Z Witowa (Polana Skoruszówka) na


Magurę Witowską


Magura Witowska

Wysokość 1232M / DŁ. TRASY OK.10KM

Czas przejścia 4 – 5 godzin
Czas podejścia 2 – 2,5 godziny
Czas zjazdu 0,5 godziny
Przewyższenie ok. 400m
Maksymalne nachylenie 20 stopni
Zagrożenie lawinowe brak

Magura Witowska to szczyt o różnych obliczach. W pogodny dzień panorama z polan zachwyci każdego. W kurniawę lub niepogodę potrafi dać w kość tak jak i skitura w tatrzańskim terenie. Dlatego właśnie proponujemy to miejsce dla skitourowców, bo na Magurę zawsze warto wracać. Zwłaszcza na początku każdego sezonu.

O wycieczce

Ładny spacer narciarski na skitourach w łatwym terenie. Prowadzi po pięknych widokowo polanach i w dużej części lasami. Wycieczka narciarska dla każdego, nawet dla początkującego skitourowca. Piękne widoki na Tatry z Polany Skoruszówka. Ważne, by mieć przy sobie mapę tego rejonu, gdyż poruszamy się terenami, gdzie nie wszędzie jest oznakowanie. Poruszamy się po granicy polsko-słowackiej, warto wziąć ze sobą jakiś dowód tożsamości.

magura11

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

Galeria zdjęć z trasy

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca Skitourowego Zakopanego,
Przewodnik,
Instruktor Skitour School

Witów- Polana Skoruszówka

Aby rozpocząć naszą skiturową przygodę na Magurzę docieramy z Zakopanego do stacji narciarskiej w Witowie (Witów- Ski). Zakładamy foki i ruszamy z parkingu na nartach. Nie podchodzimy trasą zjazdu narciarzy, ale po lewej stronie wyciągu (patrząc od dołu). Niestromym podejściem, długimi zakosami dochodzimy w pobliże górnej stacji wyciągu (20 minut podejścia) i stąd idziemy lekko w lewo. Mijamy pojedynczy budynek pasterski, potem młodnik leśny i dochodzimy na duża Polanę Skoruszówka, poruszamy się do jej południowego krańca, mijając po prawej ręce, ok. 10 szałasów pasterskich i wieżyczkę strażniczą. Dochodzimy do niej i dalej do granicy lasu. Tu znajdujemy wąską przecinkę leśną. Tutaj kończymy pierwszy etap naszej skitury. Naszym oczom ukazują się piękne widoki na Tatry.

 

magura12

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

Polana Skoruszówka- Magura Witowska

Z Polany Skoruszówka idziemy ledwo widoczną przecinką leśną, ukośnie, trochę w lewo, mijając po drodze polany Bzdykówka, Basiorówka oraz Przysłop (30 minut). Z Polany Przysłop dochodzimy po krótkim podejściu na wprost do czarnego szlaku, idącego z Witowa na szczyt Magury Witowskiej. Teraz skręcamy w prawo. Tym szlakiem, przecinką leśną, po krótkim, ale dość stromym podejściu (ok. 20 stopni nachylenia) wchodzimy na szczyt Magury Witowskiej. Po prawej charakterystyczny znak turystyczny. Pokazuje szlak idący do Orawic, ale my tym szlakiem nie zjeżdżamy.
magura13

 


 

Galeria zdjęć z etapu 2

Po odpoczynku zjeżdżamy charakterystyczną przecinką leśną w prawo i po 10 minutach łatwego zjazdu dojeżdżamy do Polany Skoruszówka, znanej nam wcześniej z podejścia. Nią jedziemy początkowo na wprost, potem skręcamy nieco w prawo, w stronę widocznego dobrze Witów-ski, ale do wyciągu nie dojeżdżamy. Wcześniej odbijamy lekko w prawo i przez charakterystyczne niewielkie i większe polany, przy dobrych warunkach śnieżnych, długimi skrętami dojeżdżamy do zabudowań Witowa. Zjazd z Magury do Witowa jest długi, ma ok. 4 km i nawet dla początkującego skiturowca nie przedstawia żadnych trudności. Po krótkim podejściu wracamy na parking przy ośrodku narciarskim i kończymy naszą skitourową wycieczkę. Dodatkowa propozycja: inną możliwością jest przedłużenie sobie zjazdu z Polany Skoruszówka dalej wzdłuż granicy aż do tzw. Maśniakowej i stamtąd piękny zjazd do Witowa. Można też zjechać z Magury Witowskiej do zabudowań Witowa podejść na skiturach na Maśniakową (30 minut podejścia do granicy) i dokonać jeszcze jednego zjazdu. Taką możliwość polecamy.

 

magura14

 

Galeria zdjęć ze zjazdu

 

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013