Już za tydzień 110 obchody rocznicy tragicznej śmierci M. Karłowicza.

7 i 8 lutego 2018 to daty kolejnych - trzecich już obchodów tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. Jako Skiturowezakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzyka na Szczytach organizujemy dwudniowe uroczystości z tej okazji.

110 OBCHODY ROCZNICY TRAGICZNEJ ŚMIERCI MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA

7, 8 i 9 lutego 2019 to daty kolejnych – obchodów tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza. Portal SkituroweZakopane.pl wspólnie ze Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem po raz czwarty organizuje uroczystości z tej okazji. Partnerami wydarzeń są również: Państwowa Szkoła Muzyczna z Katowic i Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „ATMA” w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

W tym roku jest to 110 rocznica, która jest okazją, aby przypomnieć życie i twórczość tego wybitnego kompozytora, taternika, fotografa, publicysty, miłośnika gór i narciarstwa, współzałożyciela TOPR.

Mieczysław Karłowicz był postacią wielką zarówno dla polskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku jak i dla taternictwa i narciarstwa w Polsce. Zginął w dniu 08 lutego 1909 roku przysypany lawiną pod Małym Kościelcem w Tatrach, podczas samotnej wędrówki na nartach .

Była to osobowość wszechstronnie utalentowana, angażująca się w wiele dziedzin życia społecznego, bardzo związana z regionem Tatr i Podhala. To nie tylko wybitny kompozytor okresu Młodej Polski, ale również bardzo wrażliwy na piękno Tatr fotograf, prekursor „znakowanej” turystyki górskiej i ochrony przyrody, a także współzałożyciel, razem z Mariuszem Zaruskim, TOPR.

Karłowicz w Tatrach.

Po raz pierwszy zawitał w Zakopanem w wieku 13 lat i od tego czasu zaczął coraz częściej odwiedzać Tatry. Jeszcze jako kilkunastolatek zdobył sporo trudnych tatrzańskich szczytów, m.in.: Kominiarski Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty, Rysy, Kościelec, Łomnicę i Mięguszowiecki Szczyt, uważany za najtrudniejszy z tatrzańskich.

Nieco mniejsze doświadczenie miał w taternictwie zimowym, ale to do niego należy choćby pierwsze zimowe wejście na Kościelec czy Wołoszyn. Zimą 1907 roku odbył kurs narciarstwa pod okiem Mariusza Zaruskiego. Jako jeden z pionierów narciarstwa w Polsce, narty uważał za udogodnienie w turystyce zimowej.

Przez ostatnie dwa lata swojego życia odbył wiele wycieczek narciarskich. Wspólnie z Zaruskim i Kordysem dokonał między innymi pierwszego przejścia na nartach trasy z Hali Gąsienicowej przez przełęcz Liliowe, Zawory i Koprową Przełęcz aż do Szczyrbskiego Plesa.

Wspólnie z Zaruskim opracował projekt powstania Ochotniczego Stowarzyszenia zajmującego się ratownictwem górskim, stowarzyszenie powstało jednak dopiero po śmierci kompozytora i funkcjonuje do dziś pod nazwą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. TOPR został w tym roku partnerem obchodów rocznicy tego tragicznego wypadku.

Idea obchodów.

Poprzez obchody rocznicy śmierci M. Karłowicza pragniemy nie tylko ocalić twórczość artysty i jego samego od zapomnienia ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa w górach. Postęp technologiczny, ale przede wszystkim coraz większa wiedza na temat zagrożeń w górach pozwalają nam to ryzyko minimalizować.

Harmonogram tegorocznych obchodów. Wycieczka skitourowa oraz koncerty.

 • Pierwszy dzień obchodów, 7 lutego to część górska, skiturowa. W czwartek 07.02 o godz. 09:00 z Kuźnic wyruszy, pod opieką licencjonowanego przewodnika górskiego, skiturowa wycieczka pod Kamień Karłowicza pod Małym Kościelcem – miejsce upamiętniające jego śmierć pod lawiną.Kto może wziąć udział w wycieczce pod Kamień Karłowicza?

  Na wycieczkę zapraszamy osoby mające już do czynienia ze skitourami, wyposażone w sprzęt skitourowy oraz ABC lawinowe (można je wypożyczyć w wypożyczalni Mountain Explorers w Kuźnicach lub Tatra Trade przy rondzie Kuźnickim). Trasa naszej wycieczki będzie prosta, niemniej jednak nie jest przeznaczona dla osób, które chcą się nauczyć jazdy na skiturach (niestety nie będzie czasu ani możliwości na objaśnianie podstaw).

  Udział w wycieczce jest bezpłatny, zapisy u:
  Maria Złotecka, +48 517 772 847, SkitouroweZakopane.pl.

  Trasa wycieczki: Kuźnice; Dolina Jaworzynki/lub przez Skupniów Upłaz; Hala Gąsienicowa; Kamień Karłowicza; Hala Gąsienicowa; zjazd nartostradą z Karczmiska do Kuźnic.

 • Kolejny dzień obchodów, piątek, 08.02 to koncert organizowany przez Stowarzyszenie im. M. Karłowicza w Zakopanem, pn. KARŁOWICZ in MEMORIAM, który odbędzie się w kościele św. Krzyża w Zakopanem o godz.20.00.Wystąpią : Konstanty Andrzej Kulka & Monika Stefaniak & Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.
 • W sobotę, 09 lutego na godz.17.00 zapraszamy do kameralnych wnętrz „ATMY” w Zakopanem przy ul. Kasprusie 19 na koncert w wykonaniu uczniówi nauczycieli PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza z Katowic. W programie usłyszymy młodzieńcze utwory Mieczysława Karłowicza.

Wydarzenia są objęte patronatem honorowym Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli

Więcej informacji na stronie FB wydarzenia: https://www.facebook.com/events/396077344477631/

Serdecznie zapraszamy !

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl