Kolejna edycja wydarzenia „Pamiętamy o Karłowiczu” już za nami!

Portal SkitouroweZakopane.pl wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka na Szczytach po raz kolejny miał przyjemność zorganizować obchody rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza.

Kolejna edycja wydarzenia „Pamiętamy o Karłowiczu” już za nami!

Portal SkitouroweZakopane.pl wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka na Szczytach po raz kolejny miał przyjemność zorganizować obchody rocznicy tragicznej śmierci Mieczysława Karłowicza.
7 i 8 lutego 2018 zapisały się w naszym kalendarzu jako niezwykle udane wydarzenia mające upamiętnić postać zmarłego kompozytora i taternika.

Pierwszy dzień obchodów poświęcony został części artystycznej

Pierwszego dnia obchodów odbyła się część artystyczna. W Restauracji Bubuja uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach wykonali piękny koncert połączony z wernisażem wystawy fotografii autorstwa Mieczysława Karłowicza.

Relacja fotograficzna: https://web.facebook.com/pg/MuzykaNaSzczytach/photos/?tab=album&album_id=1741386892549932

Wycieczka pod Kamień Karłowicza w drugi dzień obchodów.

Czwartek, 8 lutego zarezerwowany był na bardziej sportowe uczczenie pamięci Karłowicza. Zorganizowana została wycieczka pod Kamień Karłowicza, czyli symboliczny obelisk znajdujący się u podnóży Małego Kościelca – właśnie tam gdzie Mieczysław Karłowicz zakończył swe życie porwany przez lawinę. Wycieczka składała się z dwóch towarzyszących sobie grup; pieszej i skiturowej. Wycieczkę poprowadziły zaprzyjaźnione z nami Przewodniczki Tatrzańskie. Pieszą grupę pod swą opiekę wzięła Joanna Stępińska, natomiast tej skitourowej przewodziła Zosia Bachleda. Trasa wycieczki poprowadziła niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz. Obydwie grupy w przemiłej atmosferze dotarły do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej i tam zatrzymały się na krótki odpoczynek i łyk gorącej herbaty. Po tej regeneracji Zosia Bachleda wraz z Joasią Stępińską poprowadziły grupy dalej, w stronę Wanty Karłowicza, szlakiem prowadzącym nad Czarny Staw. Po odkopaniu dość mocno zasypanego kamienia zapaliliśmy symboliczny lampion oraz wysłuchaliśmy opowieści o Mieczysławie Karłowiczu – jego muzycznej twórczości oraz górskich i narciarskich, ale również fotograficznych pasjach. Po tym uroczystym uczczeniu pamięci o kompozytorze grupa piesza skierowała swe kroki z powrotem do Kuźnic. Grupa skitourowa natomiast dotarła Kasprowy Wierch a swój zjazd ze szczytu zadedykowała zapalonemu narciarzowi, jakim był Mieczysław Karłowicz.

Relacja fotograficzna: https://web.facebook.com/pg/MuzykaNaSzczytach/photos/?tab=album&album_id=1730551270300161

Wieczorny seans w kinie Miejsce

Wieczorem, w Kinie Miejsce spotkaliśmy się jeszcze raz aby wspólnie wysłuchać opowieści o Mieczysławie Karłowiczu – tym razem z ust Wojtka Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego oraz Tomasza Sztencla ze Stowarzyszenia Muzyka na Szczytach. Atrakcją wieczoru był pokaz zeszłorocznego filmu Roberta Żurakowskiego i Bartosza Szwasta pt.: „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…”. Jest to ciekawy dokument o nieżyjącym już Piotrku – wybitnym taterniku, toprowcu i Naczelniku TOPR, a także doskonałym skiturowcu. Dodatkowym punktem programu był krótki film o lawinach, procesach powstawania oraz skali ich niszczycielskiej mocy.

Na zakończenie

Ostatnią atrakcją i niespodzianką były świeże i pyszne pączki – w ów dzień obchodziliśmy również Tłusty Czwartek.
Organizując rokrocznie wydarzenie „Pamiętamy o Karłowiczu” pragniemy nie tylko ocalić twórczość artysty i jego samego od zapomnienia ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że uprawiając turystykę górską w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa, jak ponad sto lat temu.

Relacja fotograficzna:

https://web.facebook.com/pg/MuzykaNaSzczytach/photos/?tab=album&album_id=1733611136660841

Podziękowania:

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim partnerom, którzy zaangażowali się w udział oraz promocję wydarzenia „Pamiętamy o Karłowiczu”:
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR, PTTK, Bubuja, Małopolska, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Zakopane, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Cukiernia Samanta, Fotosceny

Patroni medialni:

Infogram Zakopane. Atrakcje Wydarzenia Kultura, RMF FM, Tygodnik Podhalański, n.p.m. Magazyn Turystyki Górskiej, Tatromaniak, Portal Tatrzański, TVP3 Kraków, RMF Classic, Radio Kraków, Podhale24.pl, Watra.

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl