serię naszych tatrzańskich „The best of..” i już zawsze będziecie wiedzieć gdzie warto się wybrać.
Rozpoczynając naszą serię najlepszych, najładniejszych i najciekawszych szlaków na warsztat kładziemy szlaki dla początkujących.
Łatwych szlaków w Tatrach jest sporo – Doliny Tatrzańskie; jak Lejowa, Kościeliska, Strążyska, Chochołowska, Kondratowa, Roztoka, Rybiego Potoku. Również wybrane odcinki Drogi pod Reglami i Ścieżka nad Reglami (całość jest dość długa jak dla początkującego turysty).
Wymieniać by długo, dla nas najlepsze z nich to:
- Dolina Białego z możliwością wejścia na niezwykle widokową i łatwą do zdobycia Sarnią Skałę. (lub odpoczynkiem u jej stóp).
- Dolina Olczyska i wejście na Kopieniec Wielki lub Nosal
- *Trasa słowacka: Dolina Białej Wody (z opcją na nieco dłuższą i trudniejszą wycieczkę – wedle sił!)
Zainteresowani? Przeczytajcie krótkie opisy wyżej wymienionych tras.. i sami wybierzcie!
1. Dolina Białego z wyjściem na Sarnią Skałę.. lub odpoczynkiem u jej stóp.
Dolina Białego to niewielka i malownicza dolinka pomiędzy Krokwią a Doliną Strążyską. Jest bardzo łatwo dostępna z drogi pod reglami i nieco mniej zatłoczona od pobliskiej Strążyskiej. Jest idealną opcją na krótką wycieczkę, popołudniowy spacer.
Ten łatwy i urokliwy szlak ciągnie się ok 2,5/3km doliną (w jedną stronę), prowadzą go żółte oznakowania.
Gęsty las, wijący się potok Białego, kaskady i niewielkie wodospady oraz piękne formacje skalne – tak właśnie wygląda Dolina Białego.
Do dojściu do końca doliny dochodzimy do skrzyżowania szlaku ze Ścieżką nad Reglami (czarny szlak) i polecamy podejść nim kilka/kilkanaście minut do Przełęczy Czerwonej, gdzie znajduje się dobry punkt na odpoczynek. Tym, którzy szukają większych wrażeń nie pozostaje nic innego jak wejść na leżącą nieopodal Sarnią Skałę – niezwykle malownicze i widokowe skalne wypiętrzenie. Historia donosi, że masyw Sarniej Skały swego czasu był intensywnie przeczesywany przez poszukiwaczy skarbów… tymczasem prawdziwy skarb kryje się na jej szczycie; grańka Sarniej Skały co prawda nie jest wysoka – 1377m.n.p.m., ale dość wybitna (76m wyżej w stosunku do otaczających ją terenów), dzięki czemu rozpościera się tam wyjątkowy widok – z jednej strony na całą panoramę Zakopanego, a z drugiej na masyw Giewontu.
Powrót:
W zależności od chęci mamy kilka wariantów powrotu; zejście tą samą drogą, przejście Ścieżką nad Reglami i powrót Doliną Strążyską, lub przejście Ścieżką nad Reglami w stronę Kalatówek i zejście do Kuźnic (wariant dłuższy ale w naszym odczuciu mniej zatłoczony i ciekawszy od znanej większości Strążyskiej – ścieżka wije się i kręci, raz lasem, a raz ukazując wspaniałe widoki). Chcąc dostać się później z powrotem do punktu startowego wystarczy przespacerować się Drogą pod Reglami.
Czasy przejścia (wedle mapy, nie wliczając postojów)
- Sam żółty szlak (góra-dół) 2h 10min
- Żółtym szlakiem z wejściem na Sarnią Skałę 3h
- Przez Dolinę Białego na Sarnią Skałę – powrót Doliną Strążyską 3h 05min + 20 minut spaceru z wylotu Strążyskiej Drogą pod Reglami do punktu startowego
- Przez Dolinę Białego na Sarnią Skałę – powrót Ścieżką nad Reglami przez Kalatówki do Kuźnic – 3h 55min do Kuźnic + 45 min spaceru do Ronda Kuźnickiego i Drogą pod Reglami do punktu początkowego (z Kuźnic można też zjechać busem)
Fot. Agnieszka Bafia Fotografia
Wkrótce kolejna część, a w niej opis łatwej i niezwykle widokowej trasy przez Dolinę Olczyską z wejściem na Kopieniec Wielki lub Nosal.