Z Doliny Małej Łąki przez Przysłop


Miętusi na Wyżnie Stanikowe Siodło


Stanikowe Siodło

Wysokość 1275M / DŁ. TRASY 5,5 km

Maksymalne nachylenie 25 stopni
Przewyższenie 341 m
Długość podejścia 3,0 km
Długość zjazdu 2,5 km
Czas podejścia 1,5 – 2 h
Czas zjazdu 15 min
Najlepsze warunki styczeń-marzec

Kolejna wycieczka w paśmie leśnym tym razem zjazd odbędziemy w tatrzańskim lesie w rejonie Dolin Małej Łąki i Miętusiej. Choć wycieczka z Doliny Małej Łąki jest średnio trudna, to zjazd Stanikowym Żlebem wymaga uwagi. Momentami wąsko, stromo i przez to fantastycznie.

O wycieczce

Przysłop Miętusi (pierwszy etap naszej drogi podejściowej) to szerokie i płaskie siodło, położone na wysokości 1187 m n.p.m Na przełęczy i na jej zachodnich stokach znajduje się Miętusia Polana. Przełęcz stanowi atrakcyjny punkt widokowy i węzeł szlaków turystycznych, ale zimą nie jest zbyt często odwiedzana. Będziemy poruszać się w lasach reglowych, dlatego ta wycieczka jest idealną alternatywą, kiedy występuje duże zagrożenie lawinowe.

stanikowe1

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

 


 

Galeria zdjęć z trasy

 

 

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca Skitourowego Zakopanego,
Przewodnik,
Instruktor Skitour School

Mała Łąka- Przysłop Miętusi

Pierwszy etap naszej ski-tury to dotarcie z wylotu Doliny Małej Łąki na Przysłop Miętusi. Od początku kierujemy się szlakiem niebieskim. Po 20 minutach natrafimy na rozwidlenie tras – możemy udać się w stronę Wielkiej Polany Małołąckiej (szlak żółty) lub Przysłopu (szlak niebieskim). Wybieramy niebieski i po ok. 40 minut łatwego podejścia jesteśmy na miejscu. Przysłop Miętusi – to szerokie i płaskie siodło, położone na wysokości 1187 m n.p.m.

 

stanikowe2

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

Przysłop Miętusi- Staników Żleb

Z Przysłopu Miętusiego idziemy za czerwonymi znakami, na Wyżnie Stanikowe Siodło i stamtąd zjedziemy Stanikowym Żlebem na Nędzówkę. Po ok. 30 minutach podejścia wąską przecinką leśną, ale bez żadnych trudności, osiągamy śródleśną przełączkę. To Wyżnie Stanikowe Siodło (wysokość ok. 1271 m) – niewybitne siodło leśne pomiędzy potężnym reglowym masywem Hrubego Regla (1339 m), a Czerwonym Gronikiem (1294 m). Siodło osiągamy po półgodzinnym podejściu z Przysłopu Miętusiego

 

stanikowe3

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 2

Z początku jedziemy na nartach przez urokliwą polankę niestromym trawersem. Potem dość stromy i wąski zjazd, który możemy poprowadzić pobliskim lasem – przy niskiej pokrywie śnieżnej uwaga na wystające kamienie. Następnie trasa prowadzi przez dość ostry skręt w lewo, ładnym terenem i zjazd dochodzi do mostku na Stanikowym Potoku, a potem prowadzi przez kolejny. Mostki są bardzo wąskie, więc zalecamy ostrożną jazdę. Stąd z reguły długim szusem osiągamy wylot tej dolinki (drewniana bramka). Dojeżdżamy do ścieżki pod Reglami. Zjazd trwa zaledwie kwadrans albo i krócej. To zależy od umiejętności, kondycji etc. Stąd możemy zjechać do wylotu Doliny Kościeliskiej na Kiry i kontynuować wycieczkę. Możemy też pójść na wschód (w prawo) do parkingu Małą Łąka, gdzie pozostawiliśmy auto. To pierwsza z narciarskich możliwości w tym rejonie. Ale nie jedyna. Kiedyś z siodła podchodzono na nartach (15 minut podejścia) na słynący z rozległej panoramy na szczyt Hrubego Regla (1339 m). Pierwszym narciarzem, który wszedł na niego na nartach, był słynny narciarz, kierownik TOPR, sam Mariusz Zaruski. I ważna uwaga. Zjazd Stanikowym Żlebem adresujemy do dobrze jeżdżących narciarzy terenowych. Początkującym dedykujemy alternatywny zjazd numer 2.

 

 

 


 

Galeria zdjęć ze zjazdu

Łatwiejsza alternatywa

Drugą alternatywą jest łatwy zjazd z Wyżniego Stanikowego siodła na Przysłop Miętusi i dalej na Polanę Zahradziska i do wylotu Doliny Kościeliskiej. Tu mamy wiele możliwości. Z Przysłopu Miętusiego szeroką polaną i ładnym stokiem zjeżdżamy na tzw. Ogon. Tu stało niegdyś, przytulone do lasu, niewielkie schronisko turystyczne. Prowadziła je znana narciarka, Bronisława Staszel-Polankówna. Potem z polany wjeżdżamy do lasu i za znakami czarnymi zjeżdżamy na Polanę Zahradziska, przy dużym ośnieżeniu zjeżdżamy śmiało. Uwaga na kilka wąskich miejsc. Przy mniejszym ośnieżeniu często wystają tutaj kamienie – uwaga. Na Zahradziskach skręcamy w prawo i potem już zupełnie płaskim terenem, łyżwując, przez Wyżnią Kirę Miętusią docieramy do Kir.

 

 

Galeria zdjęć ze zjazdu nr.2

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013