Kursy i szkolenia skiturowe w Tatrach, Bieszczadach, Krynicy i na Pilsku 2024

Listę szkoleń 2023/24 znajdziecie na skitourschool.pl

Szkolenia weekendowe:
Jak co roku; praktycznie w każdy weekend Skitour School prowadzi szkolenia dla adeptów skitouringu na różnym poziomie zaawansowania. W sobotę kursanci ruszają z Kuźnic i najlepszą trasą dla początkujących do nauki są Kuźnice – Kalatówki – Hala Kondratowa. Ten dzień nastawiony jest na przekazanie maksymalnie dużej ilości wiedzy praktycznej z zakresu skituringu i lawinoznawstwa w jak najkrótszym czasie. Niedziela natomiast to ćwiczenia trudniejszych elementów, ale już podczas wycieczki, a jej kierunek zależy od warunków pogodowych i śniegowych. Może to być zdobycie dobrze znanego Kasprowego Wierchu czy Hali Gąsienicowej.

Oferty weekendowe dla początkujących (Zakopane): znajdziecie w zakładce: tutaj

Kalatówki!
Górski hotel na Polanie Kalatówki to prawdziwa perełka. Miejsce idealne dla osób, które chcą postawić pierwsze kroki na skiturach. Bliska lokalizacja do wypożyczalni w Kuźnicach (w razie awarii sprzętowej), smaczne jedzenie i wygodne pokoje dwuosobowe – do tego transport bagaży do i z hotelu. Co więcej, tuż obok znajduje się centrum lawinowe, gdzie odbywają się ćwiczenia z wykorzystaniem lawinowego ABC.

Dzikie Bieszczady – dla początkujących+, średnio – zaawansowanych i zaawansowanych !
„Bieszczady – najbardziej tajemnicza i niedostępna część Polski” wypełniona dziką naturą, surowym klimatem i trasami skiturowymi, gdzie prędzej spotkamy watahę wilków niż innych turystów! Wokoło Komańczy rozciągają się proste, ale długie szlaki bez zagrożenia lawinowego – dwa przeurocze i klimatyczne penjonaty na wyłączność i pyszne jedzenie!
Bieszczady oferujemy również w wersji Ladies Camp i w połączeniu jogą 🙂

Oferty w Bieszczadach znajdziecie: tutaj

Piękne Beskidy – Pilsko a może Krynica ?

O Beskidach można by długo i pięknie. Odrobinę niedoceniona miejscówka wśród sympatyków skitouringu. Beskid Sądecki, a dokładnie pasmo Jaworzyny Krynickiej, to doskonałe miejsce dla początkujących skiturowców. 3 dni obozu skiturowego, noclegi w najwyżej położonym obiekcie w Krynicy z rozległym widokiem na góry, nauka skituringu pod okiem doświadczonych instruktorów, ratownika GOPR i przewodnika beskidzkiego. To oferta Krynicy, tymczasem na Pilsku oferujemy 2 solidnego szkolenia, noclegi w najwyżej położonym schronisku w polskich Beskidach i oczywiście masę skituringu – tak zapowiada się obóz skiturowy na Hali Miziowej na stokach Pilska!

Oferty w Krynicy znajdziecie: tutaj

A na Pilsku: tutaj

Jestem już po kursie dla początkujących – i co dalej?
Kolejny po podstawowym „poziom” wtajemniczenia to „początkujący+” – jest to opcja dla osób, które zrobiły już pierwsze kroki skiturowe i lawinowe. Szkolenie na takim poziomie obejmuje:
Naukę obsługi raków i czekana (niezbędnych do wyższych przejść skiturowych)
Doszkalanie w zakresie „zakosów” i pokonywania trudnych odcinków trasy (lód, krótkie i strome odcinki trasy itp.)

Ćwiczenia lawinowe z zakresu zasypań wielu osób.
Choć jest to kolejny poziom nauki, to jeżeli chodzi o trudność pokonywanych tras to jest bardzo podobny jak dla początkujących.

Dla początkujących+ oprócz obozu w Bieszczadach i po słowackiej stronie do dyspozycji pozostaje freeridowy camp na słynnym Chopoku. Na skiturach radzisz sobie całkiem nieźle ale chcesz podszkolić się z jazdy poza trasą? Obóz freeridowy będzie jak znalazł!

Chochołowska!
Tylko jedna oferta odbywa się w tejże malowniczej Dolinie. Przeznaczona jest dla skitourowców średnio-zaawansowanych, którzy są świetnymi narciarzami. Grzechem byłoby być w takim miejscu i nie wykorzystać zjazdu z takich szczytów jak Rakoń czy Trzydniowiański Wierch. Podejście na ich szczyty nie jest niezwykłym wyczynem kondycyjnym, ale zjazd (w zależności od śniegu) może stanowić problem, dla osób, które nie czują się na nartach jak ryba w wodzie.

Oferty obozu w Dolinie Chochołowskiej znajdziecie: tutaj

Średniaki do boju!

Jesteś już po kursie dla początkujących i początkujących z plusem? Masz oprócz tego na swoim koncie kilka wycieczek skitourowych z przyjaciółmi? Podstawy obsługi lawinowego ABC czy raków i czekana nie stanowią już dla Ciebie większego problemu, ale chcesz wskoczyć na kolejny poziom „wtajemniczenia”? Szkolenia i wyjazdy dla średniozaawansowanych będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Tutaj, pod okiem doświadczonych instruktorów i przewodników z wieloletnim stażem możesz bezpiecznie zgłębiać dalsze tajniki wiedzy lawinowej, doskonalić obsługę raków i czekana, a także zaliczyć coraz trudniejsze zjazdy. UWAGA – wymagane bardzo dobre umiejętności zjazdowe! Doświadczenie poza trasowe mile widziane – sprawdź nasz  obóz skitourowy na Słowacji Dobra kondycja również się przyda, aby reszta grupy nie patrzyła na Ciebie wilkiem 

Oferty dla średniozaawansowanych w Tatrach znajdziecie: tutaj

Dlaczego warto chodzić na szkolenia ?
Powiedzmy sobie wprost – skituring nie jest sportem łatwym. Wymaga kondycji, bardzo dobrych umiejętności narciarskich i przede wszystkim wiedzy! W naszym odczuciu jest to sport diametralnie inny od narciarstwa zjazdowego. Główne różnice to:
Edukacja – przygotowany stok narciarski nie wymaga od nas praktycznie żadnego przygotowania, prócz w miarę dobrej formy fizycznej – idziemy na stok, wsiadamy do gondoli, zjeżdżamy po wyznaczonej trasie (najczęściej w gąszczu ludzi).
Na skiturach często szlak nie jest wyznaczony, musimy znać trasę i jej zagrożenia.
Zagrożenia – jak już jesteśmy przy temacie bezpieczeństwa. Na stoku narciarskim zagrażają nam inni narciarze, na skiturach pogoda, lawiny, kamienie i korzenie.

Jeżeli chcecie rozpocząć foczenie, ale na własną rękę to polecamy Wam obejrzenie filmików, które dla Was przygotowaliśmy:

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl