Wędrując po Tatrach czy to pieszo latem, czy na skiturach zimą często zdarza nam się zaobserwować pojedyncze sztuki, a czasem nawet całe stadka. Ale ile ich znajduje się na terenie Tatr? Możemy to określić w przybliżeniu. Każdej jesieni i wiosny na terenie Tatr odbywa się liczenie kozic.
Fot. Paweł Dutka.
Nasze kozice są wyjątkowe!
Kozica Tatrzańska to chroniony podgatunek kozicy, i jest najdalej na północ wysuniętą populacją kozicy.
Poniżej zbiór fotografii tych pięknych zwierząt:
Fot. Patryk Sarka foto’graffica, Asia Krawczyk, Daniel Kęska.
Kozice granic nie uznają!
To oczywiste, zwierząt granice państw nie obowiązują, dlatego jedyną możliwością policzenia kozic jest współpraca dwóch państw, a dokładniej dwóch parków narodowych; naszego polskiego TPNu oraz słowackiego TANAPu.
Wspólne; polsko słowackie akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 r. Mamy się czym pochwalić! To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.
Jesienne liczenie.
Końcem października, kiedy pogoda wyjątkowo sprzyjała obserwacjom odbyła się dwudniowa akcja liczenia populacji kozic na terenie Tatr. W akcji brało udział przeszło 200 osób, które wyposażone zostały w lornetki i specjalne karty obserwacyjne. Teren został podzielony na obszary, a w każdym z nich pojawił się zespół obserwacyjny. Po dwóch dniach obserwacji zebrano wszystkie informacje razem i oszacowano przybliżoną ilość kozic. Wynik jest pozytywnie zaskakujący!
Fot. Romanczukiewicz, fotoport.pl
„Nie spodziewaliśmy się tak wysokiego wyniku!”
Wyniki jesiennej inwentaryzacji kozic w Tatrach zaskoczyły specjalistów. Polscy i słowaccy przyrodnicy zaobserwowali aż 1431 kozic. To niespodziewanie wysoki wynik – ogłosili badacze. Dla porównania – w ubiegłym roku podczas jesiennej akcji naliczono 1263 sztuki tych chronionych zwierząt. A jeszcze nie tak dawno; w początkach lat ’90 ubiegłego wieku stan populacji kozic osiągnął krytyczną liczbę 220 osobników (na całym obszarze Tatr). Od tego czasu co roku obserwowane są wzrosty liczebności.
W tegorocznym jesiennym liczeniu po słowackiej stronie Tatr naliczono 1010 kozic, w tym 75 młodych, urodzonych wiosną tego roku, a po polskiej stronie 421 kozic, w tym 46 młodych. Polska część Tatr to jedynie nieco ponad 22% całego obszaru zatem taki wynik możemy uznać za bardzo optymistyczny – kozice czują się u nas świetnie!
Kozice obserwowane są zazwyczaj pojedynczo lub w grupkach po 2-3 osobników, chociaż zdarzają się również kierdele (stada) liczące po kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kozic. W trakcie liczenia jesienią 2012 napotkano w Tatrach słowackich kierdel złożony z ponad 70 osobników.
Gdzie najwięcej kozic?
Najwięcej kozic naliczono w Tatrach Bielskich, czyli części Tatr wysuniętej najbardziej na północny wschód.
Spotkanie kozicy na szlaku czy jej widok z daleka jest zawsze miłym przeżyciem, pamiętajmy jednak aby kozic nie płoszyć i nie dokarmiać.
Fot. Edmund Górski
Źródło: naukawpolsce.pap.pl