Ile mamy kozic w Tatrach? Jesienne liczenie.

Wędrując po Tatrach czy to pieszo latem, czy na skiturach zimą często zdarza nam się zaobserwować pojedyncze sztuki, a czasem nawet całe stadka. Ale ile ich znajduje się na terenie Tatr? Możemy to określić w przybliżeniu. Każdej jesieni i wiosny na terenie Tatr odbywa się liczenie kozic.

Wędrując po Tatrach czy to pieszo latem, czy na skiturach zimą często zdarza nam się zaobserwować pojedyncze sztuki, a czasem nawet całe stadka. Ale ile ich znajduje się na terenie Tatr? Możemy to określić w przybliżeniu. Każdej jesieni i wiosny na terenie Tatr odbywa się liczenie kozic.

Fot. Paweł Dutka.

Nasze kozice są wyjątkowe!

Kozica Tatrzańska to chroniony podgatunek kozicy, i jest najdalej na północ wysuniętą populacją kozicy.
Poniżej zbiór fotografii tych pięknych zwierząt:

Fot. Patryk Sarka foto’graffica, Asia Krawczyk, Daniel Kęska.

Kozice granic nie uznają!

To oczywiste, zwierząt granice państw nie obowiązują, dlatego jedyną możliwością policzenia kozic jest współpraca dwóch państw, a dokładniej dwóch parków narodowych; naszego polskiego TPNu oraz słowackiego TANAPu.
Wspólne; polsko słowackie akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 r. Mamy się czym pochwalić! To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

Autor filmów: Maciej Masłyczek.

Jesienne liczenie.

Końcem października, kiedy pogoda wyjątkowo sprzyjała obserwacjom odbyła się dwudniowa akcja liczenia populacji kozic na terenie Tatr. W akcji brało udział przeszło 200 osób, które wyposażone zostały w lornetki i specjalne karty obserwacyjne. Teren został podzielony na obszary, a w każdym z nich pojawił się zespół obserwacyjny. Po dwóch dniach obserwacji zebrano wszystkie informacje razem i oszacowano przybliżoną ilość kozic. Wynik jest pozytywnie zaskakujący!

Fot. Romanczukiewicz, fotoport.pl

„Nie spodziewaliśmy się tak wysokiego wyniku!”

Wyniki jesiennej inwentaryzacji kozic w Tatrach zaskoczyły specjalistów. Polscy i słowaccy przyrodnicy zaobserwowali aż 1431 kozic. To niespodziewanie wysoki wynik – ogłosili badacze. Dla porównania – w ubiegłym roku podczas jesiennej akcji naliczono 1263 sztuki tych chronionych zwierząt. A jeszcze nie tak dawno; w początkach lat ’90 ubiegłego wieku stan populacji kozic osiągnął krytyczną liczbę 220 osobników (na całym obszarze Tatr). Od tego czasu co roku obserwowane są wzrosty liczebności.

W tegorocznym jesiennym liczeniu po słowackiej stronie Tatr naliczono 1010 kozic, w tym 75 młodych, urodzonych wiosną tego roku, a po polskiej stronie 421 kozic, w tym 46 młodych. Polska część Tatr to jedynie nieco ponad 22% całego obszaru zatem taki wynik możemy uznać za bardzo optymistyczny – kozice czują się u nas świetnie!

Kozice obserwowane są zazwyczaj pojedynczo lub w grupkach po 2-3 osobników, chociaż zdarzają się również kierdele (stada) liczące po kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kozic. W trakcie liczenia jesienią 2012 napotkano w Tatrach słowackich kierdel złożony z ponad 70 osobników.

Fot. Fotolia

Gdzie najwięcej kozic?

Najwięcej kozic naliczono w Tatrach Bielskich, czyli części Tatr wysuniętej najbardziej na północny wschód.

Spotkanie kozicy na szlaku czy jej widok z daleka jest zawsze miłym przeżyciem, pamiętajmy jednak aby kozic nie płoszyć i nie dokarmiać.

Fot. Edmund Górski

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

WordPress Zakopane - Kraków: bystrzan.space
Sklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Skitouring to sport niebezpieczny, może prowadzić do kontuzji,
a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Staraliśmy się przygotować przedstawione materiały w sposób jak najdokładniejszy i tym samym z z zachowaniem zasad obowiązujących w górach, jednak nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki.

Sponsorzy i Partnerzy projektu

Developed by: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl