Tatrzańskie NAJ – 3 najładniejsze trasy dla początkujących tatrołazów – część I

Niejednokrotnie trudno jest wybrać ten właściwy dla siebie szlak – i tutaj przychodzimy z pomocą my – Skitourowe Zakopane. Tatry mamy schodzone wzdłuż i wszerz nie tylko na nartach, ale również latem, biegiem, ze szpejem wspinaczkowym, z psem, z dziećmi czy niepełnosprawnym. Dlatego śledźcie naszą subiektywną serię naszych tatrzańskich „The best of..” i już zawsze będziecie wiedzieć gdzie warto się wybrać.

Lato w pełni, nic tylko pakować plecak i ruszać w góry… Ale gdzie dokładnie?

Oto jest pytanie, i to wcale nie głupie. Tatrzański Park Narodowy pokryty jest bardzo gęstą siatką szlaków o różnych poziomach trudności. To ponad 275 km udostępnionych tras do wędrowania – prawdziwy raj dla górołazów. I prawdziwy dylemat dla niezdecydowanych.

Niejednokrotnie trudno jest wybrać ten właściwy dla siebie szlak – i tutaj przychodzimy z pomocą my – Skitourowe Zakopane. Tatry mamy schodzone wzdłuż i wszerz nie tylko na nartach, ale również latem, biegiem, ze szpejem wspinaczkowym, z psem, z dziećmi czy niepełnosprawnym. Dlatego śledźcie naszą subiektywną serię naszych tatrzańskich „The best of..” i już zawsze będziecie wiedzieć gdzie warto się wybrać.

Rozpoczynając naszą serię najlepszych, najładniejszych i najciekawszych szlaków na warsztat kładziemy szlaki dla początkujących.

Łatwych szlaków w Tatrach jest sporo – Doliny Tatrzańskie; jak Lejowa, Kościeliska, Strążyska, Chochołowska, Kondratowa, Roztoka, Rybiego Potoku. Również wybrane odcinki Drogi pod Reglami i Ścieżka nad Reglami (całość jest dość długa jak dla początkującego turysty).

Wymieniać by długo, dla nas najlepsze z nich to:

  • Dolina Białego z możliwością wejścia na niezwykle widokową i łatwą do zdobycia Sarnią Skałę. (lub odpoczynkiem u jej stóp).
  • Dolina Olczyska i wejście na Kopieniec Wielki lub Nosal
  • *Trasa słowacka: Dolina Białej Wody (z opcją na nieco dłuższą i trudniejszą wycieczkę – wedle sił!)

Zainteresowani? Przeczytajcie krótkie opisy wyżej wymienionych tras.. i sami wybierzcie!

1. Dolina Białego z wyjściem na Sarnią Skałę.. lub odpoczynkiem u jej stóp.

Fot. Agnieszka Bafia

Dolina Białego to niewielka i malownicza dolinka pomiędzy Krokwią a Doliną Strążyską. Jest bardzo łatwo dostępna z drogi pod reglami i nieco mniej zatłoczona od pobliskiej Strążyskiej. Jest idealną opcją na krótką wycieczkę, popołudniowy spacer.

Ten łatwy i urokliwy szlak ciągnie się ok 2,5/3km doliną (w jedną stronę), prowadzą go żółte oznakowania.

Gęsty las, wijący się potok Białego, kaskady i niewielkie wodospady oraz piękne formacje skalne – tak właśnie wygląda Dolina Białego.

Do dojściu do końca doliny dochodzimy do skrzyżowania szlaku ze Ścieżką nad Reglami (czarny szlak) i polecamy podejść nim kilka/kilkanaście minut do Przełęczy Czerwonej, gdzie znajduje się dobry punkt na odpoczynek. Tym, którzy szukają większych wrażeń nie pozostaje nic innego jak wejść na leżącą nieopodal Sarnią Skałę – niezwykle malownicze i widokowe skalne wypiętrzenie. Historia donosi, że masyw Sarniej Skały swego czasu był intensywnie przeczesywany przez poszukiwaczy skarbów… tymczasem prawdziwy skarb kryje się na jej szczycie; grańka Sarniej Skały co prawda nie jest wysoka – 1377m.n.p.m., ale dość wybitna (76m wyżej w stosunku do otaczających ją terenów), dzięki czemu rozpościera się tam wyjątkowy widok – z jednej strony na całą panoramę Zakopanego, a z drugiej na masyw Giewontu.

Powrót:

W zależności od chęci mamy kilka wariantów powrotu; zejście tą samą drogą, przejście Ścieżką nad Reglami i powrót Doliną Strążyską, lub przejście Ścieżką nad Reglami w stronę Kalatówek i zejście do Kuźnic (wariant dłuższy ale w naszym odczuciu mniej zatłoczony i ciekawszy od znanej większości Strążyskiej – ścieżka wije się i kręci, raz lasem, a raz ukazując wspaniałe widoki). Chcąc dostać się później z powrotem do punktu startowego wystarczy przespacerować się Drogą pod Reglami.

Czasy przejścia (wedle mapy, nie wliczając postojów)

  • Sam żółty szlak (góra-dół) 2h 10min
  • Żółtym szlakiem z wejściem na Sarnią Skałę 3h
  • Przez Dolinę Białego na Sarnią Skałę – powrót Doliną Strążyską 3h 05min + 20 minut spaceru z wylotu Strążyskiej Drogą pod Reglami do punktu startowego
  • Przez Dolinę Białego na Sarnią Skałę – powrót Ścieżką nad Reglami przez Kalatówki do Kuźnic – 3h 55min do Kuźnic + 45 min spaceru do Ronda Kuźnickiego i Drogą pod Reglami do punktu początkowego (z Kuźnic można też zjechać busem)

Fot. Agnieszka Bafia Fotografia

Wkrótce kolejna część, a w niej opis łatwej i niezwykle widokowej trasy przez Dolinę Olczyską z wejściem na Kopieniec Wielki lub Nosal.

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl