Z Doliny Chochołowskiej przez


Trzydniowiański Wierch i Jarząbczy


Wierch na Wołowiec


Kwietniowe słońce zawsze sprzyja wiosennym skitourowym wycieczkom, a całodzienna skitura na 2064 m.n.p.m, czyli legendarny Wołowiec, to istna poezja! Zapraszam do wspólnej wyrypy, która nie należy do najprostszych, jednak zdecydowanie jej urok jest wart wysiłku.

O wycieczce

Większość ze skiturowców wybiera wyjście na Wołowiec przez Grzesia i Rakoń. Jest to trasa krótsza od tej, którą chcemy wam tym razem zaproponować. Wycieczka przez Trzydniowiański i Jarząbczy Wierch to całodniowa wyrypa po graniach otaczających Dolinę Chochołowską. Na pewno warto się na nią wybrać, jeżeli tylko kondycja nam na to pozwala.

Wołowiec

Wysokość 2064M / DŁ. TRASY 25,2km

NACHYLENIE STOKU  35-40 stopni
PRZEWYŻSZENIE  1455m
DŁUGOŚĆ PODEJŚCIA  13,9km
DŁUGOŚĆ ZJAZDU DO SCHRONISKA  5,2km
CZAS PODEJŚCIA  6-7h
CZAS ZJAZDU DO SCHRONISKA  1,5h
CZAS ZJAZDU CAŁKOWITY  ok. 2,15h
NAJLEPSZE WARUNKI  marzec – maj
ZAGROŻENIE LAWINOWE  szczególnie w Szerokim Żlebie i na stokach Jarząbczego W

wolowiec21

Pamiętajcie:

Autorzy proponowanych tras i video przewodników dołożyli wszelkich starań, by materiały były opracowane w sposób profesjonalny i zgodnie z zasadami poruszania się w górach w zimie. Zaznaczamy jednak, że uprawianie ski-turingu i poruszanie się po opisanych trasach jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Autorzy opisów, strony i video przewodników nie biorą w związku z tym żadnej odpowiedzialności za ewentualne kontuzje, urazy i wypadki osób

 

Galeria zdjęć z trasy


 

Autor
trasy

WOJCIECH
SZATKOWSKI

Współpomysłodawca Skitourowego Zakopanego,
Przewodnik,
Instruktor Skitour School

Siwa Polana – Trzydniowański Wierch

Pierwszy etap skitourowego podejścia (łatwy) prowadzi z Polany Siwej zielonym szlakiem w stronę Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Po godzinie natrafiamy na skrzyżowanie szlaków – w prawo droga do schroniska, w lewo czerwonym szlakiem na Trzydniowiański Wierch. Skręcamy w lewo. Idąc wyznaczonym szlakiem najpierw połogo, następnie zakosami wychodzę na grań. Nią podążamy w stronę Trzydniowiańskiego Wierchu, który zdobywamy po 1,5 godzinie skitury od momentu minięcia rozwidlenia szlaków. To pierwszy etap wędrówki.

 

wolowiec22

 

 

Galeria zdjęć z etapu 1

Trzydniowiański Wierch – Wołowiec

Z Trzydniowiańskiego Wierchu kontynuujemy skiturę granią, przez Czubik na Kończysty Wierch (2002 m) i dalej na Jarząbczy Wierch (2137 m). Ostatni odcinek przeważnie jest eksponowany i należy założyć raki (dokładny opis przejścia tutaj). Stamtąd stromy zjazd na Niską Przełęcz (1831 m), polegający na kluczeniu między kamieniami. Z Niskiej Przełęczy idziemy przez Łopatę w stronę Wołowca. Przy słabych warunkach lepiej założyć raki a skitoury przypiąć do plecaka. Ostatnie podejście z nartami na plecaku stromym stokiem po śniegu i zmarzniętych trawkach (ostrożnie) na Wołowiec to ok. 30 minut. W sumie mamy w nogach już prawie 20 km skitury i ok. 1400 m przewyższenia. Wycieczka godna.

 

wolowiec23

 


 

Galeria zdjęć z etapu 2

Z Wołowca najlepiej zjechać do Doliny Wyżniej Chochołowskiej. Trzymamy się ściśle grani do przełęczy pomiędzy Rakoniem a Wołowcem. Stamtąd zjeżdżamy mniej więcej trasą letniego szlaku, którym podchodzi się przez dolinę na szczyt. Dojeżdżamy do granicy lasu, a potem szlakiem skitourowym na Smytnią (uwaga lawiny) i Doliną Wyżnią Chochołowską aż do jej wylotu. W lesie trzeba uważać na wystające korzenie i kamienie. Najlepiej zjeżdżać za zaznaczonym już śladem, a jeżeli takiego nie ma to trzeba trzymać się jak najściślej szlaku letniego – unikniemy wtedy kluczenia po lesie.

PS: Jeżeli pokrywa nie jest stabilna, to zjazd z Przełęczy będzie niebezpieczny. Warto podejść na Rakoń, zjechać szlakiem w stronę Grzesia ok 300 metrów po czym skręcić w prawo i tym terenem dojechać do zielonego szlaku.

 

Untitled-1

Galeria zdjęć ze zjazdu

Partner strategiczny

Biuro Promocji Zakopanego
Partnerzy

Beneficjent

Copyright SkitouroweZakopane.pl 2021
Design by pxds.pl

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Podhalańska lokalna grupa działania współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013