Z Kościeliska (Polana Szczurkówka) na


Magurę Witowską


Magura Witowska

Wysokość 1232M / DŁ. TRASY OK.10KM

Czas przejścia 4 – 5 godzin
Czas podejścia 2 – 2,5 godziny
Czas zjazdu 0,5 godziny
Przewyższenie ok. 400m
Maksymalne nachylenie 20 stopni
Zagrożenie lawinowe brak

To druga trasa narciarska na Magurę Witowską, proponowana w skiturowezakopane.pl. To trasa dla ludzi ceniących na nartach spokój, ciszę, piękno przyrody i piękne widoki. Trasa ta jest też dostępna dla nart back country, nart biegowych lub telemarkowych.

O wycieczce

Poruszamy się po lasach Wspólnoty Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Magura Witowska (słowacka nazwa Oravická Magura, 1232 m) to potężny masyw leśny Orawicko-Witowskich Wierchów, znajdujący się w ich grani głównej pomiędzy Przysłopem Witowskim (1164 m) a Maśniakową (972 m). Przez jego wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny pomiędzy zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Piękne widoki na Tatry Zachodnie.

magura21

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

Galeria zdjęć z trasy


 

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca Skitourowego Zakopanego,
Przewodnik,
Instruktor Skitour School

Witów- Cicha Polana

Z Zakopanego dojeżdżamy do wylotu Doliny Chochołowskiej, ale do niej nie skręcamy. Jedziemy dalej, w stronę Witowa, jeszcze ok. 500 m. Wjeżdżamy na dużą polanę Solarzówka. Zaraz na jej początku, po lewej stronie, zostawiamy przy drodze samochód. Zakładamy foki i ruszamy w stronę Polany Krzystkówka, odległej o ok. 500 m. Niestromy podejściem docieramy do szałasu pasterskiego w krańcu zachodnim tej polany. Obok szałasu wchodzimy na nartach na drogę leśną i po kolejnych ok. 500 m wchodzimy na dużą polanę Zdychałówka z szałasami. Część z nich jest bardzo zniszczona. Idziemy na wprost i dochodzimy do dobrego punktu widokowego. Widać stąd ładnie Giewont, Czerwone Wierchy i polskie oraz słowackie Tatry Zachodnie. Po ok 200 m podejścia z polany wchodzimy na kolejną dużą polanę Cichą.
magura22

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 1

Cicha Polana- Magura Witowska

Tu skręcamy w prawo i przez las dochodzimy do Polany Kosarzyska. Czas podejścia do Polany Kosarzyska wynosi 1,5 godziny. Ruszamy dalej przez las, gdzie jest ścieżka, pod ok. 30 minutach podejścia wchodzimy na Witowski Przysłop, łączymy się w tym miejscu ze szlakiem czarnym. Idziemy przecinką leśną i po ostatnim stromszym podejściu wchodzimy na leśny szczyt Magury Witowskiej (1232 m)

 

magura23

 

 


 

Galeria zdjęć z etapu 2

Po odpoczynku zjeżdżamy charakterystyczną przecinką leśną w prawo i po 10 minutach łatwego zjazdu dojeżdżamy do Polany Skoruszówka, znanej nam wcześniej z podejścia. Skręcamy dość ostro w prawo i najpierw przez las a potem przez piękną Polanę Między Potoki zjeżdżamy do zabudowań Witowa i stąd busem dostajemy się do samochodu, pozostawionego na Solarzówce i wracamy do Zakopanego.

 

magura24

 

 


 

Galeria zdjęć ze zjazdu

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013