Pamiętamy o Karłowiczu – obchody 111 rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza

8 i 9 lutego 2020 roku tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. Portal SkituroweZakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem już po raz piąty organizuje uroczystości z tej okazji.

Pamiętamy o Karłowiczu

8 i 9 lutego 2020 roku tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. Portal SkituroweZakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem im. M. Karłowicza w Zakopanem już po raz piąty organizuje uroczystości z tej okazji.

Mieczysław Karłowicz był postacią wielką zarówno dla polskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku jak i dla taternictwa i narciarstwa w Polsce. Zginął tragicznie 8 lutego 1909 roku, przysypany lawiną pod Małym Kościelcem w Tatrach, podczas samotnej wędrówki na nartach.

Była to osobowość wszechstronnie utalentowana, angażująca się w wiele dziedzin życia społecznego, bardzo związana z regionem Tatr i Podhala. To nie tylko wybitny kompozytor okresu Młodej Polski, ale również bardzo wrażliwy na piękno Tatr fotograf, prekursor „znakowanej” turystyki górskiej i ochrony przyrody, a także współzałożyciel TOPR, razem z Mariuszem Zaruskim.

Karłowicz od odwiedzał Tatry jeszcze jako nastolatek – zdobył wówczas sporo trudnych tatrzańskich szczytów, m.in.: Kominiarski Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty, Rysy, Kościelec, Łomnicę i Mięguszowiecki Szczyt, uważany za najtrudniejszy z tatrzańskich.

Zimą 1907 roku Karłowicz odbył kurs narciarstwa pod okiem Mariusza Zaruskiego. Jako jeden z pionierów narciarstwa w Polsce, narty uważał za spore udogodnienie w turystyce zimowej. Przez ostatnie lata swojego życia odbył wiele wycieczek narciarskich. Wspólnie z Zaruskim i Kordysem dokonał między innymi pierwszego przejścia na nartach trasy z Hali Gąsienicowej przez przełęcz Liliowe, Zawory i Koprową Przełęcz aż do Szczyrbskiego Plesa.

Karłowicz waz z Zaruskim opracowali projekt powstania ochotniczego stowarzyszenia, zajmującego się ratownictwem górskim. Powstało ono jednak dopiero po śmierci kompozytora i funkcjonuje do dziś, pod nazwą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Idea obchodów

Poprzez obchody rocznicy śmierci M. Karłowicza pragniemy nie tylko przypomnieć działalność i twórczość artysty, ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa, które jednak dzięki postępowi technologicznemu oraz wzrastającej świadomości na temat zagrożeń w górach można zminimalizować.

Wycieczka skitourowa podczas tegorocznych obchodów

Pierwszy dzień obchodów, 8 lutego, to część górska, skiturowa. W sobotę 8 lutego o godz 9:00 pod opieką licencjonowanej przewodniczki tatrzańskiej – Zofii Bachledy – z Kuźnic wyruszy skiturowa wycieczka pod Kamień Karłowicza pod Małym Kościelcem – miejsce upamiętniające śmierć Karłowicza pod lawiną.

Kto może wziąć udział w wycieczce pod Kamień Karłowicza?

Na wycieczkę zapraszamy osoby, które posiadają już doświadczenie skitourowe oraz wyposażone w sprzęt skitourowy oraz ABC lawinowe – można je wypożyczyć w wypożyczalni Mountain Explorers w Kuźnicach. Trasa naszej wycieczki będzie prosta, niemniej jednak nie jest przeznaczona dla osób, które chcą się nauczyć jazdy na skiturach – niestety nie będzie czasu ani możliwości na objaśnianie podstaw. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie zestawu lawinowego oraz umiejętność korzystania z niego.

Trasa wycieczki: Kuźnice; Dolina Jaworzynki/lub przez Skupniów Upłaz; Hala Gąsienicowa; Kamień Karłowicza; Hala Gąsienicowa; zjazd nartostradą z Karczmiska do Kuźnic.

Udział w wycieczce jest odpłatny – zapisów można dokonać w poniższym formularzu

Cennik:
bilet na wycieczkę (własny sprzęt skitourowy i lawinowy): 150 zł,
bilet na wycieczkę z wypożyczeniem sprzętu skitourowego i lawinowego 290 zł.


Warsztaty fotograficzne

W ramach obchodów rocznicy śmierci swojego Patrona, które co roku w lutym organizuje Stowarzyszenie im M. Karłowicza w Zakopanem, odbędą się warsztaty fotograficzne w dawnej technice zwanej cyjanotypią. Będą je prowadzili doświadczeni fotograficy z fundacji Instytut Fotograficznych Technik Szlachetnych. Warszaty odbędą się w Willi Oksza – filii Muzeum Tatrzańskiego.

Uczestnikom warsztatów zostanie zaprezentowany krótki wstęp teoretyczno-historyczny, po czym odbędzie się pokaz przygotowania emulsji światłoczułej, bazującej głównie na solach żelaza. Później będzie można samodzielnie wykonać cyjanotypowe odbitki górskich widoków Tatr. I to nie byle jakich –  zdjęcia te robił sam Mieczysław Karłowicz! Negatywy, które będą użyte w czasie warsztatów zostały przygotowane z reprodukcji oryginałów dzięki uprzejmości Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Warsztaty odbędą się 8 i 9 lutego w willi Oksza – filii Muzeum Tatrzańskiego, które jest współorganizatorem warsztatów.

Każdego dnia odbędą się po dwa bloki zajęć po około 90 minut, w każdym bloku może wziąć udział 12 uczestników.

Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 10:00 (blok pierwszy) i 12.30 (blok drugi). Chęć uczestnictwa należy zgłosić mailowo na adres cyjanotypia2020@gmail.com do 5 lutego. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy muszą mieć skończone 15 lat.

Koncert duetu Ochwat&Zimka

Zachęcamy również do wysłuchania koncertu Duetu Ochwat&Zimka, który odbędzie się 8 lutego 2020 (sobota) w Hotelu Grand Stamary. Wstęp na koncert jest wolny. Czas trwania koncertu – około 60 min.

Powstały w 2010 roku duet Ochwat&Zimka wykonuje muzykę klasyczną i współczesną. Artyści, będący laureatami wielu różnorakich nagród muzycznych,  specjalizują się w opracowywaniu i wykonywaniu utworów orkiestrowych na duet akordeonowy. Podczas wspólnych koncertów udowadniają, że akordeon potrafi brzmieć jak orkiestra, a interpretacje na długo zapadają w pamięci publiczności.

Serdecznie zapraszamy!

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl