SPOTKANIE NA WYSTAWIE „MAGIA NART”: MAKSYMILIAN DUDRYK „MAKS” – NARCIARZ Z KARPACKIEJ GRANI

17 marca 2016 r. (czwartek), godz. 18:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Muzeum Tatrzańskie i Tatrzański Park Narodowy serdecznie zapraszają na spotkanie na wystawie „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 r.”, które poprowadzi Wojciech Szatkowski.
Karpaty Wschodnie. Czarnohora i Gorgany. Góry równie dla nas odległe, jak i historia tamtejszego narciarstwa. Polskiego narciarstwa spod znaku KTN. Narciarstwa, którego symbolami są słowa: wyrypa, foki, turystyka narciarska i „bambus”.

Bohaterem wieczoru w „Okszy” będzie słynny narciarz karpacki Maksymilian Dudryk. W prezentacji wykorzystamy wiele niepublikowanych zdjęć z wypraw Dudryka po karpackiej grani i jego teksty.
Jest początek XX wieku. Lwów. Tamtejsze środowisko ma już za sobą pierwsze próby użycia nart. Teraz cel jest inny – powstanie klubu narciarskiego. Udaje się. To czas organizowania wyryp narciarskich po karpackiej grani, od groźnego Pietrosa do wyniosłej Howerli, w iskrzącym się śniegu i przy mrozie. Góry cudne i dzikie. Pokryte pięknymi i gęstymi puszczami karpackimi. Sporo tam jest wysokich szczytów: wysmukła Howerla, Pietros, który przy zlodowaciałym śniegu był szczytem trudnym do zdobycia nawet dla najwprawniejszych. Pop Iwan i Gutik Tomnatyk. Skaliste Szpyci – to tylko niektóre z setek szczytów zwiedzanych przez narciarzy KTNu. Rozpoczęli oni złoty okres rozwoju turystyki narciarskiej w tych górach. Trwał on do 1914 r., a potem był kontynuowany w latach międzywojennych przez narciarzy lwowskich. Bohaterem tego tekstu jest jeden z nich. Jeden z najwybitniejszych narciarzy KTN. Maksymilian Dudryk, „Maksem zwany”.

Serdecznie zapraszamy.
Jesteśmy partnerem tego wyjątkowego spotkania i serdecznie polecamy również pozostałe spotkania, które odbędą się w tym tygodniu:
– CZARNE NA BIAŁYM: PROMOCJA KSIĄŻEK „HAVEL. ZEMSTA BEZSILNYCH” I „HRABAL. SŁODKA APOKALIPSA” ALEKSANDRA KACZOROWSKIEGO I SPOTKANIE Z AUTOREM >>Więcej Info Tutaj<<

– KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ NA OBÓJ, ORKIESTRĘ ELEKTRYCZNĄ ORAZ PROJEKCJA OBRAZÓW W RAMACH JUBILEUSZU 70-LECIA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I STOPNIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W ZAKOPANEM >>>Więcej Info Tutaj<<<

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl